Milyen laborvizsgálatok utalhatnak PCOS-re?

A sok nőt érintő policisztás ovárium szindróma (PCOS) egy olyan kellemetlen tünetekkel járó, az egész szervezet működésére kiható állapot, amely akár meddőséget is okozhat. Érdemes tehát komolyan venni az esetlegesen megjelenő tüneteket.

A fogamzóképes korú nők mintegy 7-15 százalékát érintő PCOS változatos tüneteket produkáló, egész szervezetet érintő kórkép. A gyakran inzulinrezisztenciával és pajzsmirigyproblémákkal is társuló betegségre jellemző a komplex hormonális- és anyagcserezavar, valamint a női nemi ciklus felborulása. A PCOS kialakulásának pontos okai nem ismertek, de környezeti, életmódbeli és genetikai tényezők egyaránt hozzájárulhatnak.

A betegség tünetei közé tartozhat a megnyúlt női ciklus – vagy akár a peteérés és a menstruáció teljes elmaradása – a petefészek megnagyobbodása, valamint a felszínén megjelenő, apró gyöngysor-szerűen elhelyezkedő ciszták. Szintén PCOS-re utalhat a fokozott szőrösödés az arcon és a mellkason, a zsíros, pattanásos bőr, a haj elvékonyodása, a haskörnyéki elhízás, illetve anyagcsere- és pajzsmirigyzavarok.

Prolaktin, androsztendion, DHEA-S, ösztradiol, AMH, FSH, LH

A diagnosztizálás fontos része a laboratóriumi vizsgálat, amelyet PCOS gyanú esetén, a menstruációs ciklushoz kötötten érdemes elvégezni. A ciklus 3-5. napján vizsgálható az androsztendion és a DHEA-S értéke: míg az előbbi mennyiségéből a petefészek esetleges rendellenes működésére lehet következtetni, a DHEA-S egy olyan androgén hormon, amely túltermelődése a nőknél a menstruáció elmaradását, és a férfias jelleg kialakulását okozhatja. A levett vérből megvizsgálják a tesztoszteronszintet, valamint a tejelválasztást stimuláló prolaktin szintet is, amely alapvetően a terhesség és a szülés után mutat magasabb értéket. Ez a két érték PCOS esetén is megemelkedhet.

Több egyéb hormon diagnosztizálásával együtt, a laborvizsgálat része az LH hormon értékének ellenőrzése is, amely feladata a sárgatestek serkentése az ovuláció kiváltása érdekében: emelkedett értéke elégtelen működést mutathat. Érdemes továbbá megemlíteni az AMH hormon és az FSH tüszőérlelő hormon vizsgálatát. Az AMH hormon mennyiségéből a termékenység időszakának hossza következtethető ki, és akkor utal PCOS-re, ha az értéke jelentősen megemelkedik, az FSH hormon esetében pedig a csökkent szint jelezheti a problémát.

A policisztás ovárium szindróma rengeteg nőt érint.
A policisztás ovárium szindróma rengeteg nőt érint. Fotó: Getty Images

Progeszteron

A ciklus 21. napján vizsgálható a progeszteron, amely nemcsak a terhesség létrejöttében és fenntartásában játszik fontos szerepet, hanem a menstruációs ciklus szabályozásában is; a vérvizsgálat során a koncentrációjából a tüszőrepedésre lehet következtetni. Az ösztrogén hormonok típusába tartozó, tüszőtermelő ösztradiol szint pedig azért lehet érdekes a vizsgálat során, mivel ennek alacsonyabb értéke szintén felvetheti a PCOS gyanúját.

Pajzsmirigy és anyagcsere-funkciók

A szindróma kivizsgálásának része a pajzsmirigyserkentő TSH hormon laboratóriumi vizsgálata is. A TSH az agyalapi mirigyben termelődik és a pajzsmirigy hormontermelését serkenti. PCOS esetén a szintje megemelkedhet, ami a pajzsmirigy alulműködését jelezheti. A laboratóriumi vizsgálat fontos része a vércukor-, az inzulin-, valamint a D-vitamin szintjének az ellenőrzése, hiszen a szindróma megléte esetén megfigyelhető az inzulinszint emelkedése, valamint a D-vitamin-szint csökkenése.

A lelet kielemzése minden esetben szakorvosi - nőgyógyász és endokrinológus – feladat, hiszen az értékeket nem csak önmagukban, hanem egymással összefüggésben, a klinikai tünetekkel is összevetve kell vizsgálni. Ahhoz, hogy a PCOS diagnózis megszülethessen kiegészítő vizsgálatok  például ultrahang  elvégzésére is szükség van. Amennyiben azonban bebizonyosodik az érintettség, a tünetek életmódváltással, illetve megfelelő terápiával sikeresen kezelhetőek. A korai diagnosztizálás azonban kulcsfontosságú lehet, hiszen a minél hamarabb megkezdett terápiával megelőzhető a cukorbetegség, a magas vérnyomás, illetve a meddőség kialakulása.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.