Így lehetünk minél tovább egészségesek

Az öregedés elkerülhetetlen tény, az élet velejárója. Szemben az öregedés minőségével, amelyért igen sokat tehetünk. Ötven év felett leginkább a kiegyensúlyozott étrenddel, rendszeres mozgással, és az évente elvégzendő laborvizsgálatokkal őrizhetjük meg egészségünket.

Az öregedés az egyik legnagyobb és legrejtélyesebb élettani folyamat, amelynek okairól sokat, de nem eleget tud az orvostudomány, amennyiben nem tudja úgy "gyógyítani", enyhíteni a tüneteit, mint egy betegségét. Noha Istent játszó milliárdosok - például Jeff Bezos, az Amazon tulajdonosa - dollármilliókat fektetnek az öregség "ellenszerének" kifejlesztésébe , nem árt tudni, hogy valójában minden ember számára adott a lehetőség, hogy lelassítsa az öregedési folyamatot azáltal, hogy egészségesebben él, mint a megelőző 40-50 évben. Soha nem késő ugyanis a több évtizedes egészségtelen életmódot lecserélni. Sorra vesszük tehát, hogy miként lehet megőrizni egészségünket idős korunkban.

daswda
Soha nem késő életformát váltani, egészségesebben élni. Fotó: Getty Images

Amikor öregszünk, szervezetünkben komoly élettani változások történnek, amelyek leginkább a teljesítménycsökkenésben mutatkoznak meg. Csökken a koncentráció, gyakran erősebb a fáradtságérzet, némiképp csökken az étvágy és az alvásigény is megváltozik. A szervek és szervrendszerek teljesítményében bekövetkező fokozatos csökkenést azonban önmagában nem tekintik betegségnek.

Az öregedés üteme befolyásolható, igaz, ez nagy egyéni eltérést mutat, és különböző tényezők is hatnak rá. Például a genetikai örökségünk, környezeti tényezők, különböző megbetegedések, az egészségügyi ellátás színvonala és az egyén életmódja. A Pécsi Tudományegyetem Egészséges idősödés című kiadványa ( pdf ) szerint például már harminc éves kor tájékán lassul a sejtek megújulásának folyamata, illetve romlik, fokozódik a szabadgyökök felhalmozódása, a mutációs folyamatok egyre gyakoribbak lesznek, amelyek különböző betegségekhez, elváltozásokhoz vezethetnek.

"Időskori" betegségek: természetes folyamat?

Magyarországon vezető halálozási ok a különböző szív- és érrendszeri megbetegedés , amely tipikusan időskori panasz. Az életkor előrehaladtával a szívbetegségek megjelenése exponenciálisan emelkedik és az időskori morbiditás és mortalitás 40-50 százalékáért felelős. Noha az érelmeszesedés többé-kevésbé természetes folyamat, amely 25-30 éves korban indul, és - főleg az elhízás és a dohányzás hatására -, 20-30 év alatt megjelenhet mellé a magas vérnyomás, bizonyos veseproblémák, látást érintő panaszok, illetve minden olyan tünet, amely kapcsolatban áll a vérkeringéssel.

A második leggyakoribb halálok a daganatos betegség. Releváns szakirodalom szerint a 65 év felettieknél tizenegyszeresére emelkedik a rák előfordulása. A leggyakoribb tumoros megbetegedések mindkét nemnél a tüdő, a vastagbél-és végbél rák, limfóma, leukémia. Nőknél az emlőrák a leggyakoribb daganatos betegség. A cukorbetegség szintén időskori panasz, mely több évtizedes (főként a helytelen életmódból fakadó) folyamat eredménye. Például ötven év felett száz laborvizsgálatból harmincban biztosan rosszak lesznek a vércukor értékek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A harmadik helyen a mozgásszervi betegségek szerepelnek. Ilyenek például a térdfájdalmak, gerincfájdalmak, szakadások, húzódások, porckopások, túlsúlyos betegeknél a test túlzott terhelése. Az említettek mellett gyakori még a nők körében a menopauzát követő hormonváltozások során jelentkező csontritkulás .

Étrend és mozgás: az öregedés fontos kellékei

Az egészséget befolyásoló egyik legfontosabb tényező a táplálkozás, különösen az időseknél . A kutatások azt is igazolják, hogy az időskor számos betegsége összefügg a nem megfelelő táplálkozással, így a "sikeres öregedés" egyik lehetősége a táplálkozásban rejlik. Vagyis kiegyensúlyozott, tápanyagdús étkezéssel - sok zöldség-gyümölcs, kevesebb szénhidrát -, valamint rendszeres mozgással fenntarthatjuk a lassabb öregedést. Idősebb korban például a központi idegrendszer kopásának eredményeként csökken a szomjúságérzet, ezért napi legalább 1,5-2 liter folyadék elfogyasztása szükséges ahhoz, hogy a szervezet hidratálása kielégítő legyen.

Szűrővizsgálatok: elengedhetetlenek?

Laborvizsgálatok, amelyeket a háziorvostól kérhetünk .

Egészségünk pillanatnyi állapotáról átfogó képet adnak a különböző szűrővizsgálatok , amelyek szintén elengedhetetlenek az egészség megőrzéséhez. A vizsgálatok eredménye segítséget nyújt a fenti betegségek, például az esetlegesen meglévő cukorbetegség, reumás megbetegedések, valamint a szív- és érrendszeri elváltozások kimutatásában. Ötven éves kor felett évente elvégzendő teljes laborvizsgálat ajánlott. A teljes spektrum kiterjed a vérképre, vérkémiára, anyagcsere paraméterekre is. Fontos a melanóma-szűrés, a szemészeti- és hallásvizsgálat, illetve a rendszeres tüdőszűrés.

A háziorvosnál már kérhető néhány tumor marker vizsgálata is. Például az életkorral összefüggő vastagbél-, illetve a nőgyógyászati szűrés bizonyos fajtái. Férfiak esetében 50 év felett már minden évben ajánlott teljes körű urológiai szűrés elvégzése (ultrahang, fizikai vizsgálat, prosztata-szűrés). Nőknél pedig az évi méhnyak-rák és mellrák-szűrés elengedhetetlen. A laborvizsgálatok kimutatják továbbá az ásványi anyagok és vitaminok hiányát is, például a mozgásszegény életmód következményeként felmerülő vashiányt is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra