Mozgás fájdalom nélkül

Rendszeres sportolással számos mozgásszervi betegség kialakulását megelőzhetjük, sőt a mozgás még a reumatikus panaszok enyhítésében is komoly szerepet játszhat.

mozgás, fájdalom

A modern embert egyre nagyobb mértékben sújtó, úgynevezett civilizációs betegségek jelentős része a mozgásszegény életmód miatt alakul ki. A sok ülés és a rendellenes testtartás felelős a hátgerincpanaszok közel 90 százalékáért, de a rendszeres sportolással a csont és ízületi betegségek jelentős része is megelőzhető lenne. Persze túlzásba sem szabad esnünk, hiszen a túlerőltetés csak még több fájdalmas panasszal járhat együtt. Milyen mozgásformák védenek a reumatikus panaszoktól, és melyek azok, amelyek éppen, hogy megnövelik kialakulásának kockázatát? Szakemberrel beszélgettünk.

Reumás megbetegedések alatt az emberi test mozgatórendszerében kialakuló eltéréseket értjük. A leggyakoribb ezek közül a csontritkulás, a porckopás (osteoarthritis), illetve a gyulladással és ízületek deformációjával járó reumatoid artritis. A megbetegedések egy része kopásos, más fajtáik gyulladásos eredetűek, utóbbi hátterében nagyon sokszor valamilyen autoimmun betegség áll

- mondta el a HáziPatika.com megkeresésére Dr. Pál Mónika reumatológus.

A kor előrehaladtával ezek a kopásos ízületi folyamatok elkerülhetetlenül beindulnak. Általában az első panasz a terhelésre kialakuló fájdalom, esetleg duzzanat lehet, majd a fájdalom az ébredést, illetve a hosszabb pihenést követően is jelentkezhet (ezek az úgynevezett indítási nehézségek vagy bejáratódási tünetek). A panaszok idővel egyre gyakoribbak lesznek, az ízületek terhelhetősége és mozgásterjedelme pedig korlátozottá válik. Ez a folyamat évek, évtizedek alatt zajlik le, de a genetikai örökségtől és a környezeti hatásoktól is függ, hogy kinél mikor kezdődik el. Azoknál, akik a versenysportot már fiatalabban elkezdik, vagy valamilyen más okból rendszeresen túlterhelik az ízületeiket, esetleg a sportsérüléseiket nem megfelelő módon kezelik, a kopással járó panaszok már jóval korábban jelentkezhetnek.

A foci az izmokat, a súlyemelés az ízületeket terheli

Az emberi teljesítőképesség határait feszegető sportok korántsem veszélytelenek - a súlyemelés például komolyan megterheli a vállakat, a térdeket és a derekat is, ami óhatatlanul elindíthatja a korai kopásos jellegű elváltozásokat. A gyors mozgást, hirtelen elindulást és irányváltást kívánó sportok (jellemzően a labdajátékok) pedig elsősorban az ín- és izomsérülések kialakulásának veszélyével járnak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Nemcsak az élsportolóknak, de bármilyen sportot űzőknek fontos a fokozatos terhelés, a mozgás előtti bemelegítés, majd az azt követő nyújtás. Így elkerülhetőek a sportsérülések, és a porc degenerációs folyamatai is lassulnak. Ésszerű terhelés mellett, a fenti tanácsokat betartva egy egészséges szervezetű ember bármelyik mozgásformát bátran űzheti

- magyarázta a reumatológus.

Lehet éles vagy tompa, múló vagy hosszan tartó, hasogató és nyilalló, szúró, lüktető, feszítő, nyomó, viszkető, szorító - egy biztos: a legtöbb ember találkozik élete során valamiféle fájdalommal. Mi a fájdalom szerepe?

Ha sportoláskor valamilyen izom vagy ízületi sérülés történt, azzal minél előbb orvoshoz kell fordulni, a gyógyulást követően pedig csak fokozott terhelés mellett szabad visszatérni a "pályára". Ízületeinkre pedig azért is nagyon fontos vigyáznunk, mivel a lecsiszolódott porcfelületet a mai tudásunk szerint csak védeni és a kopásos folyamatokat lassítani tudjuk, teljesen regenerálni nem lehet.

Vannak bizonyos porcépítő és porcvédő tabletták, amelyek fokozzák a porcok anyagcseréjét, ezt a versenysportolók sokszor már fiatalabb korban is szedni kezdik. Kopásos ízületi betegségek esetén az ízületi résbe hialuronsavat is fecskendezhetnek, amely a szervezet természetes kenőanyaga, segíti az ízületek mozgását és a porcvédő hatása is van. A készítmények alkalmazása mellett azonban rendkívül fontos, hogy az ízületi mozgástér beszűkülése és a vissza-visszatérő fájdalom se szögezzen ágyhoz minket.

A legjobb mozgásformák reumás fájdalom esetén

Az egészséges mértékű, rendszeres testmozgás testünk egészére, így az izmokra és ízületekre is jó hatással van. Sportolással ráadásul nemcsak megelőzni, de kezelni is lehet a kopásos bántalmakat, ezért annak sem javasolt felhagynia vele, akinél a mozgást már jelentősen korlátozzák az állandó fájdalmak. "A mozgás hatására úgynevezett interleukin anyag termelődik a szervezetben, amely gyulladáscsökkentő és porcépítő is egyben. Persze, csak az egészségi állapotunknak megfelelő mozgásformát szabad végeznünk, és fájdalomhatáron túl semmit sem szabad erőltetni" - teszi hozzá Dr. Pál Mónika.

Az ízületkímélő sportok, mozgások lényege, hogy az ízületeket nem terhelés alatt kell használni, mégis serkentik a vérkeringést, erősítik az ízületeket rögzítő, stabilizáló izmokat. A reumatológus szerint az ízületi fájdalmak mellett is nagyon jó mozgásforma lehet például az úszás, amely úgy mozgatja át gyakorlatilag az egész testet, hogy az ízületeket közben nem éri terhelés. Szintén jó mozgásforma lehet a fokozott tempójú sétálás, a nordic walking, a kerékpározás, illetve akármely más, kevésbé megterhelő kardiomozgás. Mielőtt azonban bármelyikbe is belekezdenénk, mindenképpen keressünk fel egy orvost, aki az egészségi állapotunkat felmérve hasznos tanácsokat adhat a megfelelő életmód kialakításához.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra