A köptetők elsődleges feladata, hogy segítsék a köpet távozását a légcsőből és a hörgőből. Készítménytől függően ezt többféleképpen is elérhetik. A köhögéstől is függ, milyen készítményt írnak fel: lehet köhögéscsillapító, köptető és kettős hatású is.
Nem mindegy, milyen a köhögés
Produktív köhögés esetén nincs szükség köhögéscsillapításra, hiszen a visszamaradt váladék csak rontana a helyzeten, ugyanis a légzésfunkciókat nehezíti, így okozva másodlagos fertőzést.
Azonban ha a köhögés improduktív, akkor gyulladásos folyamat állhat a háttérben. Ilyenkor szükséges lehet a köhögéscsillapítók alkalmazása. Azonban nagyon fontos, hogy köptetőket és köhögéscsillapítókat nem célszerű egyszerre alkalmazni, ugyanis a nagyobb mennyiségű nyák és a köhögés elfojtása gondokat okozhat.
Ilyen esetben érdemes éjszakára bevenni a köhögéscsillapítót.
A nyákoldók
Amennyiben a nyálkahártyát borító nyák mennyisége nem kielégítő, a torokban, garatban és gégében keletkező kellemetlen, kaparó érzés harákolással párosul.
Ahhoz, hogy e nyálkahártya funkcióit javítsuk, köptetőket, nyákoldókat célszerű szedni. Ezek vagy közvetlenül a légúti nyálkahártyára hatnak, vagy a gyomornyálkahártyát ingerlik.
A köptetők elsődleges célja, hogy megkönnyítsék a nyák távozását, ezért a nyák elfolyósításával segítenek. Az ilyen típusú gyógyszerekkel azért kell vigyázni, mert egyes típusaik ingerlik a gyomornyálkahártyát, így könnyen hányingert, hányást idézhetnek elő nagyobb mennyiségben.
Egyes készítmények csökkentik a sűrű váladékozás viszkozitását, amely lehetővé teszi, hogy a hígabbá vált váladékot a beteg könnyebben felköhögje. Számos alkalmazási módszerük van, kaphatók por, tabletta vagy oldat formájában is.
Köptetők a természetből
A letapadt nyák feloldásának elsődleges kulcsa a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás, így ugyanis hígíthatjuk a váladékot, ezáltal segítve annak távozását. A levegő páratartalmát is emelhetjük, ez is segíthet a lerakódás felköhögésében.
Emellett sokat segíthet a gőzölés is: a gőz melege és a nyirkosság gyógyítóan hatnak. Használjunk menta, eukaliptusz vagy rozmaring illóolajat. Takarjuk le a fejünket, majd hajoljunk a forró, illóolajos víz fölé.
Kipróbálhatjuk még a kurkumát is, amely remekül oldja a váladékot. Kortyolgassunk el két deci kurkumás, mézes vizet. Hasonló segítséget nyújthat a gyömbér is, mely a légúti megbetegedések egyik legjobb orvossága.