A szürkehályog a szemlencse elszürkülésével járó fájdalommentes betegség, mely ma már nem csak az idősebbeket érinti. Jellemzően fokozatos, néha gyors látásromlással is járhat. A szürkehályog időskori és veleszületett formája is csak műtéttel kezelhető, annak időzítését a látóélesség mellett a beteg általános állapota is befolyásolja.
Mikor van szükség a műtétre?
A szemlencse elszürkülése, sárgásodása előrehaladva rontja a látást, homályos, ködös látás alakul ki, tompulnak a színek. Amint ezek a tünetek zavaró mértéket érnek el (ez a mérték minden páciensnél más és más), és a szemész igazolja, hogy lencseeredetűek a panaszok, műtét javasolt. 50-55 éves kor felett abban az esetben is műtét jöhet szóba, ha nagydioptriás szemüveggel ugyan jól lát a páciens, de a távoli és a közeli szemüveg viselése zavarja a mindennapi kényelmét, életét.
Az érintett gyerekeknél más szempontokat vesznek figyelembe: a veleszületett szürkehályogot már néhány hónapos korban meg kell operálni. Ellenkező esetben nem jut elegendő fény a szembe, a kicsik pedig úgynevezett tompalátóvá válnak. Ilyenkor a későbbi műtéttel sem lehet már helyreállítani az éleslátást.
Ezt kell tudni a műtétről
- A műtétet helyi érzéstelenítésben, a mai technika mellett már jellemzően csak szemcseppekkel végzik, rendszerint csak gyerekeknél alkalmaznak altatást.
- A beavatkozás során az elszürkült, vagy a nem jól működő szemlencsét egy 2,5 milliméteres szemseben keresztül egy precíz, ultrahangos módszerrel eltávolítják, és a helyére egy tiszta, speciális akril-anyagból készült műlencsét ültetnek. A műlencse választott típusától függően a távoli tiszta látás mellett akár monitortávolságra, illetve a közeli látásra is alkalmas lencsét ültethetnek be.
- A beavatkozás általában rövid ideig tart, és nem igényel kórházi tartózkodást sem, a beteg a műtét után pár órával haza is mehet.
- Amennyiben mindkét szemen megtalálható a szürkehályog, a beavatkozást két külön műtéttel, de akár egyidejűleg, együlésben is biztonsággal el lehet végezni.
Erre figyelj a műtét után
- A beavatkozás után előfordulhat irritáció vagy enyhe fájdalom, de ennek kezelésére a legtöbb esetben egyszerű, vény nélkül is kapható fájdalomcsillapító gyógyszer is alkalmas.
- Felléphet fényérzékenység is, ezt biztonságos napszemüveggel lehet enyhíteni.
- A beavatkozás utáni látásrehabilitáció igen gyors az egyéb kóros szemészeti eltéréssel nem rendelkező betegeknél. A műtét után néhány nap elteltével, a látásjavulással párhuzamosan a beteg visszatérhet korábbi, megszokott életébe.
- A gyulladás megelőzéséhez, a gyógyulás elősegítéséhez szemcseppet ajánlanak a szakorvosok, amit a műtét után általában 1 hétig kell használni, követve az orvos utasításait.
- A műtét után egy hónapig javasolt mellőzni az úszást.