Ne vigyük túlzásba a C-vitamint, szedjünk cinket
A téli időszakban a legelső dolgok egyike, hogy elkezdjük szedni nagyobb mennyiségben a C- és D-vitamint - mondta korábban Michael Allan, a kanadai University of Alberta munkatársa, de nem ez a legokosabb, amit tehetünk. A több C-vitamin mérsékelten védi a fizikai terheléshez hozzászokott szervezetet, például a sportolókat, attól, hogy megbetegedjenek, de az átlagember szervezeténél is csak 3 százalékkal csökken a megbetegedések esélye.
A szakértő véleménye szerint jobban tesszük, ha cinkbevételünket fokozzuk . Azon gyermekek például, akik rendszeresen fogyasztanak cinket étrendjükben, évi 1-1,5 náthával kevesebb problémájuk adódik, általános iskolás gyermekeknél évi 6-8 megfázással számolhatunk , ráadásul a megbetegedések hossza is lerövidülhet, akár egy nappal is.
Az alkohol is segíthet a nátha ellen
Ugyan mind tudunk arról, hogy egy átmulatott éjszaka legyengíti szervezetünket és a vírusok könnyebben fogást találhatnak rajtunk, de több független kutatás is rámutat arra, hogy a rendszeresen, de mérsékelten ivóknál sokkal kisebb az esélye a megfázásnak. Az viszont, hogy mit iszunk "a betegség ellen", számít: a bor segít , a sör viszont egyáltalán nem. Ezen kutatásokat persze kezelhetjük kellő szkepticizmussal, de azt azért jó, ha tudjuk, hogy nem kell bánkódnunk, ha a hideg ellen kikérnénk még egy kör valamit.
Mondjunk nemet az antibiotikumra!
Miért segítene az antibiotikum ? Ez a gyógyszercsoport a baktériumokat célozza, a megfázások hátterében pedig vírusok állnak. Ha antibiotikumot szedünk, csak a káros mellékhatásoknak tesszük ki amúgy is legyengült szervezetünket. Ha már szedni akarunk valamit, az antihisztamin-tartalmú fájdalomcsillapítók például segítenek átvészelni a téli betegségek rosszabb pillanatait (az ilyeneket gyermekeknek nem ajánljuk).
Ne feledkezzünk meg a mézről sem!
Általában az olyan növényi étrend-kiegészítők, mint az echinacea- vagy a fokhagymatabletták, nem bírnak nagy hatásfokkal: az egyetlen olyan természetes táplálék, ami ilyenkor segíthet rendbe jönni, az a méz. Több tanulmány szerint is a lefekvés előtt elfogyasztott nagykanálnyi méz köhögéscsillapító hatású , jobban is hat, mint a csillapító hatású szirupok.(Ezen tanulmányok gyerekekkel folytatott kísérleteken alapulnak - egy felnőtteket érintő hasonló kísérlet szerint a kávé és a méz kombinációja képes leszámolni az erős, nem szűnő köhögéssel is.)
A szeretet is számít
Nem meglepő, de az is számít, hogy betegségünk alatt kik vesznek minket körül. Azok a páciensek ugyanis sokkal gyorsabban felépülnek, akik nagyobb együttérzést kapnak orvosaiktól - mindez a betegek saját beszámolóiból, mind pedig immunrendszerük erősödéséből egyaránt megállapítható. Az még nem derült ki, hogy ez a segédlet azok életében is erős-e, akik orvos nélkül, otthon vészelik át a kellemetlen napokat, de csodagyógyszerek híján egy kis szeretet is a jó irányba indíthatja el testünket.