Öt megszívlelendő tanács
- Használjon orrspray-t! Az allergia elleni gyógyszerek hatékonyak ugyan, ám nem mindegyik szünteti meg a pollenallergia okozta orrdugulást. A tüneteket célszerűbb helyileg, orrspray segítségével kezelni, ez ugyanis például a viszketést is segít enyhíteni. Arról se feledkezzünk meg, hogy a gyógyszereket, így az orrspray-t is, rendszeresen kell használni - a használati utasítás szerint azonban 7-10 nap után érdemes szünetet közbeiktatni, hogy a túlhasználat okozta kellemetlen tüneteket elkerüljük és legközelebb is hatékony lehessen választott orrspray-nk.
- Tanulja meg az orrspray használatát! Egyáltalán nem mindegy, mikor és miként adagoljuk magunknak az orrspray-t. A rendszeresség mellett az is nagyon fontos, hogy megfelelő technikával juttassuk a hatóanyagot az orrunkba; még a legkisebb "hiba" is a hatás csökkenéséhez vezethet. Olvassuk el alaposan a betegtájékoztatót vagy kérjük meg az orvosunkat, hogy mutassa meg az orrspray helyes használatát. A rendszerességnél pedig próbáljuk kötni egy másik tevékenységhez (például a fogmosáshoz vagy a kedvenc tévéműsorunk kezdetéhez) a gyógyszer adagolását!
- Mosson gyakrabban hajat és cserélje többször az ágyneműt! A pollenek könnyen megtapadhatnak a hajban, így lefekvés után a párnánkra, onnan pedig az orrunkba kerülve súlyos allergiás panaszokat válthatnak ki. Éppen ezért érdemes lefekvés előtt hajat mosni, és a párnahuzatot is gyakrabban cserélni.
- Viseljen napszemüveget! A napszemüveg nem csak esztétikus kiegészítő: a káros napsugarakon kívül a pollenektől is óvja a szemünket. Még akkor is érdemes napszemüveget viselni a szabadban, ha a szem könnyezését, bepirosodását, viszketését korábban nem tapasztaltuk az allergiás tüneteink között - ez ugyanis bármikor kialakulhat!
- Legyen egy kicsit válogatós! A pollenallergiával sokszor bizonyos ételekre, élelmiszerekre való túlérzékenység is együtt jár - ez az úgynevezett keresztallergia. Érdemes utánanézni, rákérdezni, hogy mely pollenallergiához mely keresztallergia tartozik. A "tiltott listán" szereplő zöldségekről és gyümölcsökről inkább mondjunk le, mert könnyen olyan reakciót válthatnak ki, mint azok a növények, melyekre allergiásak vagyunk.
Öt dolog, amit inkább ne tegyen
- Ne szedjen össze-vissza gyógyszereket! Az allergiás orrdugulás kezeléséhez egyrészt tudnia kell, hogy pontosan mire allergiás, másrészt, meg kell tudnia különböztetni a náthát és az allergiát. A nem megfelelően kiválasztott gyógyszerekkel, az előírások figyelmen kívül hagyásával sokkal többet ártunk magunknak, mint gondolnánk! Szintén tilos az előírtnál több gyógyszert szedni - ettől nem lesz "látványosabb" vagy érezhetőbb a javulás!
- Óvakodjon a "friss levegőtől"! Akár használ orrsprayt, akár nem, lehetőleg ne menjen a szabadba azokban az időszakokban, amikor a pollenkoncentráció a legnagyobb. Ne szervezzen programokat olyan napokra sem, amikor az időjárás meleg, fülledt, szélcsendes. Otthonát is csak hajnalban vagy kora este szellőztesse, ilyenkor van a legkevesebb pollen a levegőben. Autóúton pedig ne húzza le az ablakot, különösen akkor, ha ön vezet!
- Vigyázzon a gyógyteákkal, házi szerekkel! Sok olyan természetes (vagy annak mondott) étrend-kiegészítőt, gyógyteát lehet vásárolni, mely azt ígéri, hogy enyhíti vagy teljesen meg is szünteti az allergiás tüneteket. Ezekkel azonban legyünk óvatosak! Nem tudhatjuk ugyanis biztosan, hogy milyen növények kerültek ezekbe a termékekbe, és könnyen előfordulhat, hogy épp ezek váltanak ki allergiás reakciót vagy ahelyett, hogy csökkentenék a tüneteket, csak tovább rontanak rajtuk.
- Szokjon le a dohányzásról! A dohányzás ronthatja az allergiás reakciókat, ezért (is) érdemes leszokni róla. Ha mi magunk nem gyújtunk rá, akkor kérjük meg a környezetünkben dohányzókat, hogy mellettünk ők se cigarettázzanak.
- Figyeljen és vigyázzon magára! Az allergiás orrdugulásnál nem szabad várni, hogy elmúlik magától! Kezelni kell, méghozzá megfelelő gyógyszerekkel, orrspay-vel! Ha ugyanis megpróbálunk nem tudomást venni a tünetekről, vagy rosszul megválasztott gyógyszerrel kezeljük azokat, akkor azt kockáztatjuk, hogy még a betegségünk még komolyabbá válik vagy súlyos szövődmények alakulnak ki.