Budapest, 2007. április 20. (MTI) - Az "Év Gyógyszere" díjjal tüntette ki a Magyar Kísérletes és Klinikai Farmakológiai Társaság (MFT) a Richter gyógyszergyár originális fixkombinációs vérnyomáscsökkentő készítményét pénteken a Magyar Tudományos Akadémián tartott ünnepségen.
A tavalyi Innovációs Nagydíj elnyerése után most egy újabb fontos kitüntetéssel jutalmazott vérnyomáscsökkentő gyógyszer hiánypótló készítmény - emelte ki ünnepi laudációjában a Társaság elnöke, dr. Kovács Péter. A szer a 2004-es bevezetése előtt az orvosok, illetve a betegek számára nem volt elérhető (harmadik generációs kalcium antagonistát és hosszú hatású ACE-gátlót tartalmazó) fixdózisú kombináció - sem a hazai gyakorlatban, sem pedig másutt Európában. A gyógyszer technológiai ismeretek és a marketing tapasztalatok kombinálásával olyan készítményt hozott létre a Richter - hangsúlyozta a bíráló bizottság elnöke, ami a leggyakrabban használt két különböző hatásmechanizmusú vérnyomáscsökkentő hatóanyag még eredményesebb kombinációját jelenti.
Bogsch Erik a cég vezérigazgatója az MTI-nek nyilatkozva egyik "zászlóshajójának" nevezte a kombinált vérnyomáscsökkentőt, mely elnyerte a legkorszerűbb, leghatékonyabb és leginkább betegbarát készítményeknek járó kitüntetést.
Mivel a keringési kórok vezető helyen állnak a megbetegedési és halálozási statisztikákban, dr. Farsang Csaba, a Magyar Hypertónia Társaság örökös tiszteletbeli elnöke fontosnak nevezte az új készítményt, mely azt a kombinációt tartalmazza, amit a szakorvosi praxisban a hipertóniás betegek jelentős részénél szükséges alkalmazni.
Bár a keringési halálozásokra vonatkozó statisztika hazánkban riasztó, dr. Farsang Csaba szerint a kezelések eredményessége folyamatosan javul. Korábban a felnőttek negyedének volt fel nem ismert magas vérnyomása, mára ez az arány 10-20 százalékra tehető, a betegek 90 százalékát pedig kezelik, az eredményességet pedig a korszerű gyógyszerek folyamatosan javítják.
(MTI-Panoráma)