Még a fájdalom előtt kiszúrható az ízületi gyulladás

Az ízületeket kipárnázó szövetek már azelőtt károsodás jeleit mutatják, hogy a páciens fájdalmat érezne - derül ki egy friss kutatásból, amely segíthet az osteoarthritis korai felismerésében, illetve megfelelő kezelésében.

A munkálatokat a Massachusetts Műszaki Egyetem (MIT) munkatársai végezték Alan Grodzinsky vezetésével. Olyan módszert fejlesztettek ki, amely segít a túlzott igénybevétellel (például futással vagy ugrással) járó idült ízületi gyulladással összefüggésbe hozható változások felismerésében.

Az ízület olyan erős, gumiszerű szövet, amely súrlódáscsillapítóként működik a csontok között, mintegy kipárnázva azokat. Az osteoarthritis kialakulásának kezdetekor mérséklődik az ízület terheléscsökkentő képessége. Ez a glükózaminoglikán (GAG) molekulák veszteségének tudható be.

A kutatók kimutatták: a kevesebb GAG molekulával rendelkező ízületek elveszítik azon képességüket, hogy fokozott igénybevétel esetén megfeszüljenek, azaz védjék a csontokat. A glükózaminoglikán-veszteség ugyanakkor az ízületi folyadék szintjének csökkenésével jár, ami nagy valószínűséggel aláássa a védelmi mechanizmust. A legkorábbi stádiumban észlelhető GAG-veszteség ugyancsak csökkenti a szövetek alkalmazkodó képességét a megerőltető fizikai tevékenységek során - olvasható a című szakfolyóirat áprilisi számában.

"Eredményeink alapján az ízületi bántalmak kezdeti szakaszában, még a fájdalomérzet jelentkezése előtt érdemes óvatosnak lenni futás és ugrás közben" - mondta Grodzinsky. Az osteoarthritis az idősebb korosztály körülbelül egyharmadát érinti, s a leggyakoribb ízületi megbetegedésnek számít.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.