Ételek, amelyek bajt okozhatnak

A különböző virágporok keresztreakciója miatt az allergiás időszak sok embernél februártól egészen október végéig is eltarthat. Áprilistól júniusig elsősorban a pázsitfüvek és a különböző gabonafélék okozhatnak allergiás tüneteket.

Magyarországon mintegy 1,5-2 millió ember érzékeny a virágporra, 40-60 százalékuk a parlagfűre is allergiás. Allergiáról akkor beszélünk, ha a környezetünkben lévő ártalmatlan anyagokat, például a polleneket immunrendszerünk veszélyes behatolóként azonosítja, emiatt túlérzékenységgel, tulajdonképpen indokolatlan válasszal reagál - mondta el dr. Krasznai Magda, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti Klinikájának adjunktusa. Hozzátette, a veleszületett allergiás vagy atópiás hajlamot öröklött tényezők alapozzák meg. A másik fontos faktor az allergiát kiváltó anyag, azaz az allergén jelenléte és mennyisége. Ezen kívül meghatározó még a korai anyai magzati élet, a táplálkozás, a környezet- és levegőszennyezés, az aktív és passzív dohányzás, az antibiotikumok és gyógyszerek rendszeres szedése, a stressz, a mozgáshiány és az elhízás egyaránt.

Akár a magyarországi lakosság ötödét is érintheti a pollenallergia
Akár a magyarországi lakosság ötödét is érintheti a pollenallergia

Amennyiben korábban nem volt allergiás tünetünk, ám most két hétnél tovább fennáll az orrfolyás, könnyezés és tüsszentés, akkor lehetséges, hogy allergiás náthával van dolgunk, különösen, ha másnál is előfordul a családban. Először érdemes a háziorvoshoz fordulni, aki megkezdi a szezonális nátha tüneteinek kezelését. Emellett fül-orr-gégészeti, allergológiai szakambulanciára is elmehetünk. A betegséget részletes anamnézis, kórelőzmény-felvétel, a bőrön végzett Prick-teszt elvégzése alapján diagnosztizálják. Utóbbit érdemes tünetmentes időszakban elvégezni, lehetőleg a pollenszezon előtt vagy után. Lázasan, várandósan, kiterjedt bőrgyógyászati elváltozás esetén nem ajánlott ez az eljárás - ilyenkor inkább vérvétel útján határozzák meg a reakciókat kiváltó allergéneket.

Hogyan kezeljük?

Azoknak, akik érzékenyek a virágporra, reggel hat óra és dél között nem érdemes a szabadban tartózkodniuk, és lehetőség szerint ne szellőztessenek és ne vezessenek lehúzott ablaknál, mert a virágpor sűrűsége általában ilyenkor a legnagyobb - javasolta az allergológus. A tünetek mérséklése érdekében - ventilátorok helyett - célszerű légkondicionálót, pollenszűrőt használni a lakásban és az autóban. A ruhákat ne szárítsuk a szabadban, a levetett ruhákat ne tároljuk a hálószobában, továbbá ne csak kezet és arcot, de hajat is mossunk sűrűbben. Ha az orrnyílás környékét bekrémezzük, akkor megköthetjük a virágporokat, míg szemtünetek esetén a napszemüveg és a műkönny is segít. Ne fogyasszunk méz-, propolisz- vagy virágportartalmú készítményeket, gyógynövényt tartalmazó teákat, valamint ne használjunk ilyen kozmetikumokat sem.

Gyógyszerek és immunterápia

A tünetek enyhítésében komoly szerepet kap a gyógyszeres kezelés, amelyet időben el kell kezdeni. A bázisterápia alapját az antihisztamin és a lokális szteroid képezi. Használhatóak eseti jelleggel, a szezonban rendszeresen vagy éppen megelőző céllal. Legnépszerűbbek az antihisztaminok, amelyek a hízósejtekből az allergén hatására felszabaduló hisztamin - mint legfontosabb azonnali hatású molekula - hatását akadályozzák meg azáltal, hogy a célsejtekhez történő kötődésüket gátolják meg. Tabletta, orrspray és szemcsepp formájában is kaphatóak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A szteroidokat tartalmazó orrsprayk helyileg gátolják a gyulladást, legintenzívebben az orrdugulást képesek mérsékelni, de az összes tünetre jó hatásúak. Az új, leukotrién-antagonista gyógyszerek a hízósejtekből nem azonnal felszabaduló zsírszármazékok hatását semlegesítik, amelyek a gyulladás elmélyülésért tehetők felelőssé. Megelőző céllal alkalmazhatóak az úgynevezett kromolinok, amelyek a hízósejtek tárolt tartalmát felszabadító képességét gátolhatják.

Hogyan zajlik az allergén immunterápia? Részletek itt.

A specifikus immunterápia alkalmazásával egy adott allergénre az allergiás tünetek kialakulását előzhetjük meg a pollen által kiváltott immunválasz módosítása révén. Jelenleg ez az egyetlen kezelési mód, amely az allergiát kiváltó okra hat. Amennyiben ismert és korábban már kivizsgált allergiánk van, nagyon fontos, hogy a gyógyszereinket a tünetek, panaszok kialakulása előtt kezdjük el szedni, mert a hatás kialakulásához idő kell.

Ételek, amelyek bajt okozhatnak

Bizonyos gyümölcsök, zöldségek és fűszernövények allergénszerkezete hasonló lehet a virágporokéhoz, így fogyasztásuk orrfolyást, orrdugulást okozhat - ezt nevezzük az élelmiszerekkel való keresztreakciónak. A parlagfűre jellemző hatást vált ki a görögdinnye, a sárgadinnye, a banán, a paradicsom, az uborka, a cukkini, a tök és a napraforgómag, míg a zellernek, a sárgarépának, a petrezselyemnek, az almának, a kivinek, a mangónak és a méznek a feketeürömre jellemző tünete van. A cseresznye, a meggy, a szilva, az alma, a körte, a barack és a burgonya a nyírfára jellemző hatást okozhat, míg a gabonafélék, a dinnye, a narancs, a szója vagy a borsó a pázsitfüvekre jellemző hatást válthatja ki.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra