A kalcium, illetve az ásványi anyagok beépülését segítő D-vitamin hiánya miatt a csontépítő sejtek olyan csontállományt hoznak létre, amelyben nincs vagy túl kevés a kalcium. Mindennek nyomán a létrejövő csont puhává válik, nem bírja a terhelést, végső soron pedig eldeformálódik, akár spontán el is törik.
Kisgyermekeknél a szülést követő rutinszerű kalciumpótlásnak köszönhetően ritkábban jelentkezik a probléma, ugyanakkor D-vitamin-rezisztens angolkór, illetve egyes vesebetegségek nyomán kialakulhat oszteomalácia. Felnőtteknél elsősorban D-vitamin-hiány, valamint helytelen táplálkozás mellett jelentkezhetnek ilyen jellegű panaszok.
A gyerekkori csontlágyulás olyan jellegzetes tüneteket okoz, mint a koponyadeformitás (kockafej), a szegycsont és a bordák határán fellépő csomók és a tyúkmell. Felnőtteknél eleinte csak fáradékonyság és izomfájdalmak jelentkeznek, idővel azonban a csontok puhává válnak, elgörbülnek, továbbá fokozott törésveszéllyel is számolni kell.
A kórkép kezelési lehetőségeiről és gyógyulási esélyeiről Betegségek A-Z rovatunk legújabb bejegyzésében olvashat bővebben - ide kattintva .