Tévhit, hogy a csont csak úgy törhet el, ha elesünk?

A csontritkulás betegségtől a csontok porózussá és törékennyé válnak. Mindez komoly egészségügyi problémát jelent, amely évente több tízmillió embert érint, különösen az 50 év fölötti korosztályban.



A csontritkulás , illetve a vele járó esetleges csonttörések gyakoribbak idősebb korban, de szerencsére nem elkerülhetetlenek. Sokan hiszik azt, hogy a csontritkulással csak a nőknek kell szembenézniük, de ebben a formában ez nem igaz. A nőknél valóban gyakoribb a betegség, de a férfiakat is érintheti. Egy amerikai kutatás szerint a fehér férfiak körülbelül 20 százaléka szenved a betegségtől - foglalta össze a HealthLine .

Ezzel együtt tény, hogy a csonttörések rizikója a korral megnövekszik. Ezért a megelőzés már fiatal korban is nagyon fontos. Például sokat segít, ha már a húszas éveinkben megfelelő táplálkozási szokásokat alakítunk ki, és beépítjük a rendszeres mozgást a mindennapjainkba.

Dr. Deborah Sellmeyer, a Johns Hopkins Metabolic Bone Center orvosa szerint a három legjobb módszer arra, hogy elkerüljük a csontok gyengülését és törékenyebbé válását, az, ha elég kálciumot, illetve D-vitamint viszünk be a szervezetünkbe, illetve ha rendszeresen sportolunk.

A csontritkulással járó egészségügyi kockázatok nem merülnek ki csupán a csonttörésekben. Egy kutatás szerint a medencetörést szenvedők 25 százaléka meghal a törést követő 6-12 hónapban, mivel a csípőprotézis-műtétek olyan egészségügyi komplikációkhoz vezethetnek, mint az aritmia, altatási komplikációk, tüdőgyulladás, szívroham, illetve idősek esetében jelentősen megnő a különféle fertőzések kockázata is.

Egy csípőprotézis-műtét előkészületei. Fotó: Getty Images
Egy csípőprotézis-műtét előkészületei. Fotó: Getty Images

Az is tévhit, hogy a csontok csak úgy törhetnek el, ha elesünk vagy megsérülünk. A csontritkulás miatt meggyengült csontok “spontán” is eltörhetnek, akár séta vagy hétköznapi, korábban problémamentes mozdulatok közben. Nem igaz az sem, hogy “érezni fogjuk, ha gyengébbek a csontjaink”. Valójában nem, és látványos jele sincsen, a csontritkulás vizsgálat nélkül nagyon sokszor csak akkor derül ki, mikor valamink eltörik.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Nem igaz az sem, hogy a porózussá vált csontok csontsűrűsége “visszaállítható a normál állapotra”. Azoknak ugyanis, akiket csontritkulással diagnosztizálnak, valószínűleg egész életükben alacsonyabb volt a csontsűrűségük. Ugyanakkor a csonterősítés lehetséges, a megfelelő gyógyszerekkel 3-4 év alatt évente néhány százalékkal növelhető a csontok szilárdsága.


A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.