A mellhártyagyulladás tünetei

A mellhártyagyulladás komoly betegség, súlyos tüdőgyulladás esetén alakul ki. Komolyabb betegségek előjele is lehet, így érdemes tisztában lenni a tüneteivel.

Mi az a mellhártyagyulladás?

A mellhártya két lemezzel rendelkezik, az egyik a tüdőt borítja, a másik a mellkas belső felét. A köztük lévő folyadék biztosítja a lemezek szabad mozgását légzéskor. Ha mellhártyagyulladásról beszélünk, ez a folyadék megszaporodik, gennyessé válik, sőt, akár össze is nyomhatja a tüdőt.

Mindez komoly veszélyeket rejt magában, hiszen a tüdő teljesen össze is eshet, így életveszélybe kerülhet a beteg. A gyulladás átterjedhet a hasüregre is, így hashártyagyulladást is okozhat.

Mik a mellhártyagyulladás tünetei?

A betegségnek két formája van: a száraz és nedves mellhártyagyulladás. A száraz változat esetén a folyadékgyülem még nem érte el a kritikus pontot, tehát a lemezek még nem távolodtak el egymástól, azonban a lemezeket fedő lepedék összedörzsölődik, ezáltal komoly fájdalmat okozva a betegnek. Ugyanez a fájdalom igaz a mellhártyagyulladás gyógyulására is. Tüsszentéskor, légzéskor ez a fájdalom fokozódik. A fájdalom a folyadékmennyiség növekedése következtében csökken.

Az erős fájdalom légzéskor fokozódik
Mellhártyagyulladás esetén az erős fájdalom légzéskor fokozódik

A nedves mellhártyagyulladás során már nem csak a fent említett fájdalom érezhető: a sok folyadék beszűkíti a tüdőt, így feszülő érzés, légszomj, fulladás is társulhat a már meglévő tünetek mellé.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A nehézlégzésen kívül láz is kísérheti a betegséget, de jellemző az étvágytalanság, bágyadtság is. Ha a betegség tüdőgyulladáshoz társul, gyakoriak a megfázásos tünetek is, mint az orrfolyás, köhögés, tüsszögés vagy torokfájdalom.

Mire utalhat még a mellkasi fájdalom ?

Hogyan kezelhető a mellhártyagyulladás?

Ahhoz, hogy az orvos megbizonyosodjon arról, biztosan ezzel a betegséggel van dolgunk, mindenképpen mellkasröntgent rendel el. Ezt követően a felgyülemlett folyadékot mellhártyacsapolással távolítja el, mely jelenthet egyszeri alkalmat, de előfordulhat, hogy a folyamathoz használatos csövet bent hagyják és folyamatosan csapolják a folyadékot. A kezelés hosszan tart, akár hónapokig is elhúzódhat. A kezelés elengedhetetlen, hiszen egy súlyos mellhártyagyulladás halálhoz is vezethet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.