Csontsűrűségmérés: ennyibe kerül jelenleg

A csontsűrűségmérés fontos diagnosztikai vizsgálat úgy csontritkulás gyanúja esetén, mint a már felismert betegség kezelésének ellenőrzésében. A társadalombiztosítás ugyanakkor csak meghatározott korlátok között finanszírozza.

A csontszövet az egyik legellenállóbb szövettípus az emberi szervezetben. Nagyobb részben szervetlen, kisebb részben szerves állomány alkotja. Előbbi biztosítja a csontok merevségét, keménységét, utóbbi pedig a rugalmasságát. A csontszövet szerkezete a csontképzési és csontlebontási folyamatok révén változik az élet során. A mérleg nyelve jellemzően 25-30 éves korig az építő folyamatok irányába billen, majd azt követően a lebontó folyamatok kerülnek enyhe túlsúlyba. A csontszövet így normál élettani körülmények között is lassan fogyni, gyengülni kezd. Ha azonban az építő és lebontó folyamatok egyensúlya felborul, és a csontvesztés felerősödik, csontritkulás, avagy oszteoporózis alakul ki.

csontsűrűségmérés, oszteodenzitometria
A csontsűrűségmérés a csontszövet szervetlenanyag-tartalmáról ad információt. Fotó: Getty Images

A csontritkulás tünetei

A csontritkulás eleinte tünetszegény lehet, majd egyre erősödő fájdalmak, testtartási zavarok és kisebb traumákra is bekövetkező csonttörések jelezhetik a problémát. Mindezek megelőzése, illetve a kockázatok mérséklése érdekében fontos mihamarabb felismerni és kezelni a csontritkulást. Ebben nyújt segítséget a csontsűrűségmérés, avagy az oszteodenzitometria (ODM). A speciális röntgentvizsgálat a csontok ásványianyag-tartalma és sűrűsége, denzitása meghatározására szolgál. A mért értéket az egészséges fiatal populáció körében mért átlagértékekhez viszonyítva értékelik, így kiszámítva az úgynevezett T-score mutatót. A T-score egy arányszám, amelynek értéke az alábbiak szerint alakulhat:

  • -1 felett: normál csontsűrűség, egészséges csontozat;
  • -1 és -2,5 között: csökkent csontűrűség, oszteopénia;
  • -2,5 alatt: alacsony csontsűrűség, csontritkulás.

Kinek ajánlott a csontsűrűségmérés?

Általában véve 50 éves kor felett ajánlott lehet a csontsűrűségmérés mindkét nem számára. Különösen ajánlott azonban az Országos Gerincgyógyászati Központ összefoglalója szerint diagnosztizált csontritkulás esetén, valamint azoknál, akik családjában előfordult korábban csontritkulás. Ugyancsak javasolt nőknél a menopauza beálltát követően, amennyiben nem folytatnak ösztrogénpótló terápiát, továbbá a magas és vékony testalkatú idősebb hölgyek számára. Indokolt lehet a vizsgálat csípőtörés esetén is, ha a családi előzményben előfordult már hasonló sérülés, akárcsak 2-es típusú cukorbetegeknél, máj- vagy vesebetegeknél, pajzsmirigy-túlműködéssel vagy mellékpajzsmirigy-betegséggel élőknél, illetve olyan gyógyszeres kezelések folytatása mellett, amelyek mellékhatásként csontritkulást okozhatnak. További indikáció lehet a magas kollagénszint a vizeletben, de akár a viszonylag kis trauma hatására bekövetkező csonttörés is.

Fontos hangsúlyozni, hogy a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) kizárólag a szakorvosi beutalóra végzett csontsűrűségmérést finanszírozza. Beutalót nőgyógyász, sebész, onkológus, reumatológus, urológus, traumatológus, diabetológus, ortopéd, gasztroenterológus, belgyógyász, hematológus, endokrinológus és allergológus szakorvos is kiállíthat. Az első vizsgálatot követően a NEAK csak meghatározott időközönként engedélyez újabb közfinanszírozott kontrollvizsgálatot, amiben az előzetesen kimutatott T-score-érték a meghatározó. Csontritkulást jelző érték esetén évente megismételhető az oszteodenzitometria. Oszteopénia esetén kétévente kérhető újabb térítésmentes vizsgálat, míg egyéb esetekben csupán háromévente egyszer. Érdemes megemlíteni továbbá, hogy a tb-támogatás kizárólag a törzscsontokon történő csontsűrűségmérésre terjed ki, valamint pajzsmirigy-túlműködés és elsődleges (primer) mellékpajzsmirigy-túlműködés a végtagcsontokon történő mérésre.

A felsoroltaknál gyakoribb csontsűrűségmérés térítésköteles, amelynek ára intézményenként változó lehet. Általában véve elmondható, hogy 2025-ben az összeg 10 és 20 ezer forint közötti – közfinanszírozott és magánszolgáltatóknál egyaránt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +29 °C
Minimum: +11 °C

A fátyol- és gomolyfelhők mellett sok napsütésre van kilátás, majd délutántól időszakosan megnövekedhet a felhőzet. Főként az Észak-Dunántúlon és az Északi-középhegység tágabb térségében már előfordulhat egy-egy zápor, zivatar, de kialakulásukra inkább az esti óráktól számíthatunk nagyobb számban. A déli, délnyugati szél nagy területen lesz élénk, a délnyugati megyékben helyenként meg is erősödik. Zivatarok környezetében viharos széllökés is előfordulhat. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 26 és 31 fok között valószínű. Jó hír, hogy még mindig egy anticiklon határozza meg térségünk időjárását, így fronthatással továbbra sem kell számítanunk.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Baranya
Legrosszabbul:
Veszprém
Kezdjük újra