Az állandó puffadás okai

Néha természetes, hogy felpuffadunk. Ám ha a probléma állandósul, érdemes utánajárni a lehetséges kiváltó okoknak. Cikkünkben összegyűjtöttük azokat az állapotokat, amelyek a legnagyobb valószínűséggel idézhetik elő a kellemetlen panaszt.

Az emésztőrendszeri panaszok közül a legtöbb embert a puffadás érinti. Sok esetben teljesen ártalmatlan, és csak ritkán, például bizonyos puffasztó ételek fogyasztása után jelentkezik, ilyenkor a házi praktikák vagy a vény nélkül kapható szerek viszonylag hamar segíthetnek a problémán. Amennyiben ez a tünet állandósul, fájdalommal jár, vagy az érintett azt veszi észre, hogy a hasa rendszeresen megduzzad, deformálódik, érdemes orvoshoz fordulni. Nézzük, mik okozhatják!

Fokozott gázképződés

A puffadás legjellemzőbb oka a gyomorban és a belekben felhalmozódott gáz, amely előidézhet böfögést, gyakori székelési ingert és hányingert is. Van, akinél csak enyhe diszkomfortérzést okoz, míg más intenzív fájdalomról számol be. A fokozott gázképződés köthető egyes ételek fogyasztásához, mint amilyenek például a keresztesvirágú zöldségek (például karfiol, brokkoli, káposztafélék), de utalhat gyomorfertőzésre, krónikus betegségre (például Crohn-betegség) vagy emésztési zavarra.

Funkcionális diszpepszia

A funkcionális diszpepszia (FD) a funkcionális emésztőrendszeri kórképek közé tartozik. A puffadás mellett olyan tünetek figyelmeztethetnek az állapotra, mint a has felső részére lokalizálódó, étkezést követően jelentkező fájdalom, a diszkomfortérzés, a korai teltségérzés és az émelygés. Megtapasztalhatjuk, ha túl sokat eszünk, túl sok alkoholt iszunk, ezenkívül előidézhetik olyan gyógyszerek, amelyek irritálják a gyomrot (például ibuprofentartalmú készítmények), vagy akár egy enyhe gyomorfertőzés is. Az FD főleg az aktív életkorú népességet érinti, és nőknél gyakoribb. Rendkívül komplex terápiát igényel, fontos a többi között az életmódváltás, a megfelelő diéta kialakítása, és ha szükséges, szorongásoldók szedése.

haspuffadás
Ha a puffadás állandósul vagy fájdalommal jár, érdemes orvoshoz fordulni. Fotó: Getty Images

Gyomorfertőzés

Az állandó puffadás lehetséges magyarázata gyomorfertőzés is lehet, az állapot a puffadás mellett hasmenéssel, hányással, hányingerrel, gyomorfájdalommal járhat. Előidézhetik baktériumok, mint amilyen például az Escherichia coli (E. coli) vagy a Helicobacter pylori, ugyanakkor lehet vírusfertőzés következménye is, egyebek mellett a norovírusé vagy a rotavírusé. A legtöbb gyomorfertőzés néhány nap alatt elmúlik, ám ha nem szűnnek a tüneteink, és a puffadás mellett láz, véres széklet, heves hányás jelentkezik, sürgősen keressünk fel szakembert.

Kontaminált vékonybél szindróma

A kontaminált vékonybél szindróma (SIBO) a bélbaktériumok túlszaporodását jelenti a vékonybélben. Ha a vékonybélben megnövekszik a vastagbélből származó baktériumok száma, vagyis a vékonybél szennyeződik, kontaminálódik - innen a betegség neve is -, olyan panaszok jelentkezhetnek, mint a puffadás, a fokozott gázképződés, a hasmenés vagy a székrekedés. Ha felmerül a kontaminált vékonybél szindróma gyanúja, az orvos laktulóz kilégzéses teszt elvégzését javasolja, amelynek eredménye igazolhatja vagy cáfolhatja a kórkép fennállását. A kezelést minél hamarabb el kell kezdeni, a SIBO ugyanis a többi között akár csontritkuláshoz vagy komoly fogyáshoz is vezethet.

Táplálékintolerancia vagy ételallergia

Gyakori, hogy a beteg állandó puffadással keresi fel orvosát, aki végül valamilyen táplálékintoleranciát vagy ételallergiát fedez fel a háttérben. Fontos azonban tudni, hogy nem ugyanaz a kettő: a táplálékintolerancia számos olyan tünetet produkál, ami az ételallergiára is jellemző, így sokan összekeverik a két állapotot.

Mi az a nutritív allergia?
Tejfehérje-, glutén-, szója és mogyoró, csak hogy a leggyakoribb allergiát okozó táplálék-összetevőket említsük. Bármelyikük fogyasztása akár végzetes anafilaxiás sokkot is előidézhet az arra érzékenyeknél. Ezért is különösen fontos, hogy időben kiderüljön, ha valaki ételallergiás.

Ételallergia esetén az immunrendszer veszélyforrásként azonosít bizonyos élelmiszereket vagy azok komponenseit - gyakori allergizáló ételek a tehéntej, szója, tojás, búza, mogyoró, hal -, és ellenanyagot kezd termelni ellenük. A tünetek jellemzően röviddel étkezés után jelentkeznek, és nem csak az emésztőrendszerre korlátozódnak: a puffadás, hasi fájdalom, émelygés mellett bőrelváltozások (viszkető, vörös foltok, csalánkiütés, ekcéma) és légúti panaszok (fulladás, asztma, gégevizenyő) is jellemzőek lehetnek. Extrém esetben előfordulhat anafilaxia, ami egy életveszélyes túlérzékenységi reakció, és eszméletvesztéssel járhat. A laboratóriumi vizsgálat az allergénspecifikus IgE molekulák emelkedett szintjének kimutatásán alapszik.

