Pollenallergia-terápiák I.

Bár végleges megoldást még nem igen tudunk az allergiára, ma már vannak korszerű kezelések, amelyek csaknem véglegesnek tűnő megoldást kínálnak, igaz, nem minden allergiára.

Az allergiáról számos cikk jelent már meg. Ez nem is csoda, hiszen manapság szinte mindannyiunk környezetében, családjában van allergiás beteg. Az allergia népbetegség, márpedig a XXI. század népbetegsége. A gyógymódokról és kezelésről legalább annyit kell tehát beszélnünk, mint az allergének veszélyességéről. A legjobb persze az volna, ha az allergiát kiváltó anyagokat egyszerűen elkerülhetnénk, de míg ez a táplálék- vagy állatszőr-allergiánál viszonylag egyszerű, igen nehezen valósítható meg a pollenekkel kapcsolatban. A betegek többsége nem menekülhet el az allergénje elől, nem tartózkodhat egy egész pollenszezonon át magas hegyvidéken vagy tengerparton. Ezért minden beteg esetében törekedni kell a tünetmentesség elérésére a gyógyításban: részben tünetileg ható szerekkel, másrészt hiposzenzibilizálással, mely alapvetően oki gyógymód.

A terápiás lehetőségek áttekintését, melyhez Dr. Radeczky Éva tüdőgyógyász-allergológus szakorvosunk segítségét kértük, a pollenek okozta tipikus szénanátha tüneteinek enyhítésére alkalmazott tüneti készítmények áttekintésével kezdjük:

  • Orrnyálkahártya duzzadását csökkentő orrcseppek, melyeket azonban sűrűn egymás után és hosszabb távon nem ajánlatos alkalmazni.
  • Tablettás vagy helyi antihisztamin-kezelés a viszketés, orrfolyás, tüsszögés ellen hat, melyet mindig megelőzően kell alkalmazni, hogy hatását a kellő időben kifejthesse.
  • A kromoglicinsav-tartalmú gyógyszerek is megelőzik az allergiás reakciót. A cseppek és sprayk formájában kapható hatóanyagok az akut roham esetén már nem segítenek, rendszeresen használatuk csillapítja a nátha, orrfolyás, viszketés tüneteit. Inhalációban az asztma megelőző gyógykezelésében is használatosak.
  • Kortikoszteroidok használatára elsősorban orrdugulásos tünetek, és intenzív egyéb terápiára nem reagáló orr és szemtünetek esetében kerül sor.
  • Végül az ún. hyposensibilisatio hosszú távon is eredményesen "fékezi" a szervezet allergiás reakcióit. Lényege röviden az, hogy az adott szervezet adekvát allergénjét, egészen kicsi adagokkal kezdve és a dózist fokozatosan növelve juttatjuk a szervezetbe, ezáltal a szervezet megszokja a kisdózisú idegen anyagot. A dózis fokozatos emelésével növeljük a szervezet toleranciáját, tűrését az adott allergénnel szemben.

Az ismert gyógymódok többsége valójában tüneti kezelés. Lehet-e gyógyítani az allergiát?

- A kezelés az allergén anyagok kimutatásával kezdődik. Ezzel tudjuk behatárolni azt a periódust, amikor a betegnek gyógyszert kell szednie. Az allergén kimutatása a kórtörténet célirányos kikérdezéséből, valamint a bőrteszt elvégzéséből áll, mely kb. 15 percet vesz igénybe, és 3 éves kor felett elvégezhető. A gyógymódok többsége ténylegesen csak úgymond tüneti kezelés, az allergén szezon egészében gyógyszerszedést igényel. Többféle hatásmechanizmusú gyógyszert használunk, melyekből személyre, tünetekre szabott kombinációkat állíthatunk össze. Fontos a kezelés során az, hogy a gyógyszerek szedését már az allergén szezon, tehát a tünetek megjelenése előtt kb. 2 héttel el kell kezdeni, így biztosítható az, hogy az allergének légköri megjelenése idején már kellő gyógyszer-koncentráció alakul ki a szervezetben az orr és szem nyálkahártyáján. Oki gyógymód jelenleg egyedül az allergénelimináció, hasonló hatást a hiposzenzibilizáció hozhat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.