Mit kell kezdeni a lázzal?
Számos tévhit kering a témával kapcsolatban, így sokan nem tudják, pontosan mit is kell kezdeni a lázzal . Azonnal el kell kezdeni csillapítani? Vagy érdemes egy ideig kicsit inkább lázasnak maradni? Vannak, akik gyógyszerek helyett a természetes kezelési módokra esküsznek, míg mások szerint a hűtőfürdő és priznic többnyire csak kínzás a testnek, és állítják, a világ fejlett országaiban ezen technika már sehol sem javasolt. Hogy mi az igazság, és mi most a legfrissebb álláspont a lázról, azt dr. Kovács Tibor csecsemő - és gyermekgyógyász , a Svábhegyi Gyermekgyógyintézet orvosigazgatója mondta el a Házipatika.comnak.
Le kell csillapítani a lázat?
"A lázcsillapítás-ellenesek úgy gondolják, hogy csak akkor kell lázat csillapítani , ha a gyermeknek rossz a közérzete. Az a hivatkozási alap, hogy vannak olyan gyerekek, akik lázasan is vidáman szaladgálnak, és akkor felesleges lázcsillapítóval tömködni őket. Itt azonban van némi ellentmondás. Valóban léteznek ilyen gyerekek, de a többségre nem ez jellemző. A szülők ugyanis éppen akkor figyelnek fel a lázra, amikor a csemete bágyadtabb, nem a megszokott tevékenységét végzi, vagyis innen ismerhető fel, hogy valami készül nála.
Szerintem az igazság az, hogy a láz önmagában egy jótékony reakciója a szervezetnek. Megemelkedik a testhőmérséklet, ami a kórokozóknak már nem jelent ideális szaporodási környezetet. Tehát ezzel a védekezésünket természetes módon növeljük. Ezért nem kell teljes láztalanságra törekedni: egy mérsékelten magas láz tehát mindenképpen hasznos reakció a test részéről. Az is igaz, hogy a szevezet védekező sejtjei is jobban szaporodnak a megemelkedett testhőmérsékleten, vagyis a saját védelmünket indokolatlanul felesleges visszafognunk.
Ki kell használnunk a lehetőséget!
Azért akinek magasabb láza van , vagy nagyon megviseli az általános állapotuk, nyilván tőlük dőreség lenne azt kérni, hogy tűrjék a lázat. Egy szülő leginkább azzal segíthet a gyermekének, hogy a közérzetét javítja. De nem követ el a szülő semmilyen hibát, ha lázcsillapítót ad a gyereknek."
A fizikális lázcsillapítás
"A priznic, vagy éppen a hűtőfürdő sokak szerint teljesen felesleges és ártalmas, továbbá igazi kínzásnak számít. A hatákony fizikai lázcsillapítás lényege azonban, hogy a testből a hő a környezetbe távozzon, így ér el lehülést az adott szervezetben. Ha túl nagy a hőmérsékletkülönbség, akkor valóban kellemetlen élmény lehet, de ha a priznicet kellemes hőmérsékletről indítjuk, akkor sokkal elviselhetőbbé válik a dolog.
A hűtőfürdő esetében ugyanez a helyzet. Ha a beteg a testhőmérsékletével azonos vízbe ül bele, nem fog borzongást érezni. Ha pedig fokozatosan hűti a vizet, a hőáramlás meg fog indulni. Ezek a módszerek viszonylag gyors hűtést eredményezhetnek, tartósságuk azonban soha nem fog megegyezni a lázcsillapítókéval . A legjobb tehát ezekkel javítani és segíteni a gyógyszerek hatását" - javasolja a szakértő.