Az orrunk sokkal összetettebb és több funkciót ellátó részünk, mint pusztán a levegővétel vagy a szaglás. Egyfajta szűrőként is működik, ami megakadályozza, hogy a levegőben jelen lévő anyagok és mikroorganizmusok válogatás nélkül a tüdőnkbe jussanak. A csillószőrök mellett az orrnyálkahártya az, ami a legtöbb szennyeződést és kórokozót csapdába ejti az általa kiválasztott váladékkal, melybe az idegen részecskék beleragadnak. Ennek köszönhetően a szervezetünkbe már lényegesen tisztábban léphet be a levegő.
Vigyázzunk rá!
Az orrnyálkahártya amilyen hasznos, olyan sérülékeny is, ezért fontos, hogy vigyázzunk rá! Az orrnyálkahártya károsodásának számos oka lehet a túlzott orrcsepp-használat, a különböző eredetű fertőzések, idegen test bekerülése, a nem megfelelő higiéniai szokások vagy akár a veleszületett, fokozott sérülékenység, illetve a kedvezőtlen körülmények: minél inkább alatta marad a levegő páratartalma az ideálisnak tekintett 50-60 százaléknál, annál inkább kiszárad az orrnyálkahártyánk, fáj, kapar, vérezhet is.
Ha az orrnyálkahártyánk makacs szennyeződéssel találkozik, akkor bőséges váladékot termel, akár a szokásos mennyiség többszörösét is. Az orrnyálkahártya súlyos károsodása esetén gyulladás alakulhat ki, amelyet spontán vérzés is kísérhet.
Mi segíthet?
- Az orrnyálkahártya nagy ellensége a száraz levegő, amivel most, a téli időszakban nemcsak a négyfal között, de a szabad levegőn is találkozhatunk. Hogy elkerüljük az orrdugulással járó kellemetlen tüneteket, és megvédjük az orrnyálkahártyánk, annak nedvesítésére használhatunk párásító készüléket a lakásban.
- Fontos, hogy figyeljünk a napi folyadékbevitelre, akkor is igyunk egy pohár vizet, ha nem vagyunk szomjasak, ezzel elkerüljük a test és az orrnyálkahártyánk kiszáradását is.
- Kerüljük az orr piszkálását, vagy az orrszőrnyíró túlzásba vitt és nem megfelelő használatát, mert ezzel is felsérthetjük az orrnyálkahártyát, sérülés miatt pedig fertőzések is kialakulhatnak ezen a területen.
- Orrfújásnál is védjük az érzékeny, gazdag érhálózattal ellátott orrnyálkahártyát azzal, hogy gyengéd mozdulatokkal, nem túlzottan erőltetve végezzük. Ellenkező esetben gyakori orrvérzés is jelentkezhet.
- A nátha esetén használt lohasztó orrsprayket, orrcseppeket a betegtájékoztatóban előírt módon használjuk.
Tartósítószer az orrsprayben – Mi a baj vele?
Fontos kihangsúlyozni, hogy vigyázzunk a nyálkahártya-lohasztó hatású orrcseppek és orrspray-kel, mert túlzott használatuk komolyan károsíthatják az orrnyálkahártyát. Igaz, ezek a készítmények gyorsan és hatékonyan enyhítik az orrdugulást, a tágult orrnyálkahártya-erek lohasztásával nyitják meg a levegő útját. Csakhogy a termékek tájékoztatójában az alkalmazásra vonatkozóan javasolt időtartamot és gyakoriságot – általában 7-10 nap és napi 3-4 alkalom – tényleg nem ajánlott túllépni, mert orrcsepp, orrspray-függőség alakulhat ki.
Ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, inkább kérjük ki a gyógyszerész segítségét, és válasszunk tartósítószer-mentes orrspray-t, ami ugyancsak gyorsan hat, 12 órás védelmet biztosít, és nem okoz orrspray-függőséget.