Tényleg örökölhető a gerincsérv? A szakértő elárulja

A gerincsérv kialakulásának tényét mindenki azonnal katasztrófaként éli meg. A félelmek, a hiedelmek, a félreértelmezett online tartalmak és a pontos információk hiánya miatt pedig számos mítosz él az elváltozással és annak gyógyíthatóságával kapcsolatban. Az alábbiakban bemutatjuk – és megcáfoljunk – a gerincsérvvel kapcsolatos 10 legelterjedtebb tévhitet, amely akadályozhatja a gyógyulást.

A gerinc alapvető anatómiájának ismerete nélkülözhetetlen ahhoz, hogy érintettként megértsd a gerincsérv kialakulásának folyamatát, a tünetek jellegzetességeit és azt, hogy a hiedelmeket érdemes fenntartásokkal kezelni. Ellenkező esetben a tévhitek rossz irányba terelhetik a döntéseidet és hátráltathatják a gyógyulásodat – hívta fel a figyelmet dr. Olosz József, a Sherlock Rehab gyógytornásza és manuálterapeutája, aki az alábbiakban segít tiszta vizet önteni a pohárba.

Tévhit: „A porckorongok könnyen elcsúszhatnak”

Mivel a porckorongok anatómiailag erősen beékelődnek a csigolyák közé, illetve stabil szalagokkal szilárdan rögzülnek, ezért nem elcsúsznak, hanem megsérülnek. Ez azt jelenti, hogy a porckorong külső, rostos gyűrűje meggyengül, megreped vagy elszakad.

Tévhit: „A gerincsérv fájdalommal jár”

A gerincsérv az esetek jelentős részében fájdalommentes – ezt bizonyítják azok a kutatások, amelyek során a vizsgált személyek többségénél találtak valamilyen elváltozást a gerincen, de ezek nem okoztak fájdalmat. A gerincsérv ráadásul még idősebb korban sem feltétlenül fájdalmas: a 70 év felettiek több mint 70 százalékánál fájdalom nélkül van jelen az adatok szerint.

Tévhit: „Az MR megmutatja a derékfájdalom okát”

Az MR csak az anatómiai elváltozásokat, az esetleges eltéréseket mutatja meg. Az olyanokat is, amelyek semmiféle tünetet nem okoznak.

fiatal nő derékfájással küzd
A derékfájásnak számos oka lehet, a gerincsérv csupán az egyik ezek közül. Fotó: Getty Images

Tévhit: „A derékfájdalom gerincsérvre utal”

A derék fájdalmának számos oka lehet – a gerincsérv csupán egy ezek közül. A specifikus derékfájdalom esetében konkrétan ismert a kiváltó ok – például gyulladás, sérülés vagy gerincvelő-kompresszió –, és megvan rá a konkrét kezelési mód.

A nem specifikus derékfájdalomnál – vagyis az esetek 90 százalékában – azonban  a fájdalom mögött nincs egyértelmű strukturális vagy patológiai ok. Ez tehát egy olyan multifaktoriális probléma, amelynek a kialakulásához több tényező együttes hatása szükséges – például a kialvatlanság, a túlterhelés, a stressz, a félelem, a szorongás, a genetika és a műtéti beavatkozás.

Tévhit: „Gerincsérvvel életünk végéig vigyázni kell, nem szabad mozogni”

Tévedés, hogy gerincsérv esetén tilos lenne a testmozgás. Sőt: a mérsékelt terhelés még pozitív hatással is lehet a porckorongok regenerációjára, elősegítheti a gyógyulást és csökkentheti a fájdalmat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Tévhit: „Gerincsérv esetén tilos a futás”

Ez az állítás részben igaz, hiszen bizonyos porckorongsérvtünetek esetén a dinamikus mozgást – beleértve a futást is – egy ideig valóban hanyagolni kell.  Ám ahogy a szervezet engedi, fokozatosan el lehet kezdeni a mozgásos gyakorlatokat. A későbbiekben pedig a gyakori futás bizonyítottan pozitív hatással van a porckorong szerkezeti adaptációjára.

Nagy fájdalmat és komoly károkat okozhat az időben fel nem ismert, kezeletlenül hagyott gerincsérv. Egy mentőápoló megosztotta velünk saját tapasztalatait, és azt is, hogy neki mi segített állapota javításában.

Tévhit: „Elkerülhetetlen a műtét”

Még súlyos tünetekkel járó gerincsérv esetén is előfordulhat spontán gyógyulás. Viszont vannak olyan esetek, amikor már tényleg elkerülhetetlen a műtét, például akkor, ha az alábbiakkal küzdesz:

  • tartós és intenzív fájdalom,
  • reflexkiesés,
  • izomgyengeség,
  • a konzervatív kezelések eredménytelensége,
  • a panaszok súlyosbodása

Tévhit: „Gerincsérvnél stabilizálni kell a törzs gyenge izmait”

Nincs arra bizonyíték, hogy a törzsizmok erősítése hatékonyabban szüntetné meg a fájdalmat, mint bármilyen más mozgásforma – mutatott rá a szakértő.

Tévhit: „Gerincsérvvel egy életen át gyógytornázni kell”

A tünetek múltával nincs szükség „fenntartó” kezelésre. Nem szabad állandósítani magunkban a betegségtudatot.

Tévhit: „A gerincsérv örökletes”

Ez is csak egy újabb tévhit. A szakember szerint ugyanis nincs olyan konkrét gén, amely felelőssé tehető a derékfájdalomért.

Természetes, hogy mindannyian megijedünk, ha úgy érezzük, hogy az egészségünk veszélybe kerül, akár vélt, akár valós a fenyegetés. (…) De hála a friss kutatásoknak, ma már tudjuk, hogy a gerincsérv nem egy végzetes elváltozás, és megfelelő terápia alkalmazásával a tüneteink gyorsan enyhülhetnek” – hangsúlyozta dr. Olosz József.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.