A Gesundheit.de cikke szerint a következőkre érdemes figyelnünk, hogy kiderítsük a fájdalom igazi okát, és kezelni is tudjuk.
A fájdalmat például törzs- és a csípő izmai is okozhatják, és nem is kell valamilyen komolyabb balesetnek, traumának történnie, elég egy rossz mozdulat - akár otthon, akár sportolás közben - ahhoz, hogy megtörténjen a baj. Pár napra ilyenkor biztosan szükség van, hogy az érintett terület újra egészséges legyen.
Ha azonban a fájdalom nem szűnik meg, mindenképpen keressünk fel egy orvost, hátha izom- vagy csontsérülésről van szó. A csípőtájéki csonttörés viszonylag ritka, általában valamilyen nagyobb baleset eredménye, de főleg idősebb korban érdemes figyelni arra is, hogy a csontritkulás vezethet kisebb csípőtáji töréshez. Ilyenkor a fájdalom erős, a gyaloglás ás az állás pedig szinte lehetetlen.
Ugyancsak nem ritka a mozgás közben jelentkező ízületi fájdalom, vagy más néven nyáktömlőgyulladás (burzitisz). Ilyenkor az ízületeket kipárnázó nyáktömlők (burzák) gyulladnak be, ami szúró fájdalmat eredményezhet a csípőben. Eleinte csak mozgás közben, később azonban nyugalomban is. A megbetegedés oka általában a túlterhelés, de okozhatják fertőzések, köszvény, és felléphet műtét után is.
A sok ülés is okozhat csípőtáji fájdalmat
Az ízületi problémák egyik leggyakoribb formája az artrózis, más néven porckopás. A porc pusztulása a korral jár, de okozhatják keringési zavarok, anyagcsere-betegségek, vagy ha születés előtt valaki rosszul feküdt a méhben (malpositio). Tipikus tünet a reggeli erős fájdalom, ami eleinte mozgás után javul, de később már korlátozhatja a mozgást, és nyugalomban is fáj, akár még éjjel is.
Általában egyoldalú fájdalomként jelentkezik a csípőízületi gyulladás (coxitis), amely bakteriális eredetű is lehet. Legtöbbször operáció vagy a felgyülemlett ízületi folyadék lecsapolása után jelentkezik, de a csontvelő gyulladása is okozhatja. Bármi is váltja ki, jellemzője a duzzanat, a bőrpír, a melegség és az egyoldalú fájdalom, amely edzés alatt és nyugalmi állapotban is előjöhet.
A mozgásszervi betegségek egyik gyakori, de speciális formája az Coxitis fugax, mely egy ideiglenes gyulladás a csípőízületben, főleg gyermekkorban, és zömmel 1-2 héttel egy megfázás vagy valamilyen gyomorbetegség után jelentkezik. Tünetei a hirtelen fájdalom az ágyék és a csípő körül, amely akár a térdig is kisugárzik. Aggódni nem kell, elég gyulladás- és/vagy fájdalomcsillapítóval kezelni, a megbetegedés pedig tíz napon belül elmúlik.
Ugyancsak gyerekkorban, 3 és 13 éves kor között jelentkezik az ún. Perthes-kór, amely a második leggyakoribb csípőízületi betegség, és a fiúknál gyakoribb. Ez a növekedésben lévő combcsont betegsége, melyben a vérellátás nem megfelelő, és az ízületi vég akár el is halhat. A betegség a sántításon, petyhüdt testtartáson szúrható ki legjobban, kezelése speciális gyógytorna segítségével történik, végső esetben akár a műtét sem kizárt. A gyerek ilyenkor kerülje az ugrálást és a lökdösést!
Serdülőkorban a hirtelen erős csípőfájdalom, amely miatt szinte lehetetlenné válik a járás és az állás, már mást jelenthet. Bizonyos körülmények (pl. elhízás) között a csont folytonossága megszakadhat a növekedési porc zónájában, ezt nevezzük ízvégszétválásnak (epiphyseolysis). Ha nem látja orvos időben, sorvadáshoz vezethet, és általában operációra van szükség a gyógyításához.
Néha azonban egészen prózai oka lehet a csípőfájdalomnak, akár egy rossz futócipő is kínokat okozhat. Ha ugyanis nem tompítja a láb leérkezése következtében fellépő ütközést, az ízületek stresszhelyzetbe kerülnek, ez pedig boka-, térd-, hát- vagy csípőfájdalmakhoz vezethet kocogás közben. Ezért nemcsak a futás előtti bemelegítés nagyon fontos, hanem az is, hogy szaküzletben vásároljunk cipőt.
Forrás: Gesundheit.de