Ezért fontos az orrnyálkahártya védelme

Az orrnyálkahártya fontos védelmi funkciót tölt be a betegségek megelőzésében, a belélegzett levegőt szűri és felmelegíti. A sérült, gyulladt nyálkahártya nemcsak ezt a védő funkciót nem tudja betölteni, de további betegségek is kialakulhatnak.

Az orrunk sokkal összetettebb és több funkciót ellátó részünk, mint pusztán a levegővétel vagy a szaglás. Egyfajta szűrőként is működik, ami megakadályozza, hogy a levegőben jelen lévő anyagok és mikroorganizmusok válogatás nélkül a tüdőnkbe jussanak. A csillószőrök mellett az orrnyálkahártya az, ami a legtöbb szennyeződést és kórokozót csapdába ejti az általa kiválasztott váladékkal, melybe az idegen részecskék beleragadnak. Ennek köszönhetően a szervezetünkbe már lényegesen tisztábban léphet be a levegő.

AZ ORRNYÁLKAHÁRTYA AZ, AMI A LEGTÖBB SZENNYEZŐDÉST ÉS KÓROKOZÓT FELFOGJA. FOTÓ: GETTY IMAGES
AZ ORRNYÁLKAHÁRTYA AZ, AMI A LEGTÖBB SZENNYEZŐDÉST ÉS KÓROKOZÓT FELFOGJA. FOTÓ: GETTY IMAGES

Vigyázzunk rá!

Az orrnyálkahártya amilyen hasznos, olyan sérülékeny is, ezért fontos, hogy vigyázzunk rá! Az orrnyálkahártya károsodásának számos oka lehet a túlzott orrcsepp-használat, a különböző eredetű fertőzések, idegen test bekerülése, a nem megfelelő higiéniai szokások vagy akár a veleszületett, fokozott sérülékenység, illetve a kedvezőtlen körülmények: minél inkább alatta marad a levegő páratartalma az ideálisnak tekintett 50-60 százaléknál, annál inkább kiszárad az orrnyálkahártyánk, fáj, kapar, vérezhet is.

Ha az orrnyálkahártyánk makacs szennyeződéssel találkozik, akkor bőséges váladékot termel, akár a szokásos mennyiség többszörösét is. Az orrnyálkahártya súlyos károsodása esetén gyulladás alakulhat ki, amelyet spontán vérzés is kísérhet.

Mi segíthet?

  • Az orrnyálkahártya nagy ellensége a száraz levegő, amivel most, a téli időszakban nemcsak a négyfal között, de a szabad levegőn is találkozhatunk. Hogy elkerüljük az orrdugulással járó kellemetlen tüneteket, és megvédjük az orrnyálkahártyánk, annak nedvesítésére használhatunk párásító készüléket a lakásban.
  • Fontos, hogy figyeljünk a napi folyadékbevitelre, akkor is igyunk egy pohár vizet, ha nem vagyunk szomjasak, ezzel elkerüljük a test és az orrnyálkahártyánk kiszáradását is.
  • Kerüljük az orr piszkálását, vagy az orrszőrnyíró túlzásba vitt és nem megfelelő használatát, mert ezzel is felsérthetjük az orrnyálkahártyát, sérülés miatt pedig fertőzések is kialakulhatnak ezen a területen.
  • Orrfújásnál is védjük az érzékeny, gazdag érhálózattal ellátott orrnyálkahártyát azzal, hogy gyengéd mozdulatokkal, nem túlzottan erőltetve végezzük. Ellenkező esetben gyakori orrvérzés is jelentkezhet.
  • A nátha esetén használt lohasztó orrsprayket, orrcseppeket a betegtájékoztatóban előírt módon használjuk.

Tartósítószer az orrsprayben – Mi a baj vele?

Fontos kihangsúlyozni, hogy vigyázzunk a nyálkahártya-lohasztó hatású orrcseppek és orrspray-kel, mert túlzott használatuk komolyan károsíthatják az orrnyálkahártyát. Igaz, ezek a készítmények gyorsan és hatékonyan enyhítik az orrdugulást, a tágult orrnyálkahártya-erek lohasztásával nyitják meg a levegő útját. Csakhogy a termékek tájékoztatójában az alkalmazásra vonatkozóan javasolt időtartamot és gyakoriságot – általában 7-10 nap és napi 3-4 alkalom – tényleg nem ajánlott túllépni, mert orrcsepp, orrspray-függőség alakulhat ki.

Tudtad? A benzalkónium-klorid az orrspray-k, orrcseppek leggyakrabban használt tartósítószere. A legtöbb Magyarországon kapható orrspray, orrcsepp tartalmazza. Ezek hosszútávú használata megnövelheti az orrspray függőség kialakulásának kockázatát, károsíthatja az orrnyálkahártya megfelelő működését, és a károsodás akár három hónapig is fennállhat.

Ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, inkább kérjük ki a gyógyszerész segítségét, és válasszunk tartósítószer-mentes orrspray-t, ami ugyancsak gyorsan hat, 12 órás védelmet biztosít, és nem okoz orrspray-függőséget.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.