Egy felnőtt szervezet hozzávetőleg 2-3 ezer milligramm cinket tartalmaz. Az ajánlott napi beviteli érték felnőttek számára 8 és 15 milligramm közötti, ez pedig fehérjében gazdag étrend mellett általában könnyen fedezhető is. Aki azonban növényi alapú étrendet követ, egyoldalúan táplálkozik, esetleg valamilyen felszívódási zavarral küzd, annál könnyen hiány alakulhat ki belőle.
Ezért fontos a járvány ideje alatt a cinkpótlás
Az Életmódváltók cikke szerint a hiányállapot tünetei meglehetősen sokszínűek lehetnek. Jelentkezhetnek mozgáskoordinációs nehézségek (ataxia), depresszió, ízérzékelési zavarok, anorexia, hasmenés, bőrpanaszok, kopaszodás, csökkenhet a tesztoszteronszint (hipogonadizmus), fekélyek keletkezhetnek a szájnyálkahártyán, továbbá lassulhat a sebek gyógyulása is. Hiányát emellett összefüggésbe hozták szív- és érrendszeri betegségekkel, vérszegénységgel és korai idegrendszeri fejlődési zavarokkal.
Mivel a megfelelő cinkellátottság a többi között nélkülözhetetlen az immunrendszer folyamatainak zavartalan működéséhez, pótlása kiemelt fontosságú lehet a koronavírus-járvány időszakában. Laboratóriumi vizsgálatok szerint a cink antivirális hatást fejthet ki a SARS-CoV-2-vírussal szemben, valamint egyéb folyamatokon keresztül csökkenti a COVID-19-ben tapasztalt citokinvihar és gyulladás súlyosságát. Erről további részleteket az Életmódváltók oldalán megjelent alábbi cikkben olvashatunk!