A biciklizéstől ezért fáj a háta

A derék-, hát- és nyakfájással küzdők gyakran választják maguknak a kerékpározást mint a fizikai aktivitás kellemes formáját. Vannak részletek, amelyekre feltétlenül oda kell figyelniük.

Dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos a helyes kivitelezésre és a problémák megelőzésére, kezelési lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

Jó választás lehet a kerékpár

A kerékpározás valóban jó választás hát- és derékfájdalmak esetén, és ennek számos oka van.

  • A biciklizés kevésbé terheli a gerincet, mint az aerobmozgás más típusai, például a futás vagy az aerobik. A szobakerékpár különösen "gyengéd" a gerinchez, a csoportos spinning órák pedig akár komoly kardioedzést is jelenthetnek - a derék minimális terhelésével.
  • Bizonyos hátfájdalmak - például ágyéki gerinccsatorna-szűkület - esetén kényelmesebb lehet, ha a sportoló a kerékpár kormányához hajolva teker. Ebben a pózban kevesebb kényelmetlenséget tapasztalhatnak az érintettek.
  • Azoknak a derékfájással küzdőknek, akiknek a fájdalmai fekvő helyzetben enyhülnek, megoldás lehet a fekvőkerékpár. Ilyen állapot lehet minden ágyéki degeneratív porcbetegség, például porckopás vagy porckorongsérv.

A kerékpározás jó választás hát- és derékfájdalmak esetén
A kerékpározás jó választás hát- és derékfájdalmak esetén

Hogyan okozhat maga a kerékpározás hát- és nyakfájdalmat?

Még a legkíméletesebb sport is igényel némi kondíciót a hátizmokban, tehát ha a kerékpározáshoz is edzetlen a hátunk, érdemes először egy kis edzettséget szerezni, máskülönben nyak-, derék- és hátfájdalom lehet a vége.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

  • A biciklizés közben felvett pozíció nyomást gyakorolhat a derékra, különösen, ha az ágyéki szakasz megcsavarodik. Tehát például ha nem kiegyensúlyozott pózban, hanem szinte csak fél fenékkel ülünk a nyeregben.
  • Előfordulhat, hogy kissé hátrahajló nyakkal ülünk a biciklin, amikor a nyaki gerinc nem egyenes folytatása a háti gerincnek - ez különösen döntött kormányrúddal ellátott kerékpáron és például spinning órán fordulhat elő. Ez a pozíció pedig nyak- és felső háti fájdalmakhoz vezethet.
  • Az egyenetlen terepen végzett kerékpározás, különösen a hegyi kerékpáros sport nagy terhelést jelent a gerincnek, ami szintén fájdalmakat eredményezhet.

Előzzük meg a bajt!

Páll doktor szerint a kerékpározásnál különösen kell figyelni a balesetek megelőzésére, és mindent meg kell tenni azért, hogy ha mégis megtörténik, a lehető legkönnyebben megússza a sportoló. Ennek érdekében elsődleges fontosságú, hogy a célunkhoz illeszkedő biciklit válasszunk. A hobbisportolóknak például megfelelőbb lehet egy mountain bike típusú kerékpár, magasabb, egyenes kormánnyal, amelynél egyenesebb gerinccel lehet ülni, nagyobb, vastagabb kerékkel, amely jobban elnyeli a rázkódást, mint egy versenykerékpár. Az is fontos, hogy a testalkatunkhoz illeszkedjék a kerékpár: ennek megtalálásában ajánlatos szakértő segítséget kérnünk a vásárláskor.

Így készüljünk fel a biciklizésre A kerékpározás nagyszerű formája a testmozgásnak, egy félórás intenzívebb tekerés alatt akár 300 kalóriát is elégethetünk. Ha azt tervezzük, hogy nekivágunk egy nagyobb távnak, az alábbiakat érdemes észben tartani.

Különösen gerincproblémák esetén fontos az állapotromlás megelőzése, ezért a megfelelő pozíciót is érdemes kikísérletezni: helyezzünk súlyt a karunkra, a mellkast pedig ne hagyjuk besüllyedni. Időnként ajánlott váltogatni a pozíciót, megforgatni, ellazítani a nyakat, a vállat. Igyekezzünk minél több ütközés-elnyelő felszerelést biztosítani, például üléshuzatot, kormányhuzatot, kesztyűt, lengéscsillapítót. Ma már számítógépes komplex programmal meg lehet és meg is kellene határozni az egyénnek a megfelelő méretű és beállítású kerékpárt. Ilyen módon csökkenhetnek vagy megszűnhetnek a nyak-, hát-, derék- és térdpanaszok. A sokat kerékpározóknak pedig fontos kiegészítésképpen rendszeresen nyújtó- és törzsizomzat-erősítő gyakorlatokat végezniük - ezek megtanulásában nagy segítséget jelent a szakorvosi diagnózisra épülő, gyógytornász által felépített mozgásprogram.

Mit tehetünk, ha fáj?

"Ha minden óvintézkedés ellenére kialakul a derék-, hát- vagy nyakfájás, amely nem múlik, esetleg súlyosbodik, vagy zsibbadást okoz a lábban, mindenképpen fontos az orvosi diagnózis felállítása" - mondja dr. Páll Zoltán.

"A fájdalom leggyorsabban helyi célzott injekcióval csökkenthető, amelynek szteroidtartalma enyhíti a gyulladást. Ez az eljárás lehet az első lépés is olyan természetes fájdalomcsillapító módszerek felé, amelyek a szervezet öngyógyító folyamatainak serkentésével fejtik ki a hatásukat. Ilyen például az orvosi kollagénterápia, amellyel elérhető a gyulladás csökkentése. Sőt a gyors fájdalomcsillapítás mellett a szöveti képleteket is meg lehet erősíteni, ami hosszú távú fájdalomcsökkenést eredményez."

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.