Koronavírus: megelőzhető a maradandó tüdőkárosodás?

Egyre több kutatásban olvashatunk arról, hogy a koronavírus-fertőzés lezajlását követően a betegeknél elhúzódó panaszok jelentkeznek. A post-COVID néven ismert tünetegyüttesre a többi között köhögés, nehézlégzés, csökkent terhelhetőség is figyelmeztethet. Ezek a tünetek a tüdő károsodására is utalhatnak, kivizsgálásuk tehát kiemelten fontos.

A koronavírus-fertőzés utáni elhúzódó panaszok egyaránt jelentkezhetnek, ha súlyosabb vagy enyhébb tünetekkel estünk át a betegségen. Intő jel lehet a hetekig tartó, vagy akár tünetmentes napok után megjelenő krónikus fáradtság, nehézlégzés, köhögés és mellkasi fájdalom. Ilyen esetben javasolt tüdőgyógyászati kivizsgáláson részt venni, ahol vérvétel, speciális funkcionális vizsgálatok, például légzésfunkciós vizsgálat és úgynevezett diffúziós kapacitásmérés történik, valamint mellkasi CT is készül.

6 hónap után is elváltozás a tüdőn

Ezért veszélyesebb, ha a koronavírus okoz tüdőgyulladást Baktériumok és vírusok egyaránt okozhatnak tüdőgyulladást, és bár a két típus tüneteiben nem sok jelentős eltérést figyelhetünk meg, kezelésük nagyon különböző módon történhet. Miért különösen veszélyes a koronavírus okozta tüdőgyulladás? Járványügyi szakemberrel beszélgettünk .

A COVID utáni lábadozás ideje egyénenként eltérő lehet, 2-3 héttől kezdődően akár több hónapig is tarthat. A legfrissebb kutatások szerint a koronavírus 5-ből 1 embernél okoz elhúzódó, 3 hónapnál hosszabb ideig is fennálló tüneteket. A Lancet folyóirat közlése szerint 1733 vuhani páciens 76 százalékánál még 6 hónappal az első tünetek megjelenését követően is fennállt legalább egy panasz. A Radiology folyóiratban megjelent tanulmány pedig arról számolt be, hogy a COVID-19 által okozott tüdőgyulladás akár maradandó elváltozásokat is okozhat a tüdőben.

A COVID-19 által okozott tüdőgyulladás akár maradandó elváltozásokat is okozhat a tüdőben.
A COVID-19 által okozott tüdőgyulladás akár maradandó elváltozásokat is okozhat a tüdőben.A fotó illusztráció, forrás: Getty Images

Látható eltérések a CT-felvételeken

A lap közlése szerint a 144 kórházi kezelésben részesült beteg 62 százalékánál 6 hónappal a koronavírus által okozott tüdőgyulladást követően is láthatók eltérések a CT-felvételen. Közülük 35 százalék esetében a CT olyan fibrotikus jellegű elváltozást jelzett, amelyek potenciálisan maradandó károsodásra utalnak. Fibrózis esetén a tüdőszövetek kötőszövetes átépülése, hegesedése következtében a tüdő egyre rugalmatlanabbá válik, a léghólyagocskák falába lerakódó kötőszöveti réteg megnehezíti a gázcserét. Az egyre romló oxigénellátás miatt megjelennek, majd a folyamat előrehaladtával egyre inkább felerősödnek a beteg panaszai.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Diffúziós kapacitásmérő: mi a jelentősége?

Ha valakinél koronavírus-fertőzés lezajlását követően is elhúzódó panaszok jelentkeznek, fontos mielőbb kivizsgáláson részt venni és a kezelést megkezdeni. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosa elmondta, hogy a diffúziós kapacitásmérő a fibrózis egyértelmű radiológiai jeleinek megjelenése előtt képes észlelni a gázcserezavart. A speciális légzésfunkciós vizsgálat során egy készülékbe kell erőteljesen kifújni a belélegzett gázkeveréket, így mérni lehet a tüdőben történő gázcsere folyamatát. A vizsgálat megmutatja, hogy milyen eredményes az oxigén átjutása a léghólyagocskákból a véráramba. Ha már itt eltérés mutatkozik, akkor idejében beavatkozva, gyógyszeres kezeléssel nemcsak a koronavírus-fertőzés utáni elhúzódó köhögést és nehézlégzést lehet kezelni, de a végleges fibrózist is jó eséllyel el tudjuk kerülni.

Miközben az egész világ a koronavírus-járvánnyal küzd, rengetegen vannak, akik bizonyos fenntartásokra hivatkozva nem oltatnák be magukat, vagy még bizonytalanok a döntést illetően. Ez a jelenség azonban nem új keletű, és számos ok állhat a hátterében. Nézzük, egészségpszichológiai szempontból milyen tényezők befolyásolják a leginkább az oltási hajlandóságot - részletek !

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.