Ízületi gyulladás és trombózis együtt?

Az ízületi gyulladásban szenvedőknél háromszor akkora a trombózis kockázata - olvasható egy tajvani tanulmányban.

A The Daily Telegraph online kiadása beszámolt az Annals Of The Rheumatic Diseases című szaklapban megjelent kutatás eredményeiről, melyek szerint az artritiszben szenvedőknél megháromszorozódik a lábak mélyvénás trombózisának kockázata. A láb vénáiban ilyenkor vérrög keletkezik, amely elzárja keringést.

Az artritisz a szervezet krónikus gyulladásos megbetegedése, mely az ízületekben okozza a legnagyobb fájdalmat. Nőknél több mint háromszor olyan gyakran fordul elő. A betegeknek szenvedést okoz a mozgás, a mindennapi tevékenységek is kihívást jelentenek.

A betegség szövődményei között ismeretes a tüdő, a szív és az erek ödémás duzzanata és a csukló alagútszindrómája. Kétszer gyakoribb náluk az embólia is, mely a tüdő verőerének elzáródását jelenti. A kutatók szerint annak a kockázata, hogy a mélyvénás trombózisos vagy tüdőembóliás beteg a diagnózistól számított harminc napon belül meghal, 11 és 30 százalék közé esik.

A tajvani Kínai Orvostudományi Egyetem csaknem 30 ezer ízületi gyulladásos beteget vizsgált, átlagéletkoruk a diagnózis idején 52 év volt. A kontrollcsoport közel 117 ezer, nem artritiszes személyből állt. A betegeknél gyakrabban fordultak elő egyéb tünetek, például magas vérnyomás , cukorbaj, magas koleszterinszint, szívbaj és csonttörések. Ám ha ezektől eltekintettek, még mindig sokkal nagyobb volt az artritiszeseknél a vérrögképződés kockázata.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kutatók szerint az artritisszel járó, egész szervezetre kiterjedő gyulladás vezet a trombózishoz is. Alan Silman, a brit Artritiszkutató Intézet orvosigazgatója elmondta, ez volt az első tanulmány, mely az ízületi gyulladásban a trombózis és az embólia kockázati tényezőjét fedezte fel.

"Az artritiszes betegeket gyakran kell műteni, ami önmagában is trombóziskockázattal jár. Fontos, hogy az új ismeretek fényében ilyenkor erre különösen odafigyeljen a sebész" - magyarázta Silman.

Az életkor előrehaladtával egyre gyakrabban alakul ki artritisz, azonban a tajvani kutatás kimutatta, hogy az ötven évnél fiatalabb betegeknél hatszor olyan valószínű a trombózis és háromszor a tüdőembólia, mint az idősebbeknél.

A lábszárban áramló vér hosszas tétlenség hatására lelassul. A lelassult vér könnyebben megalvad, az így kialakult alvadt vérrögöt hívjuk trombusnak. Ez elzárja az áramló vér útját, a láb fájdalmasan megdagad, így kialakul a trombózis . A vérrög azonban nem feltétlenül marad a helyén, könnyen leválhat, és elindulhat a tüdő felé. A vénás rendszerben áramolva leghamarabb a tüdőben találkozik szűkebb erekkel, ezért itt akad el: minél nagyobb a vérrög, annál szélesebb eret zár el, és jó eséllyel annál nagyobb tüdőfelület működését akadályozza meg.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra