Átadták a felújított gyógyító-rehabilitációs épületszárnyat a harkányi gyógyfürdő-kórházban.
A nemzetközi hírű gyógykórház több mint két évvel ezelőtt jutott olyan uniós pályázati forráshoz, amely lehetővé tette a rekonstrukciót, ezen belül a legrégebbi "A" épületrész teljes felújítását. Az elnyert pénzből - melynek nettó összege egymilliárd forint volt - az intézmény európai színvonalú rehabilitációs centrummá alakult át.
Az újonnan átadott épületen belül az eddiginél jóval több típusú mozgásszervi betegséget kezelhetnek, különös tekintettel a műtéteket követő utógondozásra. Lehetőség nyílik a cukorbetegek alsó végtagi keringési zavarainak gyógyítására és a vérzékenységben szenvedő páciensek ízületi bevérzésének terápiája is. Emellett folytatódhat azoknak a speciális bőrgyógyászati kórképeknek a terápiája, amelyekre Európában csakis a harkányi gyógyvíz jelent hatékony segítséget. Ilyen a pikkelysömör-kezelés. Az sem elhanyagolható szempont, hogy ezzel a kellemetlen, sok szenvedéssel járó bajjal a betegeknek már nem kell mondjuk a Holt-tenger mellé utazniuk állapotuk javulásáért.
A rekonstrukció eredményeként három orvosi rendelővel bővült a létesítmény. Az új szárnyban már a mai igényeknek megfelelően alakították ki a közlekedő- és váróhelyiségeket, építettek korszerű laboratóriumot, emellett elkészült a tervezett ergoterápiás helyiség is. A mostani felújítással azonban nem állt meg az intézmény fejlesztése.
Az új épületszárny átadása azonban nem okozott felhőtlen boldogságot az intézmény menedzsmentje számára, hiszen az áprilisban hatályba lépett változások a harkányi Zsigmondy Vilmos Gyógyfürdőkórházat sem kerülték el: a 96 aktív reumatológiai ágy ugyanis 80 rehabilitációs ággyá minősült át.
Mint azt a finanszírozási szerződés megkötése után Kerécz Tamás igazgató elmondta: az egyik legfőbb gond a tavaly július óta szintén módosított finanszírozáson kívül az, hogy a gyógyfürdőkórházban dolgozik a megye és a régió rehabilitációs és reumatológiai szakembereinek többsége, és a szakorvosképzésen kívül a főiskolai és gyógytornász hallgatók gyakorlati oktatása is régóta itt történik. Azért, hogy ez a fontos oktató tevékenység ne szűnjön meg, szeretnének visszakapni 20-30 aktív ágyat, mert a szakmai akkreditációt csak e feltételek mellett tudják a jövőben is megőrizni. Némi reményt ad, hogy az egyetem és a régió egészségügyi vezetése támogatja: a harkányi gyógyfürdőkórház ismét rendelkezzen aktív reumatológiai ágyakkal.
A kihasználtsággal pedig már most sincsenek gondok, hiszen háromezer beutaló sorakozik a várakozási listán, az intézménybe kerülésig pedig 22 hónap telik el.
2007-04-08 16:58
Forrás: Weborvos Erdei Éva