Hogyan hatnak a köptetők?

A megfázásos időszak egyik kellemetlen velejárója a köhögés, kellemetlen köpetürítés is, melytől a legtöbbször köptetővel szeretnénk megszabadulni. Mit kell tudni ezekről a készítményekről és hogyan hatnak?

A köptetők elsődleges feladata, hogy segítsék a köpet távozását a légcsőből és a hörgőből. Készítménytől függően ezt többféleképpen is elérhetik. A köhögéstől is függ, milyen készítményt írnak fel: lehet köhögéscsillapító, köptető és kettős hatású is.

Nem mindegy, milyen a köhögés

Produktív köhögés esetén nincs szükség köhögéscsillapításra, hiszen a visszamaradt váladék csak rontana a helyzeten, ugyanis a légzésfunkciókat nehezíti, így okozva másodlagos fertőzést.

Azonban ha a köhögés improduktív, akkor gyulladásos folyamat állhat a háttérben. Ilyenkor szükséges lehet a köhögéscsillapítók alkalmazása. Azonban nagyon fontos, hogy köptetőket és köhögéscsillapítókat nem célszerű egyszerre alkalmazni, ugyanis a nagyobb mennyiségű nyák és a köhögés elfojtása gondokat okozhat.

Ilyen esetben érdemes éjszakára bevenni a köhögéscsillapítót.

A nyákoldók

Amennyiben a nyálkahártyát borító nyák mennyisége nem kielégítő, a torokban, garatban és gégében keletkező kellemetlen, kaparó érzés harákolással párosul.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A köptetők a váladék felköhögését segítik
A köptetők a váladék felköhögését segítik

Ahhoz, hogy e nyálkahártya funkcióit javítsuk, köptetőket, nyákoldókat célszerű szedni. Ezek vagy közvetlenül a légúti nyálkahártyára hatnak, vagy a gyomornyálkahártyát ingerlik.

A köptetők elsődleges célja, hogy megkönnyítsék a nyák távozását, ezért a nyák elfolyósításával segítenek. Az ilyen típusú gyógyszerekkel azért kell vigyázni, mert egyes típusaik ingerlik a gyomornyálkahártyát, így könnyen hányingert, hányást idézhetnek elő nagyobb mennyiségben.

Egyes készítmények csökkentik a sűrű váladékozás viszkozitását, amely lehetővé teszi, hogy a hígabbá vált váladékot a beteg könnyebben felköhögje. Számos alkalmazási módszerük van, kaphatók por, tabletta vagy oldat formájában is.

Köptetők a természetből

A letapadt nyák feloldásának elsődleges kulcsa a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás, így ugyanis hígíthatjuk a váladékot, ezáltal segítve annak távozását. A levegő páratartalmát is emelhetjük, ez is segíthet a lerakódás felköhögésében.

Öt módszer az elhúzódó köhögés enyhítésére Elmúlt a láz, az izomfájdalom, nyoma sincs már a tüdőgyulladásnak - ám a köhögés még mindig tart. Mi hozhat enyhülést ?

Emellett sokat segíthet a gőzölés is: a gőz melege és a nyirkosság gyógyítóan hatnak. Használjunk menta, eukaliptusz vagy rozmaring illóolajat. Takarjuk le a fejünket, majd hajoljunk a forró, illóolajos víz fölé.

Kipróbálhatjuk még a kurkumát is, amely remekül oldja a váladékot. Kortyolgassunk el két deci kurkumás, mézes vizet. Hasonló segítséget nyújthat a gyömbér is, mely a légúti megbetegedések egyik legjobb orvossága.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.