Szlávik: ezt nem szabad elfelejteni a védettségről

Nem véd a megfertőződéstől, ha a környezetünk be van oltva, de mi nem vettük fel valamelyik koronavírus elleni vakcinát - figyelmeztet Szlávik János.

A magyar felnőtt lakosság fele be van oltva a koronavírus elleni vakcinával, ami nagyon komoly előrelépés, ugyanakkor nem lehet itt megállni - mondta dr. Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológiai osztályának vezetője szombaton, a közmédiának nyilatkozva. Hangsúlyozta, más országok példáiból látható, hogy még jó néhány millió embert be kell oltani ahhoz, hogy a járvány véget érjen. A főorvos emlékeztetett, a maximális védettség csak a második oltást követő második, harmadik hétre alakul ki, így ettől még legalább másfél hónapra vannak azok is, akik most kapják meg az első vakcinát.

Szigetiné Pusztai Marianna asszisztens beolt egy férfit az orosz Szuptnyik V koronavírus elleni vakcina második adagjával az orosházi Dr. László Elek Kórház és Rendelőintézetben kialakított oltóponton. Fotó: MTI/Rosta Tibor
Szigetiné Pusztai Marianna asszisztens beolt egy férfit az orosz Szuptnyik V koronavírus elleni vakcina második adagjával az orosházi Dr. László Elek Kórház és Rendelőintézetben kialakított oltóponton. Fotó: MTI/Rosta Tibor

Aki nincs beoltva, nem védett

Szólt arról is, az oltási kedv várhatóan le fog lassulni a következő időszakban, ezzel kapcsolatban pedig arra kért mindenkit, hogy ne abban gondolkodjon, melyik oltás honnan érkezik, hanem abban, hogy ők is szerezzenek védettséget és oltási igazolványt . Az úgynevezett nyájimmunitás kialakulása valóban nagyobb védettséget ad az oltással nem rendelkezőknek, azonban ez még nagyon messze van - mondta. Szlávik János úgy fogalmazott, "ma még senki ne gondolja azt, hogy azzal, hogy ő nem oltotta be magát, de a környezete igen, azzal ő meg van védve, mert ez egyáltalán nem így van".

Koronavírus: a "védettek" élete mától így változott meg Mivel pénteken meghaladta a négymilliót a legalább egy dózissal beoltottak száma, így szombaton életbe léptek az új szabályok. Mutatjuk , mit tehetnek meg azok, akiknek van már védettségi igazolványuk.

A vírus nem tűnt el

A főorvos rendkívül kedvező hírnek nevezte, hogy bizonyos helyek már szabadon látogathatók védettségi igazolvánnyal, vagy anélkül, de szerinte "továbbra is nagyon vigyáznunk kell egymásra". Kiemelte, még mindig fontos a zárt terekben történő maszkviselés, a távolságtartás és a nagyobb családi rendezvények kerülése. "A vírus itt van közöttünk és amennyiben nem vagyunk beoltva, igenis megfertőződhetünk!" - jelentette ki. Szlávik János elmondta, a terhesség második harmadától a várandósok is olthatók, akik - a magzatokkal és kisgyermekekkel szemben - nagy veszélynek vannak kitéve a koronavírus miatt. A szakemberek azt javasolják, hogy a második oltást követő 1-2 hónap múlva érdemes gyermektervezésbe kezdeni, de akkor sincs probléma, ha ennél korábban, akár az első oltás után esik teherbe valaki, ebből ugyanis még soha semmilyen probléma nem származott - fejtette ki a főorvos.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Szlávik János helyesnek nevezte, hogy elkezdődik a 16 éves korosztály oltása a Pfizer vakcinával, hiszen bár rájuk nem veszélyes a vírus, de nagy arányban terjeszthetik azt. Hangsúlyozta, az AstraZeneca oltások között eredetileg négy hetet írtak elő, későbbi tudományos megfigyelések szerint azonban erősebb védettség alakul ki, ha 12 hetet várnak az első és második dózis között. Ettől függetlenül nem ellenjavalt az AstraZeneca oltás második dózisának beadása négy hét után, mivel két vakcina után mindenképpen erősödik a szervezet védettsége - tette hozzá. A főorvos végül ismételten aláhúzta, nem érdemes egyetlen vakcinára várni, sokkal helyesebb a rendelkezésre állót kérni, mivel a Magyarországon használt valamennyi oltóanyag megvéd a koronavírus súlyos következményeitől.

A Pfizer és a Moderna is megkezdte vakcinakísérleteinek következő szakaszát az Egyesült Államokban: hat hónapos kortól vizsgálják a két oltóanyag biztonságosságát és hatékonyságát. További részletek itt .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.