A hepatitis szövődményei

Bár a heveny hepatitisből viszonylag könnyen, akár néhány hét alatt fel lehet épülni, a nem kezelt krónikus májgyulladásnak súlyos, esetenként halálos szövődményei is lehetnek! Ismerkedjünk meg ezekkel közelebbről.

Az egyik leggyakoribb szövődmény a fibrózis, mely nem más, mint a máj szöveteinek hegesedése. A máj a gyulladás miatt sérül, és az elhalt májsejtek helyén mikroszkopikus méretű hegek keletkeznek. Ha nem előrehaladott a fibrózis, akkor a máj egészséges szövetei zavartalanul el tudják látni a szerv munkáját, ha viszont nagyobb területre terjed ki a hegesedés, akkor a károsodás visszafordíthatatlan - ezt nevezik cirrózisnak.

A májcirrózis, vagy köznapi nevén májzsugorodás olyan krónikus (jelenleg még visszafordíthatatlan) májbetegség, amelyet a máj szerkezetének gyulladásos, kötőszövetes-heges, állebenyes átépülése és kóros májműködés jellemez. A máj sejtjeinek nagyfokú károsodásával párhuzamosan a máj kötőszöveti állományának felszaporodása figyelhető meg. A betegség magyar neve megtévesztő lehet, mert maga a szerv csak a végső stádiumban lesz kisebb, kezdetben a máj mérete inkább nő, de a rendeltetésszerűen működő, egészséges májszövet mennyisége csökken.

Az alkoholizmus mellett a vírusos májgyulladás az a betegség, amely a májcirrózis létrejöttéért felelőssé tehető. A hepatitis B-ben , még inkább a hepatitis C-ben megbetegedőknél krónikus májgyulladás alakulhat ki, mely az évek folyamán májcirrózisba torkollhat. A májat sújtó, krónikus gyulladásos betegség évek alatt alakul cirrózissá. A krónikus hepatitis hosszú ideig semmiféle panaszt nem okoz a betegnek. Később is csak bizonytalan, más betegségekben szintén előforduló panaszok jelentkeznek, például fáradékonyság, étvágytalanság, hányinger és fogyás. A májra jellemző, hogy még akkor is képes ellátni a feladatait, ha csupán a máj szövetének 20 százaléka működik, így nehezen lehet észrevenni, hogy gond van ezzel a szervvel.

A májgyulladás komoly kockázati tényező a májdaganatok kialakulásában
A májgyulladás komoly kockázati tényező a májdaganatok kialakulásában

Később a folyamat előrehaladása miatt, a máj működésének elégtelensége miatt rendkívül szerteágazó tünetek jelenhetnek meg: felborul a hormonháztartás, megváltozik a bőrszín, viszketés jelentkezhet és sárgaság is kialakulhat. Az egyik legjellemzőbb tünet a vízvisszatartás, ödémák és hasvíz jelentkezése. A tápanyag felszívódásának romlása, a máj szintetizáló tevékenységének csökkenése és a vérkeringés romlása miatt alakul ki a végstádium: a felsőtest és a felső végtag sovány, vékony, míg a has hatalmas, elődomborodó, és az alsó végtag vizenyős. A májzsugoros megbetegedés ekkor már azonnal felismerhető.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A méreganyagok felhalmozódása károsítja a központi idegrendszert, ami kézremegéssel, beszédproblémákkal, a figyelem, a magatartás és az értelmi képességek egyre rosszabbodó állapotával, a tudatállapot változásával jár, amely a személyiségváltozástól a kómáig terjedhet.

A már kialakult májzsugorodás nem gyógyítható, de a megfelelő tüneti kezelés jelentősen lassíthatja a betegség további romlását, és lehetőséget ad a további szövődmények, például vérzések és hashártyagyulladás megelőzésére.

Daganatos betegségek

A májban elsődleges, azaz magában a szervben képződött daganatok , és áttét útján keletkezett daganatok is lehetnek. Daganatok érinthetik az epevezetéket, a máj vérereit is. A máj elsődleges daganatainak keletkezésében igen nagy rizikótényező a májgyulladás. Az elsődleges rosszindulatú daganatok közül a májsejtekből kiinduló, ezért hepatocelluláris karcinómának nevezett rák a leggyakoribb. A nem elég pontos májrák kifejezés ezért általában ezt a betegséget takarja. A betegek többsége férfi, a legveszélyeztetettebb korosztály az 50 év felettieké. Összességében nem túl gyakori, a rákos megbetegedések mindössze 3 százalékát teszi ki, de annál súlyosabb betegség.

Tudta-e Tesztelje magát, hogy veszélyeztetett-e hepatitis-C-re ?
További információk a Májbetegekért Alapítvány honlapján .
A máj rosszindulatú daganatos megbetegedéseinek tünetei sajnos rendszerint viszonylag későn mutatkoznak meg, és a diagnózishoz nem sok támpontot adnak. Ilyen jelek a fájdalom a has jobb felső részén, a májzsugorra is jellemző duzzadt szerv, ami a hasfalon át tapintható, gyakori a láz, hányinger, hányás, étvágytalanság, hirtelen lesoványodás, fáradékonyság, sárgaság. A késői felismerésből is következik, hogy a májsejtrák kórjóslata általában rossz. A kisebb daganatokat, illetve, ha a rák csak egy májlebenyre korlátozódik, műtétileg lehet eltávolítani, ekkor még van esély a gyógyulásra, mivel a májszövet jól regenerálódik. A nem műthető májrák esetén a máj gazdag érellátottsága lehetővé teszi a kemoterápiás szereknek közvetlenül a májerekbe történő befecskendezését, ami erősíti a helyi hatást, és csökkenti a más szervekre ható, nem kívánatos mellékhatásokat. Gyógyításában általános kemoterápiát illetve májátültetést is alkalmaznak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.