Ezért nem ájulunk el, amikor felállunk

Tudósok szerint a jelenség alaposabb megismerése és megértése segítheti a jövőben a vérnyomásbetegek hatékonyabb kezelését is.

Mi is a baroreflex?

A Science című folyóiratban nemrég jelent meg egy Sripps Research által jegyzett tanulmány, amely a baroreflexszel foglalkozott. Ez az orvosi jelenség csaknem száz éven át elég rejtélyes terület volt a kutatók számára, a friss tudományos írás segítségével viszont talán valamivel kicsit közelebb kerülünk a megértéséhez.

Az artériás baroreflex a vérnyomás rövid távú stabilizálásáért felelős: vérnyomásunk tulajdonképpen a neuronok gyors válaszreakciójának köszönhetően marad viszonylag állandó. "-Például ha felállunk, vérnyomásunk normális esetben leesik - méghozzá elég gyorsan. De a baroreflexnek köszönhetően mégsem ájulunk el. Mert utasítja a szívet, hogy emelje a szívritmust , ezáltal pedig több vér jusson az agyunkba" - áll a fent említett Scripps Research közleményében.

Ezért nem ájulunk el, amikor felállunk
Miért nem ájulunk el, ha felállunk?

A PIEZO-fehérjék kulcsszerepe

Hogy még többet megtudhassunk a baroreflex működéséről, a tanulmány két proteinre is felhívja a figyelmet: a PIEZO1 és PIEZO2, összefoglaló nevükön PIEZO-fehérjék is fontos szerepet játszanak a vérnyomás ellenőrzésében. Egereken végzett kutatásaik után a tudósok rájöttek, hogy ezek a proteinek tartották fenn a vérnyomásértékeket, és ezek utasították a szívet, hogy pumpáljon több vért - például az agyunkba, amikor ülő helyzetből felállunk.

Abban az esetben, ha az egereknél nem működtek megfelelően ezek a fehérjék, a kutatók sokkal nagyobb esélyt láttak a vérnyomás változékonyságának, illetve a magas vérnyomás kialakulására. Ebből arra következtettek, hogy a PIEZO1 és PIEZO2 fehérjék alapvető fontosságúak a reflex működéséhez. A baroreflex tanulmányozása egyébként nemcsak azért fontos, hogy megértsük, miért nem ájulunk el, amikor hirtelen felállunk, hanem a tudósok szerint a jelenség alaposabb tanulmányozásával az alacsony-, illetve magas vérnyomás kezelését is még hatékonyabbá tehetnék a jövőben.

Forrás: iflscience.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +10 °C

Az északkeleti tájakon többnyire zavartalanul napos idő várható, de máshol is sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén gomolyfelhőkkel is. Ez utóbbiakból délután néhol zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra