Mutatjuk, mikor kell műteni a szürke hályogot

A szürke hályog önmagában ritkán okoz helyrehozhatatlan szemkárosodást, ám sajnos sokan akár évekig is elodázzák a vele járó problémát. Még akkor sem tartják szükségesnek a műtétet, amikor látásuk már látványos romlásnak indul. Pedig a műtét a legtöbb esetben megbízható megoldás, mely biztos és gyors gyógyulást kínál.

Meglepő tény, hogy a szürke hályog ma a vakság vezető oka a világon. Ez nem csak azért fordulhat elő, mert bizonyos országokban sokak számára nem elérhetők a kezelési lehetőségek, de azért is, mert sokan egyszerűen nincsenek tisztában magával a betegséggel, és azzal, hogy a műtét megoldás lehet a problémára, ha időben felismerjük. Sőt, öröm az ürömben, hogy még a legvastagabb szürke hályog, több évnyi növekedés után is általában megszüntethető műtéti úton. Érdemes tehát odafigyelni szemünk épségére, és ha gyanús, hogy valami baj van, időben fel kell tudnunk ismerni a jeleket, és azt, hogy nem odázhatjuk tovább a műtétet.

szemészeti vizsgálat, orvos, páciens
A szürke hályog többféle panaszt is okozhat, amelyek nehézségekhez vezetnek a mindennapi életben. Fotó: Getty Images

A látás észrevétlenül romlik

A szürkehályog-műtét ma már rutineljárásnak számít, amelyet bármilyen méretű szürke hályognál biztonsággal el tudnak végezni. Gyakran azonban olyan lassan romlik szemünk állapota, hogy nehezen ismerjük fel azt a pontot, amikor már cselekednünk kellene. A szürke hályog eltávolítása sokáig nem is tűnik életbevágónak, a betegség mégis olyan tüneteket okoz, amelyek hosszú távon gátolják a mindennapi életünk zavartalan működését.

Valószínűleg műtétre van szükségünk, ha az alábbi a jeleket tapasztaljuk.

  • Ha a homályos, ködös látás gátol minket a feladatok ellátásában.

A szürke hályog felismerésének és a műtét szükségességének legfontosabb eleme a homályos látás szokott lenni. A köd érzete a szemünk előtt alapvető nehézségeket okoz életminőségünk megőrzésében, elég, ha csak a naponta elvégzendő feladatainkra gondolunk, mint például a bevásárlásra vagy a munkavégzésre. Azon kívül, hogy a homályos látás félreértésekhez, függetlenségünk elveszítéséhez is vezethet, sajnos akár súlyosabb problémákhoz is vezethet (ellehetlenítheti például az autóvezetést).

  • Ha bántó számunkra a fény.

A ködös, homályos látás mellett a szürke hályog másik tünete lehet a napfény vagy a mesterséges fény erőteljesebb érzékelése. Sokszor már az is elég, ha a fény felé fordítjuk a fejünket, szemünk már erre is fájdalommal reagálhat. Sajnos újra meg kell említeni a tünet veszélyességét, hiszen az esti – éjszakai vezetésnél például elkerülhetetlen a szembejövő autók fényszórójának vakítása.

  • Ha szürkébb lesz a világ.

A szürke hályog másik fő tünete az élénk színek észlelésének elvesztése, a színérzékelésünk romlása. Amikor a szürke hályog megjelenik, látásunk barnává, sárgává vagy szürkévé válhat, a szürkehályog színétől függően. Ez a változás sajnos erőteljesen befolyásolja a színek megkülönböztetésének és a kontrasztok észlelésének képességét is.

  • Ha kettőt látunk mindenből.

A szürke hályog képes oly módon meghajlítani a fényt, hogy a szem hátsó részére két kép fog vetülni, ez pedig kettős látáshoz vezet. Így az agy ugyanazt a dolgot egymás mellett, duplán fogja érzékelni. Amellett, hogy a jelenség veszélyes lehet a hétköznapi tevékenységeinknél agyunk számára rendkívül zavaró és fárasztó.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

  • Ha gyakrabban kell szemüveget váltanunk.

Egy dioptriás szemüveg akár több évig is jól szokott működni. Mivel azonban a szürke hályog gyakran okoz ingadozást a látás minőségében, így sokszor tapasztalhatjuk, hogy azzal a szemüvegünkkel sem látunk jól, amelyet nem is olyan régen csináltattunk, és gyakran kell változtatni a dioptrián.

  • Ha már nem tudjuk élvezni a hobbijainkat.

A szürke hályog gyakran azoktól a kikapcsolódásoktól is megfoszt bennünket, melyeket addig a legjobban szerettünk. Legyen az siklóernyőzés, kirándulás, olvasás vagy éppen tévénézés, a legtöbb beteg egy idő után már szemüveggel sem tudja élvezni az addig pihentető vagy szórakoztató hobbit.

  • Ha más szembetegséggel is küzdünk.

A szürkehályog-műtét elvégzése önmagában is fontos feladat, mielőtt a látás túlságosan megromlana. Azonban néhány esetben azért is szükség lehet a beavatkozásra, hogy más szembetegségek megszűnjenek vagy megelőzhetők legyenek. Ennek egyik leggyakoribb példája a glaukóma és a szem hátsó részének betegségei. A szürke hályog kialakulása során a szemlencse megnőhet, nyomást gyakorolhat a szem más részeire, ezzel glaukómát okozva. A szürke hályog eltávolítása segíthet a szemnyomás normális szintre csökkentésében. De a szürke hályog abban is akadályozhatja a szemészt, hogy a szem hátsó részét érintő elváltozásokat, betegségeket időben felismerje, így ebben az esetben is jó döntés lehet a műtét.

Napjainkban a szürkehályog-műtét az egyik legbiztonságosabb és leghatékonyabb sebészi beavatkozás. Magyarországon a leggyakoribb műtétek egyike: évente körülbelül 90 ezer ilyen beavatkozást végeznek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.