Ezért nem ájulunk el, amikor felállunk

Tudósok szerint a jelenség alaposabb megismerése és megértése segítheti a jövőben a vérnyomásbetegek hatékonyabb kezelését is.

Mi is a baroreflex?

A Science című folyóiratban nemrég jelent meg egy Sripps Research által jegyzett tanulmány, amely a baroreflexszel foglalkozott. Ez az orvosi jelenség csaknem száz éven át elég rejtélyes terület volt a kutatók számára, a friss tudományos írás segítségével viszont talán valamivel kicsit közelebb kerülünk a megértéséhez.

Az artériás baroreflex a vérnyomás rövid távú stabilizálásáért felelős: vérnyomásunk tulajdonképpen a neuronok gyors válaszreakciójának köszönhetően marad viszonylag állandó. "-Például ha felállunk, vérnyomásunk normális esetben leesik - méghozzá elég gyorsan. De a baroreflexnek köszönhetően mégsem ájulunk el. Mert utasítja a szívet, hogy emelje a szívritmust , ezáltal pedig több vér jusson az agyunkba" - áll a fent említett Scripps Research közleményében.

Ezért nem ájulunk el, amikor felállunk
Miért nem ájulunk el, ha felállunk?

A PIEZO-fehérjék kulcsszerepe

Hogy még többet megtudhassunk a baroreflex működéséről, a tanulmány két proteinre is felhívja a figyelmet: a PIEZO1 és PIEZO2, összefoglaló nevükön PIEZO-fehérjék is fontos szerepet játszanak a vérnyomás ellenőrzésében. Egereken végzett kutatásaik után a tudósok rájöttek, hogy ezek a proteinek tartották fenn a vérnyomásértékeket, és ezek utasították a szívet, hogy pumpáljon több vért - például az agyunkba, amikor ülő helyzetből felállunk.

Abban az esetben, ha az egereknél nem működtek megfelelően ezek a fehérjék, a kutatók sokkal nagyobb esélyt láttak a vérnyomás változékonyságának, illetve a magas vérnyomás kialakulására. Ebből arra következtettek, hogy a PIEZO1 és PIEZO2 fehérjék alapvető fontosságúak a reflex működéséhez. A baroreflex tanulmányozása egyébként nemcsak azért fontos, hogy megértsük, miért nem ájulunk el, amikor hirtelen felállunk, hanem a tudósok szerint a jelenség alaposabb tanulmányozásával az alacsony-, illetve magas vérnyomás kezelését is még hatékonyabbá tehetnék a jövőben.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Forrás: iflscience.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.