A Telex újságírója füldugóval bulizta végig a Sziget fesztivált, hogy kiderítse, milyen bedugott fülekkel koncertezni. Véleménye szerint egészen más az élmény füldugókkal, mint nélkülük, de a zene úgy is élvezhető, és legalább a hallás sem károsodik.
Itthon még nem terjedt el eléggé
Globálisan manapság már egyre kevésbé néznek furcsán azokra, akik füldugóval járnak koncertezni. Ezek a kis eszközök már-már egy trendi kiegészítővé léptek elő az utóbbi időben, és egyes országokban már a füldugó is a koncertezés alapfelszerelései közé tartozik.
Magyarországon azonban ez a szokás még igencsak gyerekcipőben jár, a legtöbben ugyanis csak a gyerekek hallásának megóvását tartják fontosnak ezeken a rendezvényeken. Sőt: egyes magyarok még azzal sincsenek tisztában, hogy ezeknek a speciális füldugóknak nem az a céljuk, hogy egyáltalán ne halljuk tőlük a külvilágot, csupán az, hogy „lehalkítsa” a zajokat. Közben viszont például két holland fesztiválozó azt mesélte a Telexnek, hogy náluk még iskolai felvilágosítást is tartanak a témában.
A fül- és fejhallgatók rendszeres, és sokszor helytelen használata jelentősen megnöveli a bakteriális fülproblémák és a halláscsökkenés kockázatát. Szakember elmondja, hogyan lehet ezeket elkerülni.
Jobban kellene vigyáznunk a hallásunkra
A Hallás Társasága Alapítvány (AHTA) kurátora, Tóth Attila rámutatott: attól még, hogy egy-egy koncert után nem cseng napokig a fülünk, vagy nem érezzük úgy, hogy rosszabbul hallunk, még nem feltétlenül úszta meg a fülünk „sértetlenül” a bulit. Egyénenként igen eltérő ugyanis, hogy kinek mennyit romlik a hallása, valamint természetesen az is sokat számít, hogy mennyi időt töltünk a hangzavarban.
A fülünk egy darabig képes regenerálódni, de hosszabb távon ez lelassul, ebből lesz végül a halláskárosodás vagy az állandó fülzúgás” – olvasható a cikkben.
A szakértő szerint egyébként már az olcsó, eldobható szivacs füldugók is alkalmasak a hallás megóvására. A drágább modellek azonban már jobban átengedik a beszédhangokat – tehát egyszerűbbé teszik a nagy hangzavarban való beszélgetést –, illetve a lehető legjobb hangminőséget biztosítják a koncert hallgatóinak. Egy viszont biztos: jobban megéri ma kiadni 10-12 ezer forintot egy jobb minőségű füldugóért, mint néhány év múlva nagy összegeket költeni egy hallókészülékre.