Fogadjuk el az utóbbi változatot. A magas vérnyomás kezelése - hacsak nem áll a hátterében szervi elváltozás - tüneti, célja a tartós és megbízható vérnyomáscsökkentés és a szövődmények megelőzése. Számos vizsgálat szerint a 140/90 Hgmm-es érték elérése a terápia célja, ám cukorbetegek esetében - különösen akkor, ha a cukorbetegség már szövődményekkel jár - a 120/80 Hgmm-es érték alá kell menni.
... mint emberek a sót!
A kezelés első lépcsője nem gyógyszeres. Napjainkban egyre több adat gyűlik össze az életmódváltoztatás hatékonyságát illetően. Ennek bevezetése azért is ígéretes, mert jótékony hatással bír a szív-érrendszeri megbetegedések többi rizikófaktorára is. A legfontosabb lépésnek talán a testsúly normalizálása tekinthető. A rendszeres testmozgás is csökkenti a vérnyomást, ezért ha a beteg csak kevéssé együttműködő, legalább a lassú kocogásra vagy a gyors sétára érdemes rábeszélni. A fizikai aktivitás kapcsán meg kell említeni a feszültségoldó és relaxációs gyakorlatok, illetve különböző viselkedésterápiák szintén bizonyított eredményességét.
Szintén nagy jelentőséggel bír a sószegény diéta: a hipertóniás betegek egyharmada jól reagál a sóbevitel csökkentésére. És mit is jelent pontosan a sószegény diéta? Mindenképp a napi 6 gr sóbevitel alatt kell maradni, és érdemes magas káliumklorid tartalmú diétás sót fogyasztani, hiszen a kálium önmagában is vérnyomáscsökkentő hatású. Szintén számos vizsgálat igazolta a tojást és tejet is tartalmazó vegetáriánus diéta és a magas rosttartalmú diéta jótékony hatását. Mind az alkoholfogyasztás mérséklése, mind a dohányzás elhagyása vérnyomáscsökkentő hatással bír. Érdekes adat, hogy a kávét rendszeresen nem fogyasztóknál napi 1-2 csésze kávénak megfelelő megfelelő mennyiségű koffein emeli a vérnyomást, de néhány nap alatt hozzászokás alakul ki, ezért hosszú távú hatása nem ismert.
A gyógyszeres terápia fokozatai
Ha az orvos az életmódváltoztatás mellett gyógyszeres kezelést is ajánl, akkor az első lépcső mindenképp a monoterápia, az egyetlen gyógyszerrel történő kezelés. Ez minden esetben vízhajtót, béta-blokkolót vagy ACE-gátlót, illetve angiotenzin II-antagonistát jelent (ld. a következő cikket). A gyógyszer kiválasztásának meghatározásában figyelembe kell venni az életkort és az esetleges kísérőbetegségeket.
Több vizsgálat eredményének tükrében a vérnyomáscsökkentőt reggel kell bevenni: az ébredés után mért vérnyomás adja a napi legmagasabb értéket, míg az éjjel észlelt alacsony értékek nem teszik szükségessé a lefekvés előtti gyógyszerszedést.
Ha a monoterápia nem elég a vérnyomás alacsony szinten tartásához, nem a dózist kell emelni, hanem kettős kombináció választásához kell fordulni. A különböző kombinációkkal eltérő mértékű vérnyomáscsökkenést lehet előidézni, a legerősebb hatás az ACE-gátlókkal érhető el.
Azon ritka esetekben, amelyekben a vérnyomás csökkenése kettős kombinációval sem érhető el, egy harmadik gyógyszert kell a terápiás tervbe illeszteni.