3 éve küzd a fájdalommal, és bottal is nehezen jár az RTL híradójának nyilatkozó Bodzás Jánosné. A békéscsabai asszony térdét már májusban meg kellett volna műteni, de csak szeptemberre végére kapott időpontot – erre az alkalomra viszont egy betegség miatt nem tudott elmenni. Legközelebb február 4-én kaphat térdprotézist. Elmondása szerint fájdalomcsillapítók nélkül nem is bírná ki a várakozást.
Több mint egy évet kell várni erre a műtétre
A magyar kórházakban évente 10 ezer térdprotézisműtétet végeznek, ám jelenleg is 12 ezer ember van várólistán. Tehát a betegeknek legalább egy évet kell várniuk a beavatkozásra, miközben komoly fájdalmakkal kell együtt élniük. De a csípőprotézis-műtétre is legalább fél éves a várólista.
„Idén hatezer műtét ragadt benn, vagyis ennyi beteg ellátása nem valósult meg, és nem azért, mert nem volt rá forrás” – ezt Kiss Zsolt, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) főigazgatója mondta az economx.hu-nak. Véleménye szerint ennek nem lehet oka sem az orvos-, sem az eszközhiány.
Mi lehet a hosszú várólisták oka?
Egyes szakértők szerint a terjengős várólisták mögött az állhat, hogy az orvosok bére jellemzően nem függ a teljesítményüktől. Vagyis semmivel sem kap több pénzt az a sebész, aki például tízszer annyi beteget műt meg egy héten, mint a kollégája.
Svéd Tamás, a Magyar Orvosi Kamara főtitkára szerint azonban az orvosok már a béremelés előtt is annyi beteget látott el, amennyit csak tudott. Ezért ő úgy véli, a pénzhiány állhat a kialakult helyzet hátterében.
Minderre Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter úgy reagált a csütörtöki Kormányinfón: ők is tudják, mennyire súlyos a helyzet. Éppen ezért a Belügyminisztérium kidolgoz majd egy programot, amellyel le tudják rövidíteni az elfogadhatónál hosszabb várólistákat. De hogy ez pontosan mikorra várható, arra még nem tudott válaszolni.