Évente ötször is megfázhatunk (2)

A nátha az egyik leggyakoribb betegség, ráadásul egy átlagos felnőtt évente akár ötször is megfázhat, mivel a betegség leküzdése nem jelent védettséget.

A nátha, megfázás, meghűlés az őszi-téli időszak kellemetlen, és szinte elkerülhetetlen velejárója. Szerencsére viszonylag gyors lefolyású és csak ritkán okoz komolyabb szövődményeket. Bosszantó tulajdonsága viszont, hogy nem jelent védettséget, ha átesünk rajta: bármikor ismét visszatérhet. A felnőttek átlagosan évente kettő-öt alkalommal is megfázhatnak, míg a gyermekek hat-tíz, iskolás korban akár tizenkétszer is megfertőződhetnek egy évben.

Cseppfertőzéssel terjed

Ennek oka, hogy a náthát a legtöbb esetben különböző vírustörzsekhez tartozó vírusok okozzák , a leggyakoribb az orrnyálkahártya gyulladásáért felelős rhinovírus és az RSV (respiratórikus szincicális vírus).

Ennyiszer fázhatunk meg évente
A nátha leginkább cseppfertőzéssel terjed

A nátha kórokozói leginkább cseppfertőzéssel, vagyis beszéd, tüsszentés vagy köhögés útján a levegőbe kerülve terjednek, de kézfogással, esetleg a beteg (nyállal, orrváladékkal fertőzött kézzel) által érintett tárgyak (kapaszkodó, számítógépes egér, billentyűzet stb.) közös használata révén is továbbadhatók. A valamilyen okból (stressz, áthűlés, vitaminhiány, más betegség stb.) legyengült immunrendszerű szervezetet könnyebben betegítik meg a vírusok, ezért a megfázás jellemző időszaka a késő őszi, téli, tavasz eleji hónapok. Gyakran jelentkezik akkor, amikor az ember fáradt, kialvatlan.

Orrfolyástól a köhögésig

A nátha esetében rövid, két-három napos lappangási idő után jelentkeznek a tünetek. Az orr-nyálkahártya gyulladása miatt nyákos orrfolyás következik be, előbb vízszerű, majd sűrűbb váladékkal. A tüsszögést, az orrdugulást enyhe torokfájdalom, köhögés kíséri , amely néhány nappal tovább is húzódhat a heveny náthás, orrfolyásos tüneteknél. Gyakran kötőhártya-gyulladással is jár. A náthás beteg kedvetlen, levert, és sokszor jellegzetes végtagfájdalom és fejfájás kínozza. Főleg gyerekek esetében az első napokban láz is jelentkezik. A nyári hónapokban egyes kórokozók hasmenést és hányást is okoznak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Hamar túl vagyunk rajta

A tünetek általában 4-10 napig mutatkoznak. Az első két napban általában torokfájás , fejfájás, rossz közérzet kezdődik, majd bő orrváladékozással tör ki a betegség. A köhögés általában a 4-5. naptól erősödik, és különösen éjszaka kellemetlen.

A szövődmények között talán a leggyakoribb a fül, az orrmelléküregek illetve a légcső baktériumos felülfertőzése: ilyenkor antibiotikumos kezelés is szükségessé válik. Súlyosabb esetekben, legyengült vagy idős betegeknél bronchitis, tüdőgyulladás is felléphet szövődményként.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.