Hogyan irthatom ki a parlagfüvet a kertemben?

Tudtad, hogy a parlagfű magja 30–40 évig is csíraképes marad? Ezért is annyira fontos a kitartó védekezés. De vajon mit tehetünk magánszemélyként az erősen allergén gyomnövény ellen? Mutatjuk a szakértők tanácsait.

Európában mintegy 33 millió ember küzd parlagfű-allergiával, és az érintettek száma néhány év alatt várhatóan megduplázódik majd. Bár a növény – július közepétől vagy augusztus elejétől október elejéig-közepéig tartó – pollenszórási szezonjának kezdetéig még van legalább másfél hónap, a védekezést ajánlott minél előbb megkezdeni.

De vajon mit tehetsz magánszemélyként a parlagfű ellen? Ezzel a kérdéssel a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalt (Nébih) is megkeresték a napokban a levélírók. A szakértők teljes válaszát a hivatal Facebook-oldalán olvashatod el, de az alábbiakban mi is összefoglaljuk a legfontosabb információkat.

fiatal nő kertészkedik
Minden lehetséges eszközt be kell vetni a parlagfű ellen. Fotó: Getty Images

Folyamatos védekezés szükséges

A Nébih véleménye szerint a legfontosabb feladat, hogy megakadályozzuk a parlagfű virágzását, valamint azt, hogy a növény magot érleljen. Az erősen allergén gyomnövény magja ugyanis akár 30-40 évig is csíraképes marad – ezért is annyira fontos a folyamatos, hatékony és kitartó védekezés. Egyedüli, teljeskörű és végleges eredményre vezető módszer azonban sajnos nincs, ezért a szakértők szerint minden lehetséges eszközt be kell vetni a parlagfű ellen.

Ezeket ajánlják a szakemberek

A szakemberek szerint az alábbi módszerek jellemzően igen hatékonynak bizonyulnak a parlagfű megfékezésére:

  • kézi gyomlálás és kapálás – ez csak a virágzás előtti időben javasolt;
  • kaszálás és a legeltetés – környezet- és költségkímélő védekezési módok, amelyekkel késleltethető az újravirágzás;
  • gyomirtó szer használata – fontos a megfelelő szer kiválasztása.

„A parlagfű elleni védekezést a virágzás előtt kell megkezdeni, amikor a pollenszórás még nem kezdődött meg. A mentesítést azonban a virágzás alatt is folyamatosan és rendszeresen kell végezni, annak érdekében, hogy ne jelenjenek meg újabb virágzó tövek” – figyelmeztetett a Nébih.

A parlagfűvel fertőzött területeket a Parlagfű Bejelentő Rendszeren (PBR) keresztül tudod bejelenteni az illetékes hatóságoknak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.