A szifilisz (syphilis, lues) olyan baktérium által okozott fertőzés, amely szexuális érintkezés útján terjed. A kórokozó (Treponema pallidum) a szabad levegőn nem életképes, ezért terjedése szoros testi kontaktust igényel. A betegség így nem terjed vécéülőkével, ajtókilinccsel, sem más, a szifiliszes beteg által használt tárggyal.
A kezdeti fertőzést követően a szifilisz évekig, sőt évtizedekig is szunnyadhat, ami megnehezíti a felismerését. A tünetek egyénenként eltérően jelentkezhetnek, ahogy a fertőzés három különböző szakaszán keresztül halad előre. Noha a szifilisz első szakaszában nagyon kevés tünetet mutat, felismerés és kezelés nélkül rendkívül súlyos szövődményeket okozhat.
Hogyan vehetjük észre a szifiliszt?
A betegség gyakran fájdalommentes sebként kezdődik, és jellemzően a nemi szerveken, a végbélen vagy a szájban jelenik meg. A szifilisz emberről emberre terjed ezekkel a sebekkel való közvetlen érintkezés útján. Terhesség és szülés alatt, illetve néha szoptatás során is átadható a babának. Orvosi szempontból három különböző szakaszt különítenek el a megfertőződést követően.
Az első szakasz (elsődleges szifilisz): a fertőzés után tíz nappal-3 hónappal kis, fájdalommentes fekélyt észlelhet a beteg. Ez jellemzően a hímvesszőn, a hüvely, végbélnyílás, végbél környékén, a nyelven, vagy az ajkakon jelentkezik. A seb ezután 2-6 héten belül eltűnik. Ha nem fedezik fel, és nem kezelik, a szifilisz a második szakaszba lép át.
A második szakasz a primer fekélyt követő 1-6 hét múltán jelentkezik. Apró lapos (macula) vagy a bőrfelszínből enyhén kiemelkedő kiütések (papula) formájában, melyek testszerte, a tenyéren és talpon is észlelhetők. A bőrelváltozások rendkívül fertőzőek. A második stádium akár egy évig is eltarthat.
A másodlagos szifilisz további tünetei a következők: fáradtság, fejfájás, duzzadt nyirokmirigyek. De előfordulhat láz, fogyás, foltos hajhullás és ízületi fájdalmak is. A szifilisz ezután egy olyan stádiumba kerül, ahol egyáltalán nem tapasztal az érintett beteg tüneteket.
A harmadik szakasz évekkel vagy akár évtizedekkel a kezdeti fertőzés után kezdődhet. Tünetei attól függnek, hogy a fertőzés melyik testrészre terjed. Például érintheti az agyat, az idegeket, a szemet, a szívet, a csontokat, a bőrt vagy az ereket, ami a következő tünetek bármelyikét okozhatja:
- stroke
- értelmi leépülés
- a koordináció elvesztése
- zsibbadtság
- bénulás
- vakság
- hallásvesztés
- szívbetegség
- bőrkiütések
Ebben a szakaszban a szifilisz életet veszélyeztető betegséggé alakulhat.
A szifilisz kezelése és gyógyulása
A betegség bizonyított diagnózisa után elsőként még ma is a penicillinnel történő kezelés következik. A korai felfedezés kiemelten fontos, ezért ha valaki nem monogám kapcsolatban él, sűrűn változtatja partnereit, elengedhetetlen a rendszeres STI-szűrés. Ennek része a szifilisz laboratóriumi vizsgálata is. (más néven: RPR, VDRL, Lues-szűrés)
A szexuális úton terjedő fertőzések Európa-szerte tapasztalható növekedése miatt különös figyelmet kapnak. Hazánkban is jelentős növekedés tapasztalható az Nemzeti Népegészségügyi Központ statisztikája szerint. A védelem leghatékonyabb módja a biztonságos, monogám szex, valamint a rendszeres és következetes óvszerhasználat.