A Nemzeti Népegészségügyi Központ friss jelentése szerint, a hét elején a lehűlés és a csapadék hatására csökkent a pollenterhelés. Az eperfafélék pollenkoncentrációja országosan közepes, a pázsitfűféléké és a fenyőféléké az alacsony-közepes tartományban alakulhat – írja a hellovidek.hu. Alacsony koncentrációban jelen van még a levegőben a tölgy, a kőris, a platán, a nyír, a juhar, a ciprus- és tiszafafélék, a fűz, a dió, a gyertyán, továbbá a vadgesztenye, a sás, a bükk és az ernyősvirágzatúak pollenje. Megjelent már a levegőben a lórom, az útifű és a bodza virágpora is.
Akár anafilaxia is jelentkezhet
A legsúlyosabb elváltozás, amely allergia miatt kialakulhat, az anafilaxiás reakció, melynek tünete lehet az akut hörgőgörcs, a gégeduzzanat miatti rekedtség, a légzési elégtelenség, a vérnyomásesés, a görcsös hasi fájdalom, a hasmenés, az ájulásérzés, a bőrkiütés, valamint a viszketés. A kezdetben enyhének tűnő tünetek gyorsan rosszabbodhatnak és súlyos esetben akár életveszélyes állapotot válthatnak ki.
Ezeket tartsd be, hogy ne kínozzon az allergia:
1. A szabadból hazatérve célszerű az utcán hordott ruhát lecserélni, de a kötelező kézmosáson túl le kell öblíteni a kézre, arcra, szemöldökre, arcszőrzetre tapadt polleneket is, illetve tiszta vízzel vagy tengervizes orrsprayvel az orr is átöblíthető.
2. A megszokottnál gyakoribb hajmosás vagy -öblítés szintén tanácsos, különösen a hosszú hajúak esetében.
3. Porszívózzunk gyakrabban – természetesen lehetőleg HEPA-szűrős készülékkel, vagy akár a távollétünkben is dolgozó robotporszívót bevetve –, mossuk fel a padlót hetente többször, és portalanítsunk minden felületet.
4. Mossuk sűrűbben az ágyneműhuzatot, különösen a párnahuzatot, de a szárítást, az ágynemű szellőztetését ne a szabadban végezzük.
5. Jól jön az allergia elleni harcban, ha gőzölős mosógépet használsz: ezt a funkciót a „Steam” megnevezés jelöli a készülékeken. Az öblítés kiváltására is bevethető forró gőz nemcsak bőrbarát megoldás, de a ruhákban és plüssjátékokban megbújó allergének akár 99,9 százalékát is eltávolítja.
6. A lakás levegőjében lebegő pollenek eltávolítására is van megoldás. Bár a szakemberek a beltéri levegőminőség javítására elsősorban a szellőztetést javasolják, pollenszezonban igencsak hasznos segítséget nyújthat egy minőségi légtisztító berendezés, vagy egy légkondicionálóval kombinált légtisztító.