A tápláléklintolerancia esetében jelentkező panaszokért nem az immunrendszer, hanem a bél falának megváltozott, zavart, felszívó funkciója felelős. Károsodott áteresztőképesség esetén ugyanis a részlegesen lebomlott táplálékmolekulák is a keringésbe jutnak, az aktiválódó immunrendszer által termelt IgG-típusú ellenanyagok pedig változatos tünetek megjelenéséhez vezetnek, jellemzően az étel elfogyasztása után több órával, akár nappal. Puffadás, hasmenés, bélgázképződés figyelmeztethet a bajra, adott esetben fejfájás, bőrproblémák is tapasztalhatóak. Gyakori táplálékintolerancia a laktózintolerancia, a hisztaminintolerancia, illetve a gluténintolerancia.

A laktózintoleranciát laktózzal végzett H2-kilégzési próbával és/vagy genetikai vizsgálat útján diagnosztizálják, a hisztaminintoleranciát pedig laboratóriumi módszerrel, ilyenkor az úgynevezett deamino-oxidáz enzim (DAO) enzim koncentrációját mérik ELISA alapú teszttel. Cöliákia gyanúja esetén jellemzően cöliákiaszűrést (szöveti transzglutamináz IgA és IgG vizsgálat) és táplálékintolerancia-teszteket végeznek, illetve kiegészíthetők az EMA IgA és IgG antitestek, valamint a deamidált gliadin peptidek IgA, IgG vizsgálataival. Családi halmozódás esetén a genetikai hajlam öröklődése is vizsgálható.

Krónikus bélbetegségek

Az olyan krónikus bélbetegségek, mint az irritábilis bél szindróma (IBS) vagy a Crohn-betegség, ugyancsak okozhatnak állandó puffadást, emellett fokozott gáztermelődéssel, hasmenéssel, hányással, fogyással is szembesülnek a páciensek. Az irritábilis bél szindróma (IBS) a gyomor-bél rendszer funkcionális rendellenessége, és a hátterében részletes vizsgálatokkal sem lehet igazolni szervi vagy laboratóriumi rendellenességet. A Crohn-betegség jellemzően a vékonybél utolsó szakaszának és a vastagbélnek a gyulladása, de a szájüregtől a végbélnyílásig a tápcsatorna bármely szakaszán előfordulhat. Egyik betegség sem gyógyítható, de megfelelő, egyénre szabott terápiával a páciens életminősége jelentősen javulhat.

Gastroparesis

Ha a gyomor mozgását szabályozó vagus ideg idegszálai sérülnek, a gyomor kiürüléséhez szükséges idő megnő, ezt az állapotot gastroparesisnek nevezik. A puffadás mellett székrekedés, étvágytalanság, gyomorégés, hányinger, fájdalom, diszkomfortézés is előfordulhat a páciensnél, aki gyakran érezheti úgy, hogy bár csak pár falatot evett, már jóllakott. A gastroparesis mögött számos esetben pajzsmirigy-alulműködés vagy diabétesz áll, érdemes ez irányban is vizsgálódni.

Nőgyógyászati betegségek

Az állandó puffadás sokszor nőgyógyászati probléma tünete - például az endometriózisé, amikor a méh nyálkahártyasejtjei nem a méhben, hanem a méh üregén kívül jelennek meg. Előfordulása mára jelentősen megnövekedett - noha diagnosztizálása sokszor évekig is eltarthat -, elsődleges tünete az erős menstruációs fájdalom. A petefészkek betegsége, a policisztás ovárium szindróma (PCOS) ugyanúgy okozhat puffadást, és jellemző még rá a menstruációs ciklus zavara, hajhullás, hízás, szőrösödés. Az endometriózishoz hasonlóan sokakat érint, ezt tartják a fogamzóképes korú nők egyik leggyakoribb hormonális megbetegedésének.

Székrekedés

Ha sokszor puffadunk, azt okozhatja székrekedés is, amely lehet elsődleges és másodlagos. Az elsődleges székrekedés első formájában a béltartalom normális ütemben, a másodikban annál lassabban halad végig a vastagbélen, a harmadikban a zavar a végbélnél, a székletürítés mechanizmusában jelentkezik. Ilyenkor a székrekedés általában nem önálló betegség, hanem a bélműködés és a székürítés zavarát jelző tünet. A másodlagos székrekedés hátterében valamilyen alapbetegség, általában hormon-, illetve anyagcsere-betegség, idegrendszeri zavarok húzódnak meg. Székrekedésre figyelmeztethet, ha ritka, fájdalmas a székletürítés, a széklet kemény és sötét színű, darabos, sokszor bogyószerű, a beteg pedig teltségérzetre panaszkodik, hasa puffadt.

Napi széklet mellett is kialakulhat szorulás
Kevesen tudják, hogy a szorulás nem feltétlenül jelenti azt, hogy valakinek nincs napi szinten széklete. Ugyanis akkor is lehet székrekedésünk, ha mindennap el tudjuk végezni a nagydolgunkat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Új lézeres kezelés segít a dúsabb hajkoronához

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +3 °C
Minimum: +1 °C

Folytatódik a borult, párás idő, az északkeleti országrészben maradhatnak ködös területek. Szitálás, a fagyos tájakon ónos szitálás nem kizárt. A légmozgás gyenge marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet -1 és +5 fok között várható. Az orvosmeteorológiai helyzetet továbbra sem rontják frontok, frontmentes időre készülhetünk az elkövetkező napokban.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra