Fontos a megfelelő mennyiségű alvás
Fontos például, hogy ne térjünk el az alvási ritmusunktól . Kutatások igazolják, hogy akik napi 8 órát vagy többet alszanak, ritkábban fáznak meg, mint akik 7 órát vagy kevesebbet. Ennek oka, hogy éjszakánkét regenerálódik a szervezetünk, és ilyenkor történik azoknak a stresszhormonoknak a szabályozása is, amelyek hajlamosabbá tehetnek a fertőzésekre. A pihentető alvás kulcsa a rendszeresség, tehát hétköznap és hétvégén is érdemes ugyanabban az időpontban kelni.
Mit érdemes enni?
Az sem mindegy természetesen, hogy mit eszünk. Van egy alapszabály, amelyet nem is olyan nehéz betartani - étkezzünk minél színesebben, méghozzá szó szerint. A zöldségek és gyümölcsök a bennük lévő tápanyagoktól is kapják a színűket, így ha figyelünk rá, hogy a lehető legváltozatosabb színűeket tegyük a kosarunkba, már nagyon nagy lépést tettünk afelé, hogy az immunrendszerünk bivalyerős legyen.
A fekete tea fogyasztását is érdemes beépíteni a mindennapjainkba, mert a National Academy of Sciences kutatása szerint azok, akik mindennap isszák, háromszor olyan ellenállóak a vírusokkal szembe. Valószínűleg így hálálja meg a szervezetük azt a sok antioxidánst , amelyet ezzel az itallal bevisznek.
Ölelkezzünk sokat!
Kellemes módja az immunerősítésnek, ha minél többet ölelkezünk a szeretteinkkel, barátainkkal. Több kutatás is igazolja, hogy ez a szeretetteljes mozdulat olyan hormonokat szabadít fel, amelyek erősítik szervezetünk védekezőképességét.
Ne engedjük kihűlni a lábunkat!
Fontos tanács, hogy hideg időben otthon mindig legyen rajtunk zokni, papucs vagy mamusz - ilyenkor nagyon fontos, hogy a lábat melegen tartsuk. Ha a láb kihűl, a keringés lelassul az egész testben, ami kevesebb fehérvérsejtet, tehát alacsonyabb védettséget jelent a kórokozókkal szemben. Ne felejtsünk el rendszeresen probiotikus hatású, tehát fermentált ételeket tenni az asztalra, mivel az erős immunrendszerhez egészséges bélflóra is kell, amihez az ilyen élelmiszerek nagyban hozzájárulnak!
Relaxáljunk, meditáljunk!
Nagyon hasznos a kifejezetten relaxáló, meditatív hatású aktivitás is, mint a jóga, a pilates, a tai-chi vagy a meditáció, amely csökkenti a stresszt. Azt pedig több kutatás is igazolja, hogy az alacsonyabb stressz-szintű emberek ritkábban lesznek betegek.
Alapos kézmosás
Kulcsszerepe van még a rendszeres (és alapos!) kézmosásnak, amelyet a mai napig sokan elmulasztanak, pedig akár 16-50 százalékkal is csökkentheti a megbetegedés esélyét. A kézmosás mellett ügyeljünk tudatosan rá, hogy minél ritkábban nyúljunk az arcunkhoz! Azok ugyanis, akiknek ez rendszeres szokása, 41 százalékkal gyakrabban kapnak el felső-légúti betegségeket.
Forrás: womansday.com