Az amerikai gyógyszerhatóság, a Food and Drug Administration (FDA) nyilvánosságra hozta, hogy engedélyezte egy új vérnyomáscsökkentő, az aliskiren (Tekturna) forgalomba hozatalát. A Business Week információi szerint a készítmény már március végén megjelenhet az amerikai patikákban.
Teljesen új hatásmódú antihypertensiv szert több mint tíz éve nem regisztrált az FDA. Az aliskiren a renint gátolja, tehát korábbi fázisban hat a hypertonia mechanizmusára, mint az ACE-gátló-, vagy az angiotenzin-receptor gátló szerek. A gyógyszerhatóság egyik vezetője, Douglas C. Throckmorton (FDA's Center for Drug evaluation and Research) úgy nyilatkozott, hogy "A most kiadott engedély új, biztonságos és hatásos kezelési lehetőséget nyújt azoknak, akiknek vérnyomáscsökkentésre van szüksége".
Az aliskiren hatékonyságát hat, placeboval kontrollált, nyolchetes vizsgálat eredményei bizonyították, melyekben kétezernél több, enyhe-középsúlyos magas vérnyomásban szenvedő beteget tanulmányoztak. A szer afrikai eredetű amerikai páciensek esetében kisebb mértékben csökkentette a hypertoniát, mint ázsiai- vagy kaukázusi fajhoz tartozó emberekben, de ez valamennyi, a renin-angiotenzin-aldosteron szisztémát (RAAS) befolyásoló gyógyszerre hasonlóan vonatkozik.
Az új szer monoterápiában is hatékonynak bizonyult, de hydrochlorothiaziddal kombinálva a hatás még kifejezettebben érvényesült. A kezelés biztonságosságát több mint 6460 beteg adatai alapján jónak találták. Ezen betegek közül 1740-nek fél évnél hosszabb ideig adták a készítményt, több mint 1250 hypertoniás pedig egy évnél is tovább szedte az aliskirent. A mellékhatások általában enyhék és átmenetiek voltak és általában hasonlóak ahhoz, amit a RAAS-gátló készítmények okoznak.
Fontos tulajdonsága az aliskirennek, hogy hatása meghaladja a 24-órát, ami napi egyszeri adagolást tesz lehetővé és ezzel jelentősen javítja a betegek terápiahűségét, ami éppen hypertoniában nem túlságosan jó, mert a magas vérnyomás általában nem okoz panaszt, ezért a hypertoniások legtöbbször nem is érzik magukat betegnek.
(Forrás: FDA News, March 9, 2007)