Az amerikai kutatók új módszerrel vizsgálták meg a magas rizikótényezőkkel élő, cukorbetegnek gondolt nőket - az érfalak hámsejtjeinek kóros működését, a krónikus gyulladást, illetve a vérrögképző anyagok mennyiségét analizálták. Az említett adatok nőknél már a cukorbetegség kezdetekor emelkedő értéket jeleztek, amikor a normál szintnél ugyan magasabb már a glükózszint, ám magát a diabéteszt még nem lehet egyértelműen diagnosztizálni.
A kutatás során 1455 egészséges alanyt vizsgáltak meg az 1996- 2001 közötti hatéves időszakban. Eredetileg az alkoholfogyasztás és a kardiovaszkuláris kórok közötti összefüggéseket keresték. A vizsgálatok elején - a részletes, alapos szűrővizsgálatok szerint -, egyik alany sem szenvedett sem cukorbajban sem szívbetegségben. Az ellenőrző orvosi kivizsgálást hat évvel később minden résztvevőnél megismételték.
Az általános vizsgálatok mellett (súly, magasság, derékbőség, vérnyomás) minden alanytól vért is vettek, amelyben az alap glükóz és inzulinkoncentrációt vizsgálták, valamint azokat az anyagokat, amelyek a véredények falát borító szövetek működési zavaraira utalnak. Az eredmények szerint az eltelt 6 év alatt az alanyok közül 52 nőnél és 39 férfinél alakult ki a cukorbetegséget megelőző állapot. Férfibetegeknél az értékek változása, a diabétesz indulása, illetve stádiuma között semmiféle összefüggést nem találtak a kutatók.
Ez az amerikai kutatás az egyik első olyannak tekinthető, amely igazolni tudja, hogy a cukorbetegség útjára lépett nők szervezetében - a férfiakéval szemben -, jóval korábban jelennek meg olyan anyagok, amelyek - ha a tudósok megtanulják kellően értelmezni a jelzéseket -, akár segíthetik is a cukorbetegség korai felismerését - vélekedik dr. Richard Donahue, a kutatás egyik vezetője.
Ezeket a korai stádiumban lévő cukorbetegséget jelző anyagokat eddig nem vizsgálták a szakemberek. Mivel közismert, hogy a diabétesz szorosan összefügg a szív- érrendszer egyéb betegségeivel, a tanulmány talán hozzájárulhat annak megértéséhez, miért alacsonyabb a nők halálozási aránya, mint az ugyanebben a kórban szenvedő férfiaké.
Korábbi kutatások már igazolták, hogy azon nőknél, akiknél később diabétesz lépett fel, magas vérnyomást és megemelkedett koleszterinszintet lehetett kimutatni. A mostani tanulmány egyértelműen arra világít rá, hogy a nőknél működik a diabétesz korai előjelző rendszere, ami sokaknál életmentő lehet. Dr. Donahue szerint egyelőre még megválaszolatlan a kérdés, hogy miért különbözik a két nem e téren, de a jövőben erre irányuló kutatások majd megtalálhatják a választ. Addig is azt tanácsolják a szakemberek azoknak a nőknek, akiknek vércukra időről időre magasabb a normálisnál - még akkor is, ha a kóros szintet nem éri el -, hogy gyakrabban ellenőriztessék magukat a szívbetegségek kialakulása érdekében.
(MTI-Panoráma)