Új módszerekkel kezelhető a HIV

Hamarosan nem a mindennapos gyógyszerszedés lehet az egyetlen hatékony kezelési lehetőség a HIV-vírussal fertőzöttek számára.

Sokat változtak a kezelési módok

A HIV-vírust több mint 30 éve azonosították, és bár azóta sincs gyógymód a betegségre, a rendelkezésre álló kezelési módok sokat változtak. Napjainkban már elérhetőek úgynevezett anti-retrovirális (ARV) gyógyszerek, amelyekkel kontroll alatt tartható a betegség. A vértesztek nem mutatják ki a vírus jelenlétét, illetve amennyiben a megfertőződés után viszonylag gyorsan elkezdi szedni a páciens, elenyésző a valószínűsége annak, hogy másokat is megfertőzzön.

Az ARV gyógyszerek nem jelentenek egyet a gyógyulással, de a szakemberek szerint a korábbiaknál sokkal hatékonyabb kezelést tesznek lehetővé. De persze, a módszer nem tökéletes: a betegeknek életük végéig gyógyszert kell szedniük, és még ha így tesznek is, nincs rá garancia, hogy a vírus ne mutálódhatna, és ne válhatna ellenállóvá a kezeléssel szemben. Ezért a HIV-fertőzöttek számára kiemelten fontos a rendszeres ellenőrzés, és hogy időnként más, hasonló hatóanyagú készítményre cseréljék a már bevált pirulát. A tudósok viszont egyre inkább arra törekednek, hogy a mindennapos gyógyszerszedést újabb, még hatékonyabb eljárások válthassák fel - ilyen például az injekciós kezelés vagy az immunterápia.

Új módszerek a HIV-fertőzöttek kezelésében
Injekciós kezelés és immunterápia válthatná ki a gyógyszeres kúrát

Milyen új módszerek jöhetnek?

A szakemberek szerint az egyik hatékony és igen eredményes új kezelési mód egy körülbelül nyolchetente beadott injekció lehet, melynek nanorészecskéi fokozatosan fejtik ki hatásukat. Korábbi tanulmányok eredménye szerint két gyógyszer - a cabotegravir és rilpivirin hatóanyagú szerek - kombinációja ugyanolyan hatékonyan tartotta az észrevehetetlen tartományban a HIV-vírust a betegeknél, mint a gyógyszeres kezelés. Ha az engedélyeztetés utolsó lépcsőfokát is sikerrel veszik, akkor az injekciókat akár már jövőre engedélyezheti az amerikai Élelmiszer-biztonsági és Gyógyszerészeti Hivatal, az FDA.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Egy másik, szintén ígéretes lehetőség az immunterápia. A HIV-fertőzöttek immunrendszere folyamatosan termeli az antitesteket a vírus ellen - a tudósok ezeket vonnák ki a fertőzöttekből, laboratóriumi körülmények közt sokszorosítanák, és visszajuttatnák a betegek testébe, hogy erősítsék a vírus elleni harcban.

Közvetlenül a HIV-fertőzés utáni időszakban nem jelentkezik semmilyen konkrét tünet, a fertőzés után 2-8 héttel esetleg influenzaszerű tünetek léphetnek fel, ezek azonban annyira általános tünetek, hogy utólag csak a betegek fele emlékszik rájuk. Mit jelent pontosan HIV-pozitívnak lenni, és milyen a betegség kórlefolyása? Kattintson!

Hatékony terápia

Bár sokak szerint az immunterápia valószínűleg költséges és bonyolult dolog lehet, egy idén megjelent kisebb tanulmány eredménye szerint elég hatékonynak is bizonyult: 11 HIV-fertőzöttet vizsgáltak, aki a megfertőződésük után nem sokkal elkezdte szedni az ARV gyógyszereket. Majd immunterápiát alkalmaztak náluk - ekkor abbahagyták a pirulák szedését. 21 héttel később 11-ből kilencnél még mindig nem tudták kimutatni a vírust, és két ember vérében egy évvel az immunterápia után sincs nyoma a betegségnek. Egy szakértő elmondása szerint nem az a lényeg, hogy olyasmit várnának el a betegek immunrendszerétől, amire nem képes, hanem épp ellenkezőleg: azt szeretnék, ha jobban csinálna valamit, amit egyébként is folyamatosan tesz.

Van gyógymód az <a href="/betegsegek_a_z/aids/249" target="_blank">AIDS</a> ellen?

A tudósok bizakodóak, hogy a jövőben akár gyógyítható is lehet a HIV-vírus által okozott AIDS - mégpedig a CRISPR nevű genetikai eszközzel, melynek segítségével a kutatók módosíthatják egy élőlény genetikai állományát. Nagyon leegyszerűsítve úgy kell elképzelnünk a dolgot, mintha egy ollóval ki lehetne vágni a sejtekből a hibás géneket. Eddig patkányok és egerek sejtjeiből sikeresen kivágták már a HIV-fertőzött géneket csakúgy, mint laboratóriumban tenyésztett emberi sejtekből - írja a Time.

Forrás: time.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.