A nyári időszakban gyakori fülészeti problémákra dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa hívta fel a figyelmet.
Túl sok időt töltünk a víz alatt
Strandolás során a felázott hallójárat érzékeny bőrén keresztül könnyen behatolhatnak a kórokozók és gyulladást, gombás fertőzést idézhetnek elő. A külső-hallójáratgyulladás – ismertebb nevén „úszófül” – erős fájdalommal jár, és súlyosabb esetben fülfolyás, halláscsökkenés, hőemelkedés vagy láz is jelentkezhet.
Kezelés nélkül a fájdalom erősödésével és a gyulladás terjedésével számolhatunk, így javasolt mielőbb orvoshoz fordulni. A szakember – a hallójárat kitisztítása után – általában gyulladáscsökkentő fülcseppet ír fel, súlyosabb esetekben pedig rendszeres helyi kezelésre rendeli vissza a beteget. Bizonyos esetekben antibiotikum szedésére is szükség lehet, emellett fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő készítmények javasoltak – magyarázta a szakember.
Nem figyelünk a nyomáskülönbségre
A repülés során jelentkező füldugulás kiváltó oka a légnyomás változása. A nyomás kiegyenlítődésének zavarát barotraumának nevezzük – ezt megtapasztalják a búvárok is. Szerencsére léteznek praktikák a nyomáskülönbség gyorsabb helyreállítására. A kellemetlen tüneteket megelőzhetjük például a repülés közbeni rágózással vagy gyakoribb nyeléssel. Ám előfordulhat, hogy a fülfájás, füldugulás hosszabb időn át sem szűnik meg, vagy repülés után vérrel festenyzett fülfolyás, erős szédülés jelentkezik. Ebben az esetben azonnal forduljunk orvoshoz.
Nem használunk füldugót
Ha hosszabb időn át tartózkodunk zajos környezetben – például koncerten –, másnap reggel fülzúgást tapasztalhatunk. Ilyenkor olyan érzésünk lehet, mintha az éjszaka még mindig ott morajlana a fejükben. Szerencsés esetben ez a hang a délelőtt folyamán fokozatosan megszűnik. Ha a fülzúgás nem szűnik meg, ráadásul az éjszakai pihenést és a napközbeni tevékenységeket is zavarja, akkor mindenképp javasolt orvoshoz fordulni. A legjobb azonban, ha megelőzzük a problémát. Használjunk zajvédő füldugót, különösen akkor, ha több napig is zajos környezetben tartózkodunk, például fesztiválokon.
Otthon kísérletezünk fülzsírdugó eltávolítással
A melegben a fülben található verejték- és faggyúmirigyek intenzívebben dolgoznak, ezért ebben az időszakban nagyobb eséllyel alakul ki fülzsírdugó – még azoknál is, akik egyébként nem hajlamosak rá. Ha a felgyülemlett fülzsír nem tud távozni a fülből, az halláscsökkenést, fülfájást, fülzúgást is okozhat. Eltávolításához azonban mindig kérjük szakember segítségét, mert az otthoni próbálkozások során könnyen felsérthetjük a hallójárat érzékeny bőrét vagy akár beljebb is tolhatjuk a fülzsírdugót. A fülészeti rendelésen a hallójárat átmosásával, szakszerűen eltávolítják a fülzsírdugót és tanácsokat kaphatunk a megelőzésével kapcsolatban is – hangsúlyozta a fül-orr-gégész.