A gyermekkori fülbetegségek általában valamilyen felső légúti fertőzés szövődményeként jelentkeznek. A kicsi először náthás, fáj a torka , majd pár napon belül a fülét is fájlalja, ami jelzi, hogy a gyulladás átterjedt a középfül területére is. Ennek egyszerű anatómiai oka van: gyermekkorban a középfület az orrgarattal összekötő cső, a fülkürt hossza, tágassága és lefutása is eltér a felnőttekétől. Ráadásul gyermekkorban az orrgaratban elhelyezkedő orrmandula is hatással van a fülkürt szájadékára. Ha tehát a gyermek náthás, orra eldugul, orrnyálkahártya-gyulladása miatt pedig a fülkürt könnyebben elzáródik. A középfül így nem tud megfelelően szellőzni, ami kedvező feltételeket biztosíthat a kórokozók elszaporodásához. Az elzáródás miatt csökken a nyomás a dobhártya dobüreg felőli részén, amit a gyermek egyre fokozódó nagyothallása jelez. A dobüregben felszaporodó váladék tovább fokozza a halláscsökkenést, a dobüregi váladék bakteriális felülfertőződését pedig erős fülfájdalom, illetve láz jelzi.
Kitől jön a betegség?
"Gyakori vitatéma, hogy mehet-e a beteg gyerek közösségbe. Nyilván nem szeretnénk, ha gyermekünk azért lenne újból és újból beteg, mert mindig van egy-két társa, aki nem marad otthon betegen. A beteg gyereknek sem jó, ha nem maradhat otthon" - hangsúlyozta dr. Holpert Valéria gyermek fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa. "Ha náthás, rossz a közérzete, bágyadt, akkor pihenésre, csendre van szüksége, a láz pedig egyértelmű kizáró ok" - tette hozzá.
Azt is tudni kell azonban, hogy a náthás beteg már a tünetek megjelenése előtti napokban is fertőzhet, így egyáltalán nem biztos, hogy éppen tüsszögő, köhögő társa miatt lett beteg a gyermek. Sőt néhány betegség lezajlása után a köhögés akár hetekig is megmaradhat, így ha más panasza nincs, csak emiatt - hacsak társai délutáni pihenését nem zavarja - nem szükséges otthon tartani az egyébként gyógyult gyermeket.
Mikortól csökken a betegségek száma?
A gyermek immunrendszerének érése hosszú folyamat, amely nagyjából 10-12 éves korra fejeződik be. Ennek a folyamatnak fontos állomása a csecsemőkori és a kisgyermekkori táplálkozás, amely megalapozza az egészséges bélflóra kialakulását. De lényeges szerepük van benne a védőoltásoknak , sőt a mikrofertőzéseknek is, amelyek az apró, kúszni-mászni tanuló tipegőt a lakásban érik.
A közösségbe kerülő kisgyermek hirtelen sok kórokozóval találkozik, ez okozza, hogy az óvodai évek alatt bizony nem ritka a több hetes hiányzás sem: a gyermek látszólag alig gyógyult meg, máris újrakezdődik az orrfolyás és a köhögés. Egészséges gyermek esetében ez az állapot már az iskolába kerülést követően látványosan javul, majd a kisiskolás évek alatt, az immunrendszer érésével egyre csökken a betegségek száma.
Az orvos tanácsai a téli időszakra:
- Banálisnak tűnhet, pedig fontos, hogy a gyermeket tanítsuk meg az alapos és rendszeres kézmosásra, valamint arra, hogy kezét tegye a szája elé, ha köhög vagy tüsszög!
- Az eldugult orr náluk a már említett életkori sajátosságok miatt növeli a további betegségek megjelenésének kockázatát, ezért kisebbeknél nagyon fontos a rendszeres orrszívás, nagyobbakat pedig már elkezdhetjük megtanítani az önálló orrfújásra is.
- Kutatások is igazolják, hogy a dohányfüstös környezetben felnövő gyermekek hajlamosabbak a fülfájásra. Ne dohányozzunk a gyermekkel egy lakásban vagy autóban!
- Ne feledkezzünk meg a D-vitamin szedéséről sem! Az utóbbi években bebizonyosodott, hogy a téli betegségek ellen is hatásos védelmet képes nyújtani. Óvodáskorban napi 1000 nemzetközi egység D-vitamint adjunk.