Mit tegyünk, ha nem sikerül tüsszenteni?

A legtöbben ismerik azt az érzést, amikor valami csiklandozza az orrukat, és bár érzik a tüsszentési ingert, valójában mégsem sikerül tüsszenteniük. Mit tehetünk ilyenkor?

Dr. John V. Bosso allergológus és immunológus szerint a tüsszentésnek fontos funkciója van, mivel lehetővé teszi, hogy távozzanak az orrból az irritáló anyagok, a piszok, az allergének, a vírusok és a baktériumok - írja a Women's Health. Akkor tüsszentünk, ha az orr olyan jelzést kap, hogy valamilyen potenciálisan káros vagy irritáló dolog van benne.

Ha nem sikerül tüsszentenünk, annak több oka is lehet. Például valami elzárja az orrot, például váladék, esetleg egy apró tárgy, vagy gombaspórák, és a szervezetünk próbálja ugyan ezeket eltávolítani, de nem jár sikerrel. Állhat a háttérben valamilyen neurológiai probléma, például stroke vagy tumor, esetleg valamilyen pszichiátriai probléma – és még ott van az az egyszerű lehetőség is, hogy bár úgy érezzük, hogy tüsszentenünk kellene, a testünk nem ért egyet ezzel.

tüsszentő nő
Néha nehéz előcsalni egy tüsszentést. Fotó: Getty Images

Nézzünk a nap felé, vagy szagoljunk fűszereket

A szakértők szerint akkor, ha a tüsszentési nehézség új dolog számunkra, amely nem okoz gondot és azért alkalmanként sikerül tüsszentenünk, nem szükséges semmilyen lépést tennünk. Ha azonban gyakori, hogy az erős inger ellenére sem tudunk tüsszenteni, és a dolog egyre zavaróbbá válik, akkor több lehetőségünk is van a megoldásra.

Az egyik a klasszikus: nézzünk a napba, vagy valamilyen erős fényforrásba egy pillanatra, mert ez olyan neurológiai reakciót vált ki, ami miatt tüsszenteni fogunk. Ugyanakkor érdemes tisztában lenni azzal, hogy ez a módszer mindössze az emberek körülbelül egyharmadánál működik, és alapvetően genetikus eredetű – ha a szüleinknél nem működött, akkor nálunk sem fog.

Van, akinek az válik be, ha valamilyen erősen aromás fűszert szagol, például borsot, fahéjat vagy cayenne borsot, mivel ezek irritálják az orrüregben lévő idegvégződéseket. Arra figyeljünk, hogy ne lélegezzük be a fűszert, mert az irritációt okozhat.

Miért egyre gyakoribb megbetegedés az allergia? Ki lesz nagyobb valószínűséggel allergiás? Mutatjuk a kérdésekre a válaszokat!

A csiklandozás és a szemöldökszedés is működhet

Az is segíthet, ha megcsiklandozzuk az orrunk belsejét, például egy vékonyra összetekert papír zsebkendővel az orrüregbe nyúlva. Ez szintén ingerli az orrüreg idegvégződéseit, és a legtöbb embernél gyors eredményt hoz. Arra figyeljünk, hogy akármivel is csiklandozzuk az orrot, ne dugjuk fel túl mélyen az orrüregbe.

Lehet, hogy pajzsmirigy-túlműködésed van? 8 kérdés segíthet tisztázni, mennyire indokolt az orvosi kivizsgálás

Kevésbé kellemes, ugyanakkor nagyon hatékony mód a tüsszentés előidézésére, ha meghúzunk egy szőrszálat az orrunk belsejében, illetve van, akinél az arcon lévő szőrzet, például egy szemöldökszál meghúzása is működik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +18 °C
Minimum: +4 °C

A felhőzet szakadozik, gomolyosodik, és általában gomolyfelhős, napos idő várható. Helyenként zápor előfordulhat. Főként a Tiszántúlon megélénkül az északi, északkeleti szél, záporok környezetében erős széllökés sem kizárt. A legmagasabb nappali hőmérséklet 16 és 21 fok között valószínű. Késő estére 8 és 13 fok közé csökken a hőmérséklet. Fronthatás ma nem terheli a szervezetünket, fellélegezhetnek tehát a frontérzékenyek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Győr-Moson-Sopron
Legrosszabbul:
Jász-Nagykun-Szolnok
Kezdjük újra