Az 5 leggyakoribb fülbetegség

Ahogy legtöbb érzékszervünket, úgy fülünket is különböző betegségek károsíthatják. Ezek a tévhitekkel ellentétben messze nemcsak a gyerekeket érintik, hanem a felnőttek is sűrűn szenvednek az alábbi öt fülbetegségtől.

Fülzsírdugó

Kellemetlen, de annál általánosabb és hétköznapibb gond a fülzsírdugó. Tulajdonképpen arról van szó, hogy nagy mennyiségű fülzsír gyülemlik fel a fülben (ami akár megfázás vagy külső tényező, pl. valamilyen szennyeződés következtében is megjelenhet). Kialakul a fülzsírdugó, amely még inkább gátolja, hogy a fülzsír természetes módon kiürüljön.

Mi a fülzsír? A fülzsír nagyon sűrű fiziológiai anyag, amelyet a hallójáratban a nyirokmirigyek termelnek. Természetes körülmények között a fülzsír védi a fülcsatornát a különféle fertőzésektől. A fülzsír a hallójárat külső részén képződik, amikor azonban túltermelődik a fülzsír, vagy a fül higiéniája nem megfelelő, nagyobb mennyiségű fülzsír képződik, amely aztán felhalmozódhat, így fülzsírdugó keletkezik. Ez a dugó befolyásolja a fül tökéletes működését: fülzúgás, fülviszketés és halláscsökkenés alakulhat ki. A fülzsír túltermelődése esetén fontos a fülnek kíméletes szerekkel végzett tisztán tartása és ápolása.

<br /><br />Fülzúgás

Fülzúgással időszakosan mindenki találkozik, és szerencsére teljesen normális tünetről beszélünk, amely nem ad okot aggodalomra. Kivéve, ha a zúgás rendszeres, nagyon zavaróvá válik, sokáig elhúzódik, esetleg meg sem szűnik. Ebben az esetben orvoshoz kell fordulni a tünetekkel, mert bár a fülzúgás megjelenhet olyan "hétköznapi" gondok hatására is, mint amilyen a magas vérnyomás vagy éppen a stressz, előfordulhat, hogy agyi érelmeszesedés, fertőzés vagy éppen pajzsmirigygond áll a háttérben.

Ez az 5 leggyakoribb fülbetegség
A fülzúgás csak akkor ad okot aggodalomra, ha rendszeresen visszatér

Fülcsengés

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A fülzúgáshoz hasonló probléma a fülcsengés, amely azonban inkább az idősebb korosztályt érinti. Ennek oka, hogy általában olyan betegségek okozzák a tüneteket, amelyek ugyancsak az idősebbek körében gyakoriak. Ilyen probléma a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a belső szervi elváltozások, illetve a belső fül, a hallóideg gyulladása, de egyes gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhet. Ami biztos, hogy érdemes minél előbb kideríteni a tünetek okát, hiszen a fülcsengést csak akkor lehet megszüntetni, ha az alapproblémát kezeljük.

Középfülgyulladás

A középfülgyulladás nagyon gyakori gond, de elsősorban inkább gyermekkorban jelenik meg. A tünetek közé sorolható a dobhártya fájdalmas feszülése, az egész fül érzékennyé válása, illetve a gennyes váladék megjelenése. A középfülgyulladás egyfajta "mellékbetegség" is lehet, pl. kialakulhat akár egy mandulagyulladás következményeként is. Ha gyakran és súlyos formában jelentkezik, akkor gondolni kell ételallergiára, ugyanis nem ritka, hogy a glutén, a laktóz vagy a tejfehérje, esetleg a tojás okozza a gyulladásos problémát. Mindenképpen orvoshoz kell fordulni vele!

Hallójáratgyulladás

A hallójárat gyulladása leginkább nyáron fordul elő, aminek oka, hogy a hallójáratba víz jut a fürdőzés során. A folyadék feláztatja a bőrt, és ez a közeg a fülzsírral keveredve ideális terepet biztosít a gombák és baktériumok megtelepedésének, szaporodásának. A tünetek közé tartozik a fájdalom, a fülérzékenység, a váladékozás, a hallásromlás . A gyógyulásig nem érheti víz a hallójáratot, illetve ha a betegség többször előfordul, akkor érdemes ügyelni rá, hogy egyáltalán ne kerüljön folyadék a fülbe. Ez a víz alá merülés elkerülésével, illetve füldugó használatával könnyen kivédhető.

Forrás: Lifestyle Communications

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.