Ózon: most akkor káros vagy hasznos?

Noha az ózonról először valószínűleg a Földet borító védőréteg jut eszünkbe, az ózongenerátorok elterjedése óta akár testközelből érintkezhetünk a rendkívül erősen oxidáló hatású gázzal. Vajon szervezetünk számára mennyire káros az ózon?

A koronavírus-világjárvány óta jobban előtérbe került az ózongenerátorok használata. A kellemetlen szagok és a kórokozók elleni hatékony védekezés tette ezt a toxikus gázt ennyire közkedveltté. Ám több kérdést felvethet, hogy vajon lehetnek-e kockázatai.

Mi az ózon?

Az ózon színtelen gáz, amely előnyös vagy káros is lehet az emberek számára, függően attól, hogy hol fordul elő. Jótékony hatással van jelen például a Föld felső légkörében, 15-50 kilométerrel a felszín felett. Ez a természetes ózonréteg megvéd bennünket a nap ultraibolya sugaraitól. A talajszint közelében képződő ózon viszont ártalmas, amikor a légszennyező anyagok (például autókból, erőművekből és vegyi üzemekből) kémiai reakcióba lépnek napfény jelenlétében. Ózonszennyezés nagyobb valószínűséggel alakul ki a melegebb hónapokban.

Az ózon főként illékony szerves vegyületek és nitrogén-oxidok közötti kémiai reakciók során keletkezik napfény és magasabb hőmérséklet hatására. Ez utóbbiak emberi eredetű forrásai közé tartozik az ipari és az autók kibocsátása.

ózon, levegőszennyezés, köhögés, városi szmog
A talajközeli ózon hatására köhögés, irritáció vagy fájdalom jelentkezhet a torokban, vagy mellkasi szorítást érezhetünk, amikor mély lélegzetet veszünk. Fotó: Getty Images

Hogyan hat a talajközeli ózon az egészségre?

Az ózon irritálhatja a légzőrendszert. Hatására köhögés, irritáció vagy fájdalom jelentkezhet a torokban, vagy mellkasi szorítást érezhetünk, amikor mély lélegzetet veszünk. A csökkent tüdőfunkció megnehezítheti, hogy olyan mélyen és könnyen lélegezzünk, mint általában.

A negyvenes-ötvenes években a kaliforniai Los Angelesben a légszennyezés egy eddig ismeretlen, új formája tűnt fel. – írja cikkében a Levegő Munkacsoport. Ez a jelenség a londoni szmogtól eltérően nem télen, hanem nyáron, napsütéses időben, nagy gépkocsiforgalom esetén volt erőteljes. Fotokémiai szmognak nevezték el a napsütés hatására kialakuló légköri jelenséget. Jellemző ilyenkor, hogy a levegő sárgásbarna színűvé válik, a látótávolság csökken. A mérések kimutatták, hogy az új jelenség okozója nem más, mint az ózon.

Az ózonnak való kitettség növelheti a tüdő fertőzésekkel, allergénekkel és egyéb légszennyező anyagokkal szembeni érzékenységét is. Orvosi tanulmányok kimutatták, hogy az ózon okozta egészségügyi problémák még sokáig fennállhatnak a gázzal történt érintkezés végeztével is.

Magyarországon a levegő ózonkoncentrációját automata mérőállomásokon rögzítik. A KSH elemzése szerint 1990-től 2019-ig a nem metán illékony szerves vegyületek kibocsátása 61 százalékkal csökkent, amit elsősorban a szállítás, közlekedés kibocsátásának jelentős mértékű, 89 százalékos visszaesése okozott. Általánosságban elmondható, hogy a magasabb átlaghőmérsékletű déli országok lakosait nagyobb mértékben veszélyezteti az ózonszennyezettség.

Az IQAIR oldalán országokra és városokra lebontva tekinthető meg az aktuális levegőszennyezettségi érték.

Kire veszélyes az ózon?

  • tüdőbetegségben, például asztmában, krónikus hörghurutban és tüdőtágulásban szenvedők általában súlyosabb egészségügyi hatásokat tapasztalnak alacsonyabb ózonszint esetén is.
  • A gyerekek számára nagyobb kockázatot jelent az ózonexpozíció, mivel nyáron gyakran játszanak a szabadban, amikor az ózonszint magasabb, és tüdejük még fejlődésben van.
  • Az idősebbeket jobban érintheti az ózonexpozíció, valószínűleg azért, mert nagyobb valószínűséggel élnek tüdőbetegséggel.
  • A szabadban sportoló vagy dolgozó aktív felnőttek nagyobb mértékben vannak kitéve az ózonnak, mint a kevésbé aktívak.
  • Egyes egészséges emberek az átlagosnál alacsonyabb ózonszinten is tapasztalhatnak egészségügyi hatásokat, még akkor is, ha a fent felsorolt​​ kockázati tényezők egyike sem áll fenn. Ennek a fokozott érzékenységnek genetikai alapja lehet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +1 °C

Az ország északkeleti, keleti harmadán erősen felhős vagy borult lesz az ég. Másutt csak estefelé kezd el határozottan növekedni a felhőzet. Helyenként előfordulhat gyenge, időszakos eső, zápor. Az északnyugati szél fokozatosan veszít erejéből. Késő estére 5 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológiai helyzetet – az élénk légmozgás mellett – melegfronti hatás határozza meg.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra