Betegségek, amelyek hallásvesztést okoznak (2)

A fülzsír, a dobhártya sérülése, vagy a fülgyulladás mind úgynevezett vezetéses hallászavart okozhat. A halláscsökkenés mértéke és a probléma kezelése nagyban függ a kiváltó októl.

A vezetéses halláscsökkenés egy olyan általános kifejezés, ami a középfül vagy a külső fül kóros elváltozásaiból fakadó halláscsökkenést jelenti. A vezetéses halláscsökkenés oka, hogy a hangvezető rendszer elemei (például a dobhártya, a hallócsontok vagy a hallójárat) sérülnek, a hallójáratban vagy a középfülben mechanikus okok miatt romlik a hangvezető képesség. Azaz a hanghullámok a külső- vagy a középfülben lévő fizikai, mechanikus akadályok miatt nem tudnak eljutni a belső fülbe, ilyenkor a dobhártya és a hallócsontocskák nem továbbítják megfelelően a rezgéseket a belső fül felé. Ezt a halláscsökkenést egyes sérülések (például koponyasérülés ) vagy betegségek (például hallójárat-gyulladás, heveny és krónikus középfülgyulladás, dobhártyasérülés) is okozhatják.

A vezetéses hallásvesztés következtében nehezebben, vagy alig hallunk, különösen a mélyebb frekvenciákat. A vezetéses hallászavar érintheti csak az egyik vagy mindkét fület is, és ilyenkor halkan, illetve torzultan halljuk a hangokat.

Milyen okai lehetnek a vezetéses hallászavarnak?

Sokféle tényező okozhat vezetése hallászavart, mi most a leggyakoribbakat soroljuk fel. Ilyen lehet például a...:

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

  • felgyülemlett fülzsír
  • folyadék felhalmozódása a középfülben
  • középfül fertőzése
  • dobhártya károsodása, átszakadása
  • hallójáratba került idegen testek
  • abnormális csontnövekedés a középfülben (otoszklerózis)

A fülzsír túlzott felgyülemlése ezek közül talán a leggyakoribb és a legkönnyebben kezelhető. Ebben az esetben leszívással könnyen orvosolható a probléma. Vezetéses hallásromlást a gyerekek krónikus vizenyős középfülgyulladása is okozhat, ebben az esetben folyadék halmozódhat fel a középfülben. Ilyenkor sebészi beavatkozás is szükséges lehet: ventillációs tubust ültetnek be a dobhártyába.

Betegségek, amelyek hallásvesztést okoznak (Fotó: Europress)

A vezetéses halláskárosodás másik tipikus oka az otoszklerózis nevű betegség, amely a kengyel fokozatosan kialakuló mozgásképtelenségét okozhatja. A - főleg fiatalokat és nőket érintő - betegség egészen addig orvosolható, amíg nem terjed rá a fül egyéb részeire. Ilyenkor műtétileg implantátumot ültetnek be, amely helyreállítja a normális hallást.

A vezetéses hallászavar a halláscsökkenéseken belül inkább csak átmeneti jellegűnek számít. Orvosi beavatkozással, esetleg gyógyszeres kezeléssel is sokszor kezelhető eredményesen. Amennyiben mégis tartósan fennáll a probléma, esetleg nem kezelhető hagyományos módon, hallókészülék segítségével könnyen és nagyon jól javítható a hallásélmény, és megállítható, lassítható a hallásvesztés.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.