A legjobb étrend nőknek 50 felett

A változókor számtalan tünetet okozhat, kezdve a hőhullámoktól a hangulati ingadozásokon át a csökkenő csontsűrűségig. Emellett súlygyarapodással is járhat, ha az érintettek nem változtatnak étkezési szokásaikon és korábbi életvitelükön – hívja fel a figyelmet a szakértő.

A menopauza, avagy változókor azt az időszakot jelenti a nő életében, amikor lecsökken, illetve megszűnik a petefészek ösztrogéntermelése. Tehát megváltozik a hormonrendszer egyensúlya. Az ösztrogén védőhatásának csökkenése azt is magával hozza, hogy folytatva a korábbi életvitelünket, hízékonyabbak leszünk, lelassul az anyagcsere. Vagyis a kevesebb elfogyasztott étel is jobb hatásfokkal hasznosul a szervezetben, ami testtömegnövekedést eredményezhet – idézi a Semmelweis Egyetem dr. Horváth Zoltánné dietetikust, az Egészségtudományi Kar tanárát. A szakember szerint, ha a nők tudatosan készülnek erre az életszakaszra – az anyagcsere lassulására, a hőhullámok megjelenésére, a hangulati ingadozásokra –, és odafigyelnek a korábban megszokott ételadagok csökkentésére, a mozgásmennyiség növelésére, úgy megelőzhető az elhízás.

középkorú nő, evés, táplálkozás, szendvics, uborka, túró
A kor előrehaladtával érdemes táplálkozási szokásainkat is újragondolni. Fotó: Getty Images

Mi segíthet megelőzni a csontritkulást?

Ugyanakkor nemcsak a pluszkilók elkerülése miatt érdemes szem előtt tartani a kiegyensúlyozott táplálkozást, hanem a csontritkulás megelőzése miatt is. „Ebben az életszakaszban a testösszetétel megváltozik: az izomtömeg csökken, a testzsírszázalék nő. Ezzel párhuzamosan az ösztrogén csökkenése is hozzájárul ahhoz, hogy a csontleépítő folyamat erőteljesebbé válik, tehát csökken a csontsűrűség. Ha ezt a folyamatot étrendünkkel szeretnénk kivédeni, akkor figyelni kell arra, hogy a csontok építéséhez szükséges kalciumhoz és D-vitaminhoz hozzájuthasson a szervezet” – tanácsolta a szakember. Elsődleges kalciumforrásnak továbbra is a tejet és tejtermékeket tekintjük, de az energiaegyensúly szempontjából válasszuk a sovány, alacsonyabb zsírtartalmú tejet, sajtokat, túrót, joghurtot, kefirt. A tejet nem fogyasztók ihatnak cukrozatlan és kalciummal dúsított tejhelyettesítő növényi italokat, illetve az olajos magvakban is sok a kalcium, tehát egy kis marék sótlan mogyoró, dió vagy mandula is jó alternatíva lehet.

Bélflóránk egyensúlyát – amely a többi között az elhízással és a hangulatunkkal is összefüggésben áll – savanyított vagy erjesztett, probiotikumokat tartalmazó élelmiszerekkel (savanyú káposzta, kefir, joghurt, túrófélék) támogathatjuk, valamint az ezeket a jótékony baktériumokat táplálni képes úgynevezett prebiotikumokkal. Ez utóbbiak forrása lehet például a zab, egyes zöldségek, hagymafélék, illetve a teljes kiőrlésű gabonák.

Szívünket is támogatni kell

A nők védettebbek a szív- és érrendszeri megbetegedések ellen egészen a változókorig az ösztrogén hormonnak köszönhetően” – mondta el a dietetikus. Az ösztrogén csökkenését követően azonban a nők körében is megemelkedik a magas vérnyomás és magas koleszterinszint előfordulása. A szív-érrendszeri betegségek megelőzésének alapja a mediterrán étrend: sok zöldség-gyümölcs, teljes értékű gabona, melyek a biológiailag aktív hatóanyagok, a rostok és az elektrolit-egyensúlyt biztosító kálium, magnézium forrásai. Szintén fontos pillére a mediterrán étrendnek a szobahőmérsékleten szilárd telített zsírok helyettesítése telítetlen zsírokkal. Az állati zsírokat és az ugyancsak telített kókuszzsírt kerüljük, csakúgy, mint a bő olajban sütött ételeket. Ezek helyett használjunk változatosan és mértékletesen növényi olajokat. Bő olajban sütésre nem alkalmas az extra szűz olívaolaj sem, hiszen a zsírok, olajok hevítésekor úgynevezett transzzsírsavak képződnek, amelyek az érfalon lerakódnak, és növelik a szív-érrendszeri betegségek kockázatát.

A rostbevitel növelésére jó választást jelent a megszokott burgonya, tészta, fehér rizs helyett a hajdina, köles, bulgur, barna rizs. Ezek ugyanakkor sok vizet kötnek meg a szervezetben, így étrendbe illesztésükkel együtt a folyadékfogyasztást is érdemes növelni. A zöldségek és a gyümölcsök előtérbe helyezése azért is kedvező, mert ezek rost- és folyadéktartalma is magas. Minél színesebb az ételünk, étrendünk, annál hatékonyabb az érvédő hatása is. A változókorú hölgyek számára kimondottan előnyös a növényi eredetű, úgynevezett fitoösztrogéntartalmú élelmiszerek fogyasztása, mint a szója, a lenmag és a csicseriborsó. A megfelelő étrend összeállításához segítséget nyújt a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének Okostányér ajánlása.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +11 °C

Jobbára erősen felhős vagy borult lesz az ég, az Észak-Dunántúlon azonban délelőtt még vékonyabb, szakadozottabb lehet a felhőzet, így ott némi szűrt napsütés előfordulhat. Az ország keleti, délkeleti felén fordulhat elő időszakosan gyenge (saras) eső, záporeső, a csapadéknak északnyugaton a legkisebb az esélye. Többfelé újra megélénkül a déli, délnyugati szél, melyet helyenként erős lökések kísérhetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet döntően 16 és 21 fok között várható, de északkeleten ennél pár fokkal alacsonyabb, míg északnyugaton magasabb értéket is mérhetünk. Az intenzív melegedés hatására melegfronti tünetek is felerősödhetnek napközben.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra