A magasvérnyomás-betegség számos országban, így például Magyarországon is népbetegségnek számít. Hipertóniáról akkor beszélünk, ha valakinek tartósan magas, vagyis 140/90 Hgmm fölötti a vérnyomása. A probléma itthon évente csaknem 5 ezer ember halálát okozza, egyes becslések szerint ugyanakkor minden nyolcadik halálesetben szerepet játszik a magas vérnyomás.
Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) legutóbbi országos felméréséből kiderült, hogy a magyar felnőttek 30 százalékának magas a vérnyomása. Emiatt nagyon fontos, hogy te is odafigyelj vérnyomásod kordában tartására, valamint minden tőled telhetőt megtegyél a magas értékeid csökkentése érdekében. Ebben segíthetnek az alábbi, a Merőkanál.hu által megfogalmazott tanácsok, amelyeket Facebook-oldalukon is közzétettek.
Ezekkel csökkentheted a vérnyomásodat
A szakértők szerint a vérnyomáscsökkentés legjobb módjai az alábbiak:
- Mérsékeld a sóbevitelt!
- Kiegyensúlyozott étrendet kövess!
- Fogyassz elegendő mennyiségű káliumot!
- Szokj le a dohányzásról!
- Törekedj a normál testsúly elérésére és megtartására!
- Élj fizikailag aktív életet!
- Minimalizáld az alkoholbevitelt!
„Az életmód fokozatos változtatásával a vérnyomás – ezzel együtt pedig a szív- és érrendszeri betegségek, stroke kockázata – csökkenthető, és idővel akár a vérnyomáscsökkentő gyógyszer is elhagyható” – hívták fel a figyelmet a posztban. További részleteket itt olvashatsz.
Ilyen tüneteknél gyanakodj
Bár a magas vérnyomás sokszor tünetmentes – így gyakran csak véletlenül, az orvosi rutinellenőrzések során derül rá fény –, van azonban néhány árulkodó jel, amely alapján mégis gyanút foghatsz. Jellemző például a tarkótáji fejfájás, amely fájdalomcsillapító nélkül, spontán elmúlik. Tipikus jelek továbbá az alábbiak is:
- fáradékonyság,
- gyengeség,
- szédülés,
- mellkasi fájdalom,
- orrvérzés,
- homályos látás vagy egyéb látásproblémák.
Ha magas vérnyomásra gyanakszol, mindenképpen fordulj orvoshoz. A tartósan fennálló, kezeletlen probléma ugyanis fokozatosan tönkreteszi az ereket és a vesét, emellett súlyos keringési zavarokat idézhet elő az agyban és a szívben is. Mivel ezek a szövődmények gyakran halálos kimenetelűek, a hipertóniát „csendes gyilkosként” is emlegetik.