Hogyan fertőtlenítsük a cipőnket?

Az egyik legbiztosabb jele annak, hogy cipőnk fertőtlenítésre szorul, ha kellemetlen, bűzös szag árad belőle. De akkor is érdemes odafigyelnünk lábbelink tisztántartására, ha lábgombával küzdünk, hiszen csak így tudjuk megóvni magunkat a visszafertőződéstől. De hogyan álljunk neki? (x)

A cipők meleg, sötét, a beleizzadt lábunktól nedves belseje tökéletes táptalajt nyújt a gombák szaporodásához, nem csoda, hogy a szakértők azt szokták mondani: a cipők fertőtlenítése nélkül a köröm- vagy lábgomba kezelése hatástalan és értelmetlen. Magyarán csak akkor tudunk megszabadulni a gombás fertőzéstől, ha nemcsak a lábunkat kezeljük, de ezzel egy időben a cipőink fertőtlenítésére is odafigyelünk. A cipők fertőtlenítése nélkül a lábunk bármikor újra tud fertőződni.

A következőkben sorra vesszük a cipők fertőtlenítésének leghatékonyabb módszereit.

cipő, mosógép
Jó ötletnek tűnhet, mégsem szerencsés mosógépbe tenni a cipőket. Fotó: Getty Images

Antimikrobás spray

A cipők fertőtlenítésének legbiztonságosabb és egyik leghatékonyabb módja, ha kifejezetten erre a célra gyártott készítményt, például egy antimikrobás sprayt használunk. Arról mindig győződjünk meg vásárlás előtt, hogy a készítmény rendelkezik-e gombaölő tulajdonsággal is, használat előtt pedig érdemes tanulmányozni a termék útmutatóját, hogy megtudjuk, milyen gyakran kell alkalmazni.

Szódabikarbóna és ecet

Házi praktikaként megpróbálkozhatunk szódabikarbóna és ecet alkalmazásával is. A szódabikarbóna semlegesíti a szagokat, illetve csökkenti a gombaspórák aktivitását, és az ecet is a gombák szaporodását tudja gátolni. Szórjunk egy kis szódabikarbónát a cipőnkbe, majd töltsünk meg egy szórófejes flakont hígított ecettel, és fújjuk be vele a cipőnket. Nem kell aggódni, száradás után az ecetszag el fog párologni.

UV-s cipőfertőtlenítők

Ma már léteznek modern, UV-fénnyel működő cipőfertőtlenítők is. Nem kell mást tennünk, mint az eszközt az előírt ideig a cipőnkbe tenni, és az UV-fény hatására el fognak pusztulni a benne található gombák és baktériumok.

A mosógép nem segít

Bár a mosás a kosztól meg tudja tisztítani a cipőket, a gombák spóráit a magas hőmérséklet sem tudja elpusztítani – ráadásul a spórák még a mosógép dobjában is lerakódhatnak, és átkerülhetnek a ruháinkra. Lehet, hogy elsőre jó és gyors megoldásnak tűnik egyszerűen a mosógépbe dobni a cipőinket, a fertőtlenítést ezzel nem tudjuk helyettesíteni.

Olvasd el a cikksorozat további cikkeit is!

Előzzük meg a bajt!

A lábgomba kezelése egy meglehetősen időigényes, több hetes folyamat. A tűzoltás helyett tehát érdemesebb inkább a megelőzésre koncentrálni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

  • Új cipő vásárlása esetén részesítsük előnyben a természetes, bőrbarát anyagokat, amelyek megfelelően tudják biztosítani a lábunk szellőzését.
  • Cipőinket – főleg a sport és munkacipőket – rendszeresen szellőztessük ki, de ilyenkor is használhatunk nyugodtan fertőtlenítő sprayt is.

A cikk a Bayer Hungária Kft. megrendelésére készült.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.