Koronavírus: mutatjuk, mi történik a sokadik fertőzéskor

Az egyre hűvösebb időben más kórokozókhoz hasonlóan a koronavírus terjedése is felgyorsul. Mire számítson, aki már sokadik alkalommal kapja el a kórokozót?

A koronavírus 2020-as megjelenése óta több hullámban is támadt, így vannak, akik már többször is átestek a megbetegedésen. Az influenza- és a náthavírusok mellett a koronavírus is gyorsabban kezdhet terjedni a hideg, téli hónapokban, amikor az emberek amúgy is több időt töltenek zárt terekben, immunrendszerük pedig legyengül. Más lesz egy mostani megbetegedés, mint a korábbi? A CNBC cikkében is nyilatkozó szakemberek szerint erre nehéz pontos választ adni.

Nem mindenkinél vált ki enyhe tüneteket az újabb variáns

Hogy az új járványhullám milyen tüneteket válthat ki nálunk, azt számos tényező befolyásolhatja – nyilatkozta Dr. Gabe Kelen, a Johns Hopkins Egyetem szakértője. Attól is függhet, hogy mennyi idő telt el az utolsó fertőzés óta, milyen egyéb betegségek gyengíthetik a szervezetet a vírus elleni harcban, vagy hogy mennyi idő telt el az utolsó védőoltás óta – ha egyáltalán kaptunk egyet is. A szakember szerint általánosságban elmondható, hogy a jelenleg domináns omikron variáns enyhébb tüneteket vált ki, ez azonban nem jelenti azt, hogy bizonyos embereknél nem okozhat a korábbinál is súlyosabb megbetegedést.

koronavírus
Sokféle tünet jelentkezhet a koronavírus hatására. Fotó: Getty Images

Mind a betegség miatt termelődő antitestek, mind pedig a COVID-19 elleni vakcinák jelentősen csökkentik a veszélyét egy súlyos betegség kialakulásának, a kockázat azonban sohasem csökken le nullára. Az eddigi tapasztalatok alapján az emlékeztető oltások nagyjából 3-4 hónapig biztosítanak erős védelmet, majd a hatékonyságuk lassan, de fokozatosan lecsökken. Így akik korábban kapták meg a legutolsó adagot, kevésbé védettek az újabb hullám okozta megbetegedés ellen.

Akik mostanában fertőződnek meg, azok szervezete nagy eséllyel az omikron variánssal találkozott. Az emberek nagy részénél azért is jelentkeznek most enyhébb tünetek, mert a szervezetük korábban találkozhatott a vírussal, illetve sokan megkapták az oltásokat is. A beszámolók szerint a mostani betegséghullámban torokfájást, fejfájást, fáradtságot, köhögést, orrdugulást és izomfájdalmakat tapasztalnak a fertőzöttek, ezek a tünetek pedig akár napokig is eltarthatnak.

Persze ezek a tünetek sokkal súlyosabbak lehetnek azoknál, akikre fokozott veszélyt jelent a COVID-19: ide tartoznak az idősek, az immunhiányosak vagy azok, akik valamilyen alapbetegségben szenvednek. Az amerikai járványügyi központ (CDC) tanulmánya szerint azoknál az embereknél, akik megfertőződtek a vírus korábbi törzseivel, az omikron jóval enyhébb tüneteket váltott ki. Fontos, hogy a tanulmány csak az eredeti omikron törzset vizsgálta, annak újabb alváltozatait nem. Eredményeik szerint az omikron okozta megbetegedést nagyon gyakran kíséri torokfájás, a szaglás és ízlelés tompulása ugyanakkor jóval ritkább tünet, mint a korábbi vírustörzsek esetén.

A szakemberek szerint főként a veszélyeztetett csoportoknak érdemes kérni egy következő adag emlékeztető oltást, az újabb vakcinák némelyike ugyanis már célzottan az omikron variáns és az alváltozatai ellen lett kifejlesztve. Csökkenthetjük továbbá a fertőzés kockázatát azzal, hogy kerüljük a nagy tömeget – különösen zárt térben –, valamint gyakran és alaposan kezet mosunk. 

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